Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogyan tudom megakadályozni,...

Hogyan tudom megakadályozni, hogy a szomszéd garázst építsen?

Figyelt kérdés
A hálószoba ablakunk az ő kertjére néz, és pont oda akar garázst építeni, amit egyrészt nem szeretnék egész nap nézegetni, másrészt pici babánk van, aki a reggel 6-kor kezdődő munkák miatt nem fog tudni aludni. A mi véleményünket nem kérdezte meg, véletlenül tudtam meg. A telkén egyébként lenne más alkalmas hely, nem is értem miért pont elénk akarja felhúzni az épületet. Hogyan induljak el, mit tegyek?
2008. ápr. 3. 07:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

első körben sehogy.

ha van neki építési engedélye (merthogy az kell), akkor azt ugyan elvileg meg lehet támadni, de az, hogy te nem akarod nézni, az nem indok.


A zaj az más kérdés. Vannak általános és helyi érvényű, zajra, építkezésre vonatkozó szabályok. Ha jól rémlik, akkor lakóövezetben nem lehet csak 8tól zajos tevékenységet végezni. Meg kell kérdezni az önkormányzatot, kell nekik szólni, ha nem tartják be, akkor fel lehet őket jelenteni. (persze a jószomszédi viszonynak ez sem használ)

2008. ápr. 3. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg a szomszédodnak kell építési engedélyt kérni az önkormányzattól (terveket kell neki beadni hozzá) és mielőtt a jegyző kiadja az engedélyt a szomszédoknak kellett hogy küldjön egy levelet melyben értesít, és a hozzájárulásodat kéri, hogy elkezdhessék a munkákat. Ez ellen te a levél alapján x összeg ellenében fellebbezhetsz, és akkor megkérdezik, hogy miért is nem járulsz hozzá az építéshez?

Sajnos neked kerül pénzedbe. Menj be az önkormányzat jegyzőjéhez mondd el mi a gondod és kérj tőle tájékoztatást, hogy mit tudsz hivatalosan tenni ellene?

Ha megvárod hogy felépíse és utána jelentgeted föl akkor már kicsi az esély, hogy megoldódik a problémátok. Kicsi az esély, hogy egy már kész épületet le fognak bontatni mert téged zavaz! Így meg ha elfogadják az indokaidat nem kap építési engedélyt oda, hanem valahol máshol építheti föl a telkén a garászt.

Arra is van építési szabály, hogy két épület között mennyi

minimális távolságot kell hagyni.

2008. ápr. 3. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Az helyi polghivatal építési osztályán tudsz érdeklődni. A szomszédodnak mindeképpen kell építési engedélyt kérnie, amennyiben kér ilyet úgy a hatóság téged is fog értesíteni, mint szomszéd. Az engedély ellen lehet fellebezni. Amúgy nem a szomszéd dönti el, hogy hova építkezik hanem a település építési szabályzata rendelkezik arról, hogy a telken hova lehet építeni és ha már a telek a rendeletben szabályozott százalékban be van építve akkor nem is fogják engedélyezni. Nálunk szinte utcánként változik, hogy hova lehet a telken építeni garázst. A mi házunknál például csak a ház folytatásaként lehet, hiába szeretném a nagy kapuval szemben. Anyuéknál pedig csak a kerítéssel, vagyis a kapuval szemben lehet, a ház folytatásaként nem.Tehát nagyon Sok mindentől függhet az engedély.
2008. ápr. 3. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Azért érdemes elgondolkodni azon, hogy te a későbbiekben mit szeretnél tenni. Ugyanis, ha az ingatlanod egyszer fel akarod újítani, ablakot cserélni, stb, akkor könnyen meggyűlhet a bajod a "jószomszéddal". Ugyanis ezt írtad: "A hálószoba ablakunk az ő kertjére néz,"

Márpedig ma ilyen jellegű dologra nem adnak engedélyt. (Az, hogy régen adtak, okés, "tűrik" is, hogy így legyen, viszont ha valamit változtatsz, akkor már "szőröznek")


Meg kell gondolnod, hogy mennyire éri meg "jószomszédi viszonyba" kerülni a szomszéddal. Az is való igaz, hogy vannak kikötések, városban elég korlátozottak a lehetőségek, faluban már kevésbé. (Ott akár építési engedély nélkül felépített ingatlant is "tűrnek" mindenféle következmény nélkül.)

Amúgy azt is tudni kell, hogy az építéshez nem szükséges az építési engedély. Ahhoz tégla kell, meg cement, homok, stb. Sőt, ha építési engedély nélkül, DE SZABÁLYOSAN építi fel azt, amit felépített, akkor jó eséllyel még a bírságot is megússza, és kap rá utólag építési engedélyt, és fennmaradhat az ingatlan.


Persze ez nagyon sok változós, ha kért építési engedélyt rá, akkor téged értesítenek. Ha ő elkezd építkezni, és te nem kaptál levelet, akkor jó eséllyel nincs építési engedélye. Ez szabálytalan, tehát bejelentést tehetsz a jegyzőhöz a szabálytalan építkezésre.


Azonban egy igen fontos dolgot nem hallottam a kérdésedben: az pedig az, hogy MIT MOND A SZOMSZÉD???

