Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mire kell figyelni tűzifa...

Mire kell figyelni tűzifa vásárlásnál?

Figyelt kérdés
Nagyon drága gázzal fűtenem a házat,átállnék fára.Még soha nem fűtöttem fával(tipikus városi vagyok),s ezért szeretnék tapasztalatot gyűjteni.Vagyis mázsára,köbméterre,vagy erdei köbméterre vegyek?S mikor célszerű a vásárlást lebonyolítani?
2014. dec. 21. 21:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ha igazán spórolni akarsz és van erdészet a közelben akkor erdei köb-re veszed és magad vágod hasítod. Persze be kell fektetni egy jobb fűrészbe. Esetleg hasítóba is. Ha erdei köb-be veszed és csak friss vágás van akkor egy évvel a felhasználás előtt kell megvenni hogy kiszáradjon különben nem nagyon ég kivéve az akác. Én a nyáron megvettem a jövő évit 3-an 5 nap alatt összevágtuk hasítottuk el pakoltuk.
2014. dec. 21. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszi a választ.Akkor tavasszal célszerű vennem?
2014. dec. 21. 21:49
 3/12 A kérdező kommentje:
Pontosítok:fűtöttem már fával,csak vásárolni nem vásároltam még fát.:D
2014. dec. 21. 21:53
 4/12 anonim ***** válasza:

Mázsára én soha nem vennék fát ! Mi az ,hogy mázsa ( oké. 100 kg ) Fát súlyra csak akkor lenne szabad venni ha be lehetne mérni annak a fának a nedvesség tartalmát is. Nem mindegy,hogy 50 % vagy 60 % vagy éppen 25 esetleg 20 % a nedvesség tartalma annak a bizonyos fának.

Erdei méter?! mi az,hogy erdei méter ? ( 1 x 1 x 170 )

Köbméter ? 1 x 1 x 1 ? Igen. Na de nem mindegy,hogy milyen ill. mekkora az átmérője annak a fának !

Én csak is 110 x 100 x 170 de inkább 175, Erdei méterben számolt, azaz abban kialkudott árért venném a fát és nálam az udvarba lerakódás és méterben összerakás után számolnék el a fa árával az eladóval. Jól legyen összerakva a fa , azaz minél kevesebb rés legyen közte ! Mert bizony sok féleképpen össze lehet rakni azt a méter fát ! A fa átmérője, minimum 10 cm legyen a legkisebb fa átmérő. Csak kemény fát vennék, Tölgy , Gyertyán, Bükk, Akác. Kb. ebben a sorrendbe válogatnék a fajtát illetően.

Igen az első válaszoló sok jót mondott. Mindig 1 évvel előre kell megvenni a fát , azaz amit az idén veszek, azt jövőre használom fel,vagy két év múlva. Otthon az udvarba tárolt fa teteje, mindig legyen fóliával letakarva. Csak a teteje legyen letakarva , nem az egész rakat, alul,felül,oldalt, mert befülled! És végül, ha egy fűtési szezont kb 15 m2 fával tudom átvészelni , akkor ez azt jelenti,hogy mindig legyen otthon az udvarban legalább 20 m2 fám az idei télre és minimum 20 m2 előre a jövő télre, de inkább 40 m2. Mikor érdemes fát vásárolni ? Akkor amikor a legjobb árat tudod kialkudni érte. Lehet jó áron venni télen is meg , tavasz végén is. Általában a Tavaszi , Tavasz végi ár szokott a legjobb lenni de ez attól is függ, hogy az ország mely régiójáról beszélünk.

Három, négy évre való fa mennyiségnél több fát nem igazán érdemes venni, be spejzolni, mert kb. a hatodik évtől már romlik a fa minősége, fűtő értéke.

Röviden ennyi.

2014. dec. 22. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Veheted most is vagy tavasszal.Lényeg hogy legyen feldolgozva minél hamarabb mert hasogatva gyorsabban megszárad őszig. Fa fajta meg kinek milyen felel meg én azt veszem ami éppen a legjobban megéri. Pl idén nyár fát vettem. Nyilván ebből több kell és ha hideg lesz nagyon veszek hozzá lignitet az nekem bevált.
2014. dec. 22. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Én vettem már fát m3-re és szerintem csúnyán átvertek...

Amióta magunk megyünk el érte, és mázsára vesszük, sokkal több fát veszünk ugyan annyi pénzből, mint amennyit hoztak térfogatban mérve...

Nyár elején már megvesszük, így eléggé ki tud száradni télre.

2014. dec. 22. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ha szabadban, vagy legalábbis nem teljesen zárt vagy fűtött helyen van tárolva a fa, akkor elég tavasszal megvenni és hasogatva tárolni, a fűtési idényre akkor kiszárad kellőképpen.

Ilyen tárolási viszonyok mellett teljesen mindegy, hogy idén tavaszi vagy három éves, mert telente a száraz fa visszaszedi a vizet a párás levegőből olyan 25-30 %-ig, fajtától függően. 20-25-nél több meg a tavaszi vágású, hasogatva tárolt fában sincs őszre.

Nyilván persze kazánházban tárolva télen sem nedvesedik újra.

2014. dec. 22. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
#7: Ez igaz, hogy "visszaveszi" a párát, de azért van különbség a nyers fa, és a már egyszer kiszáradt fa fűtőértéke között. A nyers fának a sejtjeiben van rengeteg víz eltárolva, kötött állapotban. Ez sokkal nehezebben párolog el (lévén kötött víz), mint a már kiszáradt sejtek közé visszaszivárgó víz, ezért rosszabb a nyers fa hatásfoka, mint az egyszer már kiszáradt és visszanedvesedett fa hatásfoka fűtés szempontjából. A szabad víz esetében csak a víz elpárologtatáshoz kell energia, amely veszteségként jelentkezik a fűtőérték szempontjából, a nyers fa esetében azonban a kötött víz szabaddá tételéhez is sok energia befektetése szükséges, és csak ez után lehet azt elpárologtatni a fából. Ez viszont kétszeres vesztreség ugyanazon vízmennyiség esetében. Ezért rosszabb a nyers fa fűtőértéke az egyszer már kiszáradt, de részben visszanedvesedett fa fűtőértékénél.
2014. dec. 23. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Így van, pontosan. Ezért kell egy nyáron át szárítani.

Hasogatott fa jól szellőző fedett helyen 1-2 forró nyári hónap alatt elveszíti a sejtekben lévő vizet.

2014. dec. 23. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,így már könnyebb lesz.Igazából a fafűrészelés,aprítás nem gond,legalább egy "kis" testmozgás is párosul a spóroláshoz.:))
2014. dec. 23. 23:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!