Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Vegyestüzelésű kazán megfelelő...

Sbengino kérdése:

Vegyestüzelésű kazán megfelelő használata, rossz a rendszer?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Másfél éve vettem egy új Thor 4 tagos 24kw-os Vegyestüzelésű kazánt. Azóta ismerkedem ezzel a fűtésmóddal. Gravitációs rendszerem van és egy elágazásba keringetőszivattyú (grundfos 45-60-90es állítási lehetőségekkel). Ha gravitációs fűtéssel (keringető nélkül) fűtök, a hátsó pillangószelepet közepesen hagyva és a huzatszabályzó ajtaját is nagyobbra nyitva tartva 65-75 fokon megy a kazán, de a leghátsó szobában épphogy a radiátor teteje langyos, ha meg a keringetőszivattyúval használom, hasonló huzattal, akkor a legalacsonyabb állásban is csak 45-50 fokon tudom tartani a vizet ha a csőtermosztát 50 körül van beállítva (próbálkoztam más beállításokkal is de leginkább ez volt a legoptimálisabb) , az viszont nagyon lassan, sok óra elteltével kezdi el melegíteni a házat (82 nm) és nem elég forróak a csövek. Padlás 15centis kőzetgyapottal le lett szigetelve, szinte az összes ablak kicserélve, külső szigetelés nincs. Lehet a szerelő (nem volt nagy szaki) rossz keringetőszivattyút rakott a rendszerbe és túl nagy sebességgel keringeti a vizet ami nagyon lehűti a rendszert és egy lassabban működőre kéne cserélni , vagy a kazánom rossz (török) vagy a csöveket kéne lecserélni vékonyra mert a nagy vízmennyiséget nem tudom rendesen felfűteni? Vagy nagy huzattal égetni a fát, de akkor fél óránként leégne az egész és nagyon sokat enne. Sok szerelő volt nálam de mindenki mást mond. A kémény is újra lett rakva, jó a huzata. Most fogom szigetelni a kazánházat mert az utóbbi szerelő azt mondta nagyon le tud hűlni a kazánház és az a fő probléma, meg a pincében a csöveket szigeteljem le. Hogy tudnám elérni, hogy minél tovább tartó fával elég nagy meleget tartsak a rendszerben? A hátsó pillangószelepet, a huzatszabályzót, a szekunder (kukucskáló) lukat hogy érdemes állítani? Minden hasznos tanácsot szívesen veszek. Jövőre már jól működő rendszerrel szeretnék nekivágni a télnek. Köszönöm

2016. márc. 7. 13:16
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/71 anonim ***** válasza:
33%

A szempontodból a sima szelep tökéletes.

Majd kíváncsi vagyok a tapasztalataidra...

2016. márc. 9. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/71 anonim ***** válasza:
33%

Még egy dolog.

Végezzünk néhány mérést. Azt mondod, hogy sok fa fogy el.

Mérd már le légyszives, hogy egy este mennyi fát tüzelsz el. A sok egy rellatív fogalom. Egy 150 m2 es házban télen könnyen elmehet egy mázsa fa. Számszerűsítsük pl:. szoba mérleggel. 20-40-60-80 kg ?

Ebből is kitudunk indulni, hogy mennyi a házad hőigénye.


A benti hőmérőket is ellenőrizd le, mert nagyon szélsőértékeket adsz meg. Számomra a 13°C az nagyon alacsony.

