Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Super 2 kályha begyújtás,...

Super 2 kályha begyújtás, üzemelés?

Figyelt kérdés

Valaki tudna segíteni hogy, hogyan kell megfelelően begyújtani a fent említett kis kályhába?És hogy mikor kell több levegő és mikor kell lezárni?Szeretném kihozni a legtöbbet belőle:)

Brikettel és keményfával tüzelnék(Tudom hogy a szén lenne a legjobb...)



2013. okt. 1. 09:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy neked szénnel lenne a legjobb, de a kályhának nem biztos, hogy ez az álma. A Super 2-k, vagy ahogy mifelénk hívják, román kályhák nem sokáig bírják a széntüzelést, pár év alatt szét lehet őket égetni vele.

A begyújtás nem nagy művészet: kihamuzol (az alsó ajtó melletti gomb óvatos rángatásával gyorsan és könnyen megy, de az nem dob le minden hamut), aztán alulról felfelé megrakod papírral, gyújtóssal, majd némi fával. Begyújtáshoz 1-2 nagyobb fadarabnál több nem kell, azt épp elég neki belobbantani. A kályha tetején, a platni mögött van egy kallantyú, azt jobbra fordítod ("2" állás), majd kinyitod az alsó ajtót, kihajtod a rácsot (én előtte kicsit ki szoktam húzni a hamuládát, hogy ha kipereg valami, abba peregjen, ne a kályha elé, a szikrafogóra) és meggyújtod a papírt. Ha ugyanis elég ügyes voltál, papír van alul. Ha nem, akkor nehezebb a dolog. Én begyújtásnál a platnit felhajtva, felülről szoktam megrakni a kályhát - aztán rendszeresen elfelejtem visszazárni a platnit és csodálkozom, miért van büdös, illetve miért nem húz a kémény.

Na, ne kalandozzunk el. A lényeg, hogy begyújtod a papírt, bezárod a rácsot, majd mikor már elég jól lobog a tűz, bezárod az alsó ajtót és kitekered az alján található nagy, nyolcszögletű zárófedelet. Nem annyira, hogy kiessen, elég 3-4 fordulatra nyitni, ezzel adsz a tűznek némi levegőt, de nem tódul befelé a zokszigén úgy, mint nyitott ajtónál. Ha már a felső fadarabok is meggyulladtak (jó kéménynél ez megvan pár perc alatt), akkor lehet a felső ajtón át rátenni a következőket, majd mikor szép parazsad van (negyed óra-fél óra, a fától és a kéménytől függően), be lehet tekerni az alsó ajtón a fedelet, a platni mögötti kallantyú pedig mehet balra, az "1" állásba. Ettől a füst tesz egy kanyart a kályha hátuljában, jobban melegít a kályha, de egyúttal lassul a légáramlás is.

Ha újra rakni akarsz a tűzre, akkor a felső ajtót érdemes használni, bár azon 20-25 centinél hosszabb fát nem tudsz beerőlködni. Nagyobb darabokhoz a platnit kell megemelni, de ezt csak akkor tedd meg, ha már nem lángol a fa, csak parázslik, különben rettenetes füst lesz odabenn. Ha fentről ejted a fát, figyelj oda rá, hogy a kályha első részébe ejtsd, mert a hátul található füstterelő nem szereti az ütéseket, hamar elkezd letöredezni a sarka.

Miután benn van a fa, állítsd vissza a kallantyút 2-es állásba, nyisd ki az alsó ajtót és a gombot meghúzgálva hamuzz ki addig, amíg el nem kezd parázs peregni a rácson. Ekkor jó bőven kap levegőt a parázs, be tudja lobbantani a fát. Az ajtót hagyhatod résnyire nyitva, ha van szikrafogód a kályha előtt, de ha biztonságra vágysz, inkább zárd be és a nyolcszögletű fedéllel adj levegőt, azon nem tud kipattanni a parázs. Pár perc után, mikor a rádobott fa már jól beindult, újra el lehet zárni a kályhát alul-felül és lehet melegedni.

Létezik a román kályhákhoz egy gyári többfunkciós szerszám, ezzel lehet állítani a platni mögötti kallantyút, meg lehet emelni a platnit és az alsó ajtó mögötti rácsot is ki lehet nyitni. Meg hamuzni is lehet vele nagy keservesen. Ha nincs ilyened, próbálj meg beszerezni egyet (ilyen hülye T alakú öntöttvas izéről van szó egyébként), mert kincset ér. A forró platnit ugyanis semmi mással nem lehet biztonságosan megemelni.

2013. okt. 1. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm:) ez a leírás jó szájbarágós, pont nekem való!Ki is próbálom ma estére. Ha egyszer összefutunk iszunk valamit :D Köszi mégegyszer további szép estét.
2013. okt. 1. 18:55
 3/6 anonim válasza:
Hello! Ha olvassa még vki ezt a kérdést... szeretném megtudni, hányas füstcsőre kellene vadásznom egy ilyen super 2-eshez ??? Mert nem tűnik szabvány méretnek. Én kívül 112mm mértem, de csak 118-as csöveket lehet kapni. Segítsen vki, akinek van ilyen, mérje meg, milyen füstcsöve van rajta! Köszönöm!!
2014. okt. 10. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Hali!

bocsi a késői válaszért , de ha még aktuális akkor 120 as szabvány lemez cső megy rá!legalább is nekem pontosan illeszkedik rá :)

2014. dec. 25. 12:05
 5/6 anonim válasza:
Nagyon hasznos az első válasz, köszönöm.Kerdésem lenne, amiről nem írtál.A felső ajtó alján milyen célt szolgál a számskálaval ellátott kallantyú?Remelem még olvasod, előre is köszönöm a válszat.
2017. okt. 23. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Bereczk Jénos ***** válasza:

A fatüzelés szépségeiről az első válaszadó tökéletesen leírta min megy keresztül egy kezdő fűtő, aki nem érti, hogy 40 évig jól fűtött, most meg csak a füstöt nyeli!!

Nem akarom már ezredszer is leírni, a tüzelésről át kellene állni a fűtésre!

Azt is írtam már, ha valaki vesz valamit, kérje meg a gyártót, legyen szíves

felavatni a berendezését, ha Ő sem tudja, NE VEGYE MEG!!!!

Lassan már a fogpiszkálóra is van jótállás, a kazánokra, kályhákra miért nincs? Mert mire fűteni kell, lejár a garancia?

2023. márc. 19. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!