Mert most tök úgy látom, hogy "Mari néni mondta, hogy a szomszéd garázst épít, én meg jól meg fogom fúrni meg fel fogom jelenteni." Emberek vagyunk, így értünk a szép szóból. Ha átmész a szomszédodhoz, és előadod neki, hogy értesültél róla, hogy garázst szeretne, akkor te meg szeretnéd őt kérni arra, hogy úgy válassza ki a területet, hogy tekintettel legyen a ti hálószobátokra, a kicsire, stb. Ha értelmes ember a szomszédod, akkor nem kell felnyomni, jegyzőhöz menni, bontani, stb.


Sok sikert!

2008. ápr. 3. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Igazság szerint tőle tudtam meg, hogy garázst épít, mert két napja hajnalban pakolászik az ablak alatt és felébreszti a picit, amit szóvá tettem neki. A válasz az volt, hogy "elnézést, de ő itt napokon belül építkezik, és már reggel 6-kor menni fog a betonkeverő, akkor majd mit csinálok?" Hozzáteszem értesítést nem kaptam az önkormányzattól, tehát ezek szerint engedélye nincs. Nem akarom feljelentgetni, de tudni akartam milyen jogaim vannak, mert nem úgy néz ki, hogy hajlandó lenne bármilyen kompromissziumra, az építkezés viszont olyan közel lenne hozzánk / 3-4 m az ablaktól /, hogy a baba nem tud majd aludni.
2008. ápr. 3. 12:35
 6/13 A kérdező kommentje:
kompromisszumra...:-)
2008. ápr. 3. 13:38
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

a telekhatßartol való távolság minimum 5m.

és ahogy írták engedély kell neki amiröl neked is kell kapnod papírt és hozzá kell járulnod. (ha megkapod a papírt és azthiszem 2 hónapig nem felllebezel akkor elfogadott, ezért a tulajok ilyenkor ha meg van ez a papír körbe járják a szomszédokat és aláíratják velük hogy nem fellebeznek)


menj oda és kérdezd meg töle van-e engedélye. mond meg neki hogy mi a baj, hogy túl közel van.

de az nem kifogás hogy zajt csinál, de megkérheted hogy ne 6 kor hanem 7-8 kor kezdjen. szerintem inkább tégesd zavar mint a gyereket.

de engedély azért is lenne fontos mert mi van ha a gyereked a közelbe´n játszik majd és össze döl. ha meg nem akar engedélyt akkor egyezetek meg hogy nem jelented fel ha arréb viszi. :D

2008. ápr. 3. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
83%

Az úgy egész más, ha a szomszéd "tájékoztatott". Csak mivel ezt nem közölted ezért kérdeztem meg tőled, hogy mi a helyezet a szomszéd hozzáállásával.

Nem "feljelenteni kell" ha nincs engedélye, hanem bejelenteni az építésügyön.

Amúgy attól, hogy egy ingatlannak van építési engedélye, még nem azt jelenti, hogy "nem dől össze". Sokszor abszolút nem tervszerűen épül meg... Pláne egy garázsnál. Tehát a picit nem az fogja védeni, hogy van engedélye.


De így jó alap, hogy közlöd vele, te hajlandó vagy a kompromisszumra. Ő odébb viszi, te pedig hallgatsz mint a sír. És emellett kéred, hogy ne reggel hatkor álljon neki.

Bár azért megfontolandó az, hogy inkább menjen a betonkeverő két napot reggel hattól, mint négy napot nyolctól.

2008. ápr. 3. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy kozmondassal kezdenem: Rossz szomszedság Torok átok !

Azt javasolom, hogy probald szep szoval meggyozni a szomszedodat, mert csak azert,hogy valamit feltetelezel rola (pl.,hogy nincs épitesi engedelye)meg nem ok a feljelentesre,ez a hatosag dolga,hogy ellenorizze,de ugyan annal a hatosagnal erdeklodhetsz az epitkazessel kapcsolatban,esetleg irasban adhatod ellenveteseidet. Szerintem csak észérvekkel lehet meggyozni a hatosagot es a szomszedot is,hogy valtoztasson az elatarozasan. Nem javaslom, hogy osszevesszetek, mert akkor allandoan borsot fogtok torni egymas orra ala,az pedig a birosagon vegzodhet, nam eri meg!

2008. ápr. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Már ne haragudj, de egy ilyen építkezés mennyi ideig tart? Szóval egy-két hetet vagy egy hónapot azért ki lehetne bírni. Nem akarok fikázni de annyira utálom a kisbabások önzését, hogy mert gyerek van, akkor mindenki essen hasra és pisszenni se merjen. Ennyire lehetünk tekintettel másokra, hogy ne a mi gyerekünk körül forogjon a világ. Ráadásul nem karosszérialakatos műhelyt akar csinálni (azaz végleges, örök zajforrást), hanem garázst. A másik meg az, hogy a hálószoba esetében, ahol zömében csak alszunk, nem mindegy, hogy nem a szomszéd kertjébe bámulunk, hanem a garázsát látjuk? Jól megválasztott örökzöldekkel a hálószobád és a szomszéd kerítése közti részt még hálószobához máltóan intimmé teheted.

De, hogy ne mondja senki, hogy csak a szomszéd pártján állok, legyünk tárgyilagosak: nyugodtan kérd meg, hogy azért ne hajnalban kezdjenek hozzá, hanem 8-9h tájban. Ha ő is figyelmes, akkor ennyiben tekintettel lesz a babátokra. Örökös alapelvem: élni és élni hagyni.

De hidd el, az önzés, hogy az építés átmeneti zaja miatt ne is építhessen valaki. Inkább örülj, hogy ő sem fog átlátni a hálószobád ablakába.

2008. ápr. 6. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!