2016. márc. 10. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/71 A kérdező kommentje:
Egyenlőre annyi történt,hogy csütörtökön leszigeteltem a kazánházat (reggel 10 körül is még 21-22 fok volt bent), átraktam a csőtermosztátot 40 fokra,begyújtás után hagytam a kémény huzatszabályzót teljesen nyitva egy jó ideig,amíg jobban felment a kazán víz hőfoka (kb 50-re) , aztán levettem felesre,a huzatszabályzót később lejjebb vettem de úgy,hogy elég nagy huzatot kapjon (egy idő után 60 fokon volt a víz és nagyjából tartotta is),így 19 órától fűtve 21:20-ig 15,8-ról 18,8-ra felment a nappaliban a hőmérséklet,persze hangsúlyozom (ha számít),hogy kint is jó meleg volt,gondolom így könnyű dolgom volt.De a visszatérő sokkal hamarabb melegebb lett,hogy lejjebb vettem a csőtermosztátot. A szelepeket állítgattam,de egyszercsak észrevettem,hogy 2 radiátor nem is fűtött már,úgyhogy feljebb állítottam (ezzel sikerült le is húznom a kazán vizét valamennyire,de hát belefért).Nem igen vettem észre különbséget,mert vagy forró volt vagy nem is fűtött (persze keringető mellett) , de lehet ez is javított a dolgon.Tegnap nem tudtam tesztelni a fűtést,mert tönkrement a láncfűrészem , a maradék fámat nem tudtam felvágni és inkább nem fűtöttünk be,nem volt vészes a ház hőmérséklete (az utóbbi években úgyis hozzászoktunk a hidegekhez :) ) . Legutolsónak : Majd megnézem mennyit tüzelünk el,de sajnos nem olyan szélsőséges amiket írtam, Ha este fel tudtuk a nagy hidegekben fűteni 17-18 fokra a házat ,másnap legkésőbb délutánra jópárszor előfordult amikor kint maradt na minusz 4-6 napközben is,hogy lement 13,1-13,3 fokra a benti hőmérséklet. Nagyon azon gondolkozom,hogy először hagyom a fűtésrendszert most,mert hátha így a szigeteléses és ablakcsere-falazásos munkákkal jobb lenne az egész,inkább a külső hőszigetelésre mennék rá,már csak az anyagiak döntenek.Mert ha lehet (még ha gyorsabb fafogyással is) forró radiátorosra fűteni a rendszert,akkor elsőképpen a meleg elszökését - lehülést kéne talán megakadályozni (mostmár csak homlokzatban) .
2016. márc. 12. 08:28
 44/71 anonim ***** válasza:

A radiátor felszabályozás sajnos ilyen, sokszor hetekig eltart, de csak egyszer kell megtalálni a jó beállítást.

Ezt gravitációsnál nem lehet.

Hangsúlyozom a sikerkritérium, hogy a radiátorok egyszerre kezdjenek melegedni. A közelebbieket jobban zárd el, a távolabbiakat kevésbé, a legmesszebbek pedig teljesen legyenek nyitva.


Ha egyszerre melegszenek, akkor a ház minden részén egyenletes lesz a hőmérséklet. A fűtéskörnél nem kavar be, hogy valamelyik irányba több energia megy mint a másikba. Nem fog a házban hideg szoba (hideg pont ) kialakulni, és nem kell penészedéstől tartani.


Próbálj jobban befűteni. Legyen 70-80 C a kazánban a hőfok, mielőtt lezárod.


Ha a rendszered be lesz szabályozva, akkor már eldönthető, hogy ez a kazán kiszolgálja az igényeidet, vagy nagyobb kell.

A nagyobb kazán gyorsabban melegíti a vizet, több fa fér bele, ezért akár hosszabb ideig tartja éjszaka a megrakott és lefojtott tüzet. Viszont szignifikánsan több fa kell bele.


Még mindig a lakás alacsony induló hőmérsékletében látom a problémát. Óriási energiát emészt fel, hogy 13-16 ról 21 re emeld a ház hőmérsékletét. 18 alá nem érdemes hagyni hűlni a házat. Onnan kiemelni aránytalanul sok idő, és energia.


Huzatszabályozó tartozik a kazánodhoz? Ilyen: [link]


Várom az egy este elfogyott fa mennyiségét. Jó lenne hozzá a tüzelés időtartalma. A benti hőmérséklet változás. És a kinti hőmérséklet.

2016. márc. 12. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/71 anonim ***** válasza:
51%

A radiátor felszabályozáshoz még néhány tanácsot.

