Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Milyen páratartalom kedvez a...

Milyen páratartalom kedvez a penésznek?

Figyelt kérdés

1 éve lakunk egy lakásban. Festéskor elég gyanús jeleit láttuk annak, hogy megpróbálhattak valamilyen nyomokat eltüntetni és mivel főleg felső sarkokról volt szó, ezért penészre tippeltem.

Nagyon figyelünk a szellőztetésre, így eddig nem volt gond, viszont jelentősen párásodnak a szobák, főleg reggelre. Az ablakokon szinte folyik a víz (műanyag nyílászárók, újszerű társasház). Egyszerűen hihetetlen.

Minden reggel és este szellőztetünk 10-15 perceket.

Van pára mérőnk, de mi lenne az a páramennyiség, ami a penésznek már kedvez?


2018. febr. 26. 14:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nem mindegy, hol méred a páratartalmat, pontosan ott, abban a mikrokörnyezetben kell, ahol a penész megjelenik. Ha egy műanyag kosárban1-2 kg narancs van együtt, a középsőkön nagy valószínűséggel megjelenik a penész 1 hét után, pedig ezeket gombaölő szerrel lepermetezték és narancshalom tud szellőzni.Ha az ablak belső felszínén folyik a lecsapódott pára, akkor ott bővel 60% relatív páratartalomnál magasabb van. Ellenőrizni kell, hogy van-e természetes szellőzés vagy pedig légmentesen záródó ablakok vannak. Az újszerű társasház kifejezést is pontosítani kellene, mert ha még a vakolatban nem történt meg a mész kémiai átalakulása, hanem még mindig csak folyamatban van, akkor a kalciumkarbonáttá alakulás során folyamatosan keletkezik víz.
2018. febr. 26. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Nekünk is penészedik minden mióta műanyag ajtók és ablakok vannak. A régi, 50 éves faablakoknál és ajtóknál nem volt ilyen probléma. Halálosan bánom, hogy milliókért lecseréltük.

A napi 2x-i szellőztetés nem elég, de nem tudsz mit tenni, egész nap kellene egy enyhe levegőcserének lennie, hogy szárítsa a falakat.

Ahogy az ajtókon és az ablakokon folyik a víz, úgy folyik a falakon is, csak azt nem veszed észre, mert beszívja, egyidejűleg a penészt is termelve.

Egy nagyon jó minőségű páraelszívókészülék kellene.

2018. febr. 26. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Ezektől a nagy hidegektől félek. Eddig nem volt gond, de nem is volt ennyire hűvös, amióta itt lakunk.

Ha megjelenik az első penészfolt, akkor azonnal veszünk elektromos páramentesítőt, ez ismerősöknