Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogyan kell begyújtani és...

Hogyan kell begyújtani és gazdaságosan fűteni, vegyestüzelésű kazánnal?

Figyelt kérdés

Totya vegyestüzelésű kazán, levegőt a vízhőfok szerint automatikusan szabályozza. Nyitott, gravitácós rendszer, a padláson tágulási tartály, maga a kazán a pincében van.

A begyújtáshoz nincs jó technikám. Úgymond összevissza rádobálok vékonyat-vastagat, felűről gázolaj segítégével (mely helyett inkább gyújtóst használnék, csak nem tudom honnan és milyet) meggyújtom, ennek megfelelően fél órákat küzdök, mire begyullad. A gazdaságos tüzelés még csak ezután jön, először be kellene tudnom gyújtani. Segítséget, tippeket, ötleteket szívesen elfogadok!


2012. jan. 18. 11:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
66%

Ugyanúgy célszerű rakni, mint a tábortüzet, alulra az újság, rá ágacskák vagy vékonyra hasogatott gyújtós, rá pedig a kisebb hasábok. Ne összevissza rakd, hanem úgy, hogy járhasson közte a levegő, és nem árt, ha a felső hasábokat úgy rakod be, hogy a hátul lévő végük legyen magasabban, mert így a füstöt a kéménybe vezeti, nem az arcodba :D

Én alulról még nyomkodni szoktam a hamus részbe újságot, a felső ajtót bezárom, és alulról meggyújtom. Figyelni kell, ha már majdnem leégett a papír, de még nem pattog a gyújtós, akkor alulról utána kell rakni még papírt.

Ha szépen sorba raktad, akkor ha már a gyújtós ég, onnantól nem lesz gond. Amikor meggyulladnak a kis hasábok is, akkor kell rárakni majd néhány nagyobbat és rázárni az ajtót. Ügyelj arra, nehogy vizes legyen a fa, mert akkor lehet, hogy nem gyullad meg.

Gazdaságos fűtés alatt nem tudom, mire gondolsz. Érdemes hideg időben nagyobb, melegebb időben kisebb hasábokat berakni, de alapvetően a szelep elég jól szabályozza neked az égést.

2012. jan. 18. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Megpróbálok így vagy hasonlóan cselekedni. Egy dologban nem értek egyet, ha jól értem alúlról gyújtod be, én néhány helyen viszont úgy olvastam felűlről célszerű, jobb hatásfokú így az égés.

Gazdaságos fűtés alatt azt értem, hogy lehetőség szerint ne kátrányosodjon a kémény/kazán, a túl nagy huzat ne vigye ki a meleget a kéményen stb. Ezeket inkább cserépkályha vagy kandallóval való fűtésnél olvastam, de véleményem szerint az én estemben is igaz lehet.

2012. jan. 18. 12:52
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Én még egy-két dologgal kiegészíteném az előttem szólót. A felülről történő begyújtás gazdaságossab,mivel nagyobb hatásfokkal ég el a tüzelőanyag és kevesebb korom képződik. Lehetőleg 50-55 c foknál ne legyen alacsonyabb az előremenő víz hőfoka mert így romlik a hatásfok a kevés oxigén és a tökéletlen égés miatt.Viszont 65-70c foknál ne legyen magasabb mert ilyenkor a hő nagyrésze a kéményen fog távozni.Érdemes gyakran,kb.hetente kikormolni a kazánt,mivel a lerakodott korom hőszigetel és kevesebb hőt vesz át a víz.Ha szénnel fűtessz érdemes konix-ot használni,mivel ez csökkenti a koromlerakódást.De persze a kormolást ilyenkor sem kell elhanyagolni.Nem muszály a gyártó által előírt mennyiséget használni lehet kevesebbet is,én például a felét adagolom de így is elegendő.Ennyit tudtam javasolni,remélem segítettem és el is olvastad mivel egy nap késéssel írtam.
2012. jan. 19. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Az általad írt hőfokok nagyjából stimmelnek is. Általában 60 fokos a víz, a huzatszabályzót szeretem mert ha egy picit is csökken a vízhőfok, azonnal "cselekszik". Nincs az a hőingadozás mint a gázkazánnál, 40-75 fok között ingadozik, sőt 30-ig is le szokott menni, a csövek meg a hőtágulástól szép koncertet adnak a lakásban. Szénnel nem szoktam fűteni. A kazánt a koromtól igaz, hogy csak nagyjából, de rendszeresen kitisztítom.

Minden választ el szoktam olvasni, minden nap többször fentvagyok az oldalon, 1-2 évvel ezelőtti kérdésemre jött választ is elolvasom, ugyanis az ilyenkor előrekerül a listában.

2012. jan. 19. 22:14
 5/12 anonim válasza:
58%

Bizom benne hogy elolvassa valaki a kérdésem....ha szabad ide pofátlankodni...😄

Ha begyujtok a kazánba akkor at alsó ajtaját a levegöztetőt vagy foggalmam sincs hogy hivják....zárjam be???

Egy rakat tűztől felmegy 80 fokra a viz....nem hiszem hogy ez igy stimmelne....

Most vettünk házat és soha nem tüzeltünk kazánnal azért vagyok ilyen béna....

2016. szept. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
100%
en csak addig szoktam nyitva tartani, amig be nem gyullad rendesen, utana bezarom, felesleges neki annyi levego
2016. okt. 28. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
35%
Mi először egy ujság papírra rakunk egy kis gazolajos fűrészport, arra papírgalacsinokat, aztán kis gyújtósokat, arra pedig a tüzifát. Meggyujtjuk és amikor kb 50fokos a víz akkor be zárjuk az alsó ajtót, rakunk rá 1et 2őt,bezárunk mindent és 60 fok körül megáll a hőfok.
2016. dec. 13. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 tizedes válasza:
89%

Alulra a vastagabb fát, pici rés legyen közötte.

Rá, keresztbe,a közepesen vastag fát, majd erre rá, a szélére két közepesen vastagot.

Ezek után mehet középre a papírgalacsin, rá a szokásos ,vékony gyújtós, kicsit vastagabb gyújtós.


Talán 1988 óta így gyújtok be.

Nem használok semmilyen "sz@rt", ami olajos és füstöl.

Kéthetente kormolom a kazánt, csak száraz fával tüzelek.

A puháb fákat, ha nagyok, max félbevágom, a keményfákat max negyedelem, de inkább akkora keresztmetszetűre hasítom, hogy épp beférjen a tűztérbe.

2016. dec. 16. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 TCA válasza:

Bár régi a poszt, de hátha olvassa még valaki.


Most költöztünk régi vegyestüzelésű kazánnal fűtött házba. A fenti tanácsokat és más oldalakon elolvastam, hogyan kell fűteni.


Egy bibi van, hogy a mi kazánunkon nincs automata huzatszabályozó, csak manuálisan tudom beállítani a nyílás nagyságát.

Huzatszabályozó nélkül hogyan érdemes beállítani a begyújtás után a levegőztető nyílást? Kell közben rászabályoznom manuálisan?

2022. szept. 17. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
9-es én úgy tudom, hogy be kell zárni miután elérte a kívánt hőfokot, de egy 15 körül már kapsz huzatszabályzót
dec. 20. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!