Amikor begyújtasz a kazánba sétálj körbe helyiségről helyiségre, és tapogasd a csöveket radiátorokat, hogy hogyan melegszenek. Amelyik gyorsabban indul melegedni, azon zárj egy kicsit. Amikor már átmelegedett, akkor már felesleges állítgatni. Következő nap van ismét értelme ellenőrizni, hogy mindegyik radiátor egyszerre kapja meg a meleget.

2016. márc. 12. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/71 A kérdező kommentje:
Akkor még játszadozom majd a beállítással. Huzatszabályzó van,szoktam írni,hogy azt mire szoktam állítani. Sajnos keringetőszivattyú mellett szerintem ha sok órán keresztül teljes huzattal égne a fa és fél óránként tele kéne pakolnom a kazánt akkor sem tudnám 70-80 fokra felfűteni,esetleg 65-70 . De ahogy írtam már,lehet túl erős a keringetőszivattyú,a legalacsonyabb állás is a 45-ös (45-60-90 állások vannak rajta) és láttam olyat amin a legalacsonyabb ha jól emlékszem a 25-ös,lehet az jobb lenne nekem,mert túl gyors még így is a keringés és nem tudom rendesen felfűteni illetve lehűti gyorsan a keringő víz a rendszert
2016. márc. 12. 15:08
 47/71 A kérdező kommentje:
Igen én is nagy hibának látom,hogy ennyire le tud hűlni a ház,de ha nem vagyunk otthon (illetve hajnalban már nem kelek fel rátenni) nem tudunk fűteni (nincs a rendszeren gázcirkó) úgyhogy reménykednék egy esetleges külső 10 centis hőszigetelés már számítana valamit
2016. márc. 12. 15:12
 48/71 anonim ***** válasza:
0%

A huzatszabályozód be van állítva? Tudod hogy kell beállítani? Megnézed a kazán hőfokot, beállítod a szabályozót arra a hőfokra, és pont akkor kell a lengőajtónak bezáródnia. Tehát akkor legyen feszes a lánc, de zárt. Majd feltekered a kívánt hőfokra. Ami minimum 50 C.

50 alatt ne fűts, mer folyamatosa a kátránylecsapódás a kazánodban.


A szivattyú nem túl gyors. A kazánodnak van egy teljesítménye. Pl 20KW/óra. Tehát Ha lassan kering a vízed, akkor 70 C víz fog előre menni, és 13 C fog visszatérni. Ha gyorsan kering, akkor 50 C fog előre menni, és 35 fog visszatérni, viszont több víz. DE ettől nem fog több energia menni a kazánból a radiátorba. Így a radiátor sem tud több energiát leadni.

A kazánod nem fog 20kW/ óránál többet megtermelni, hiába lesz lassabb a keringés.


Próbáld ez a 70-80C ra való felfűtést. Ezt akkor fogod elérni, ha már a házban megvan a hőmérséklet, és kazánok melegek. Ez lenne a cél.

Ha a házban van 21-23, az már másnapra se kellene 13 ra hűlnie.


Mondom, ne sajnáld, egyszer fűtsd fel rendesen a házat, és utána azt kell tartani.

A sok fa pedig mondtam relatív. Kg ban mérjük. Mérd meg, hogy mennyi ment el egy nap. Hány fokról indultál, és mit értél el.

2016. márc. 12. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/71 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem felesleges ez a sok állítgatás mert annak a háznak nagyon rossz a hőszigetelése, és ráadásul egy lassú rendszer van kiépítve, ezért a kazán nemgyőzi felfűteni.

Két lehetőség, vagy nagyobb kazánt szerelnek be egy gyors rendszerrel, vagy lehőszigetelik az egész házat.

2016. márc. 12. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/71 anonim ***** válasza:
69%

A mostani gáz, illetve fa árak mellett nem biztos, hogy olcsóbb fával fűteni, mint gázzal. Sőt...

Annyi biztos, hogy a vizes fával való fűtés drágább, mint gázzal. De írtad, hogy gáz nincs, ezért újfent javaslom, hogy fűts szénnel, lehet jobb lesz a helyzet. A kazánnak és a kéménynek biztosan. Illetve még mindig fenntartom a véleményemet a kazánvédő szelep fontosságáról!

2016. márc. 12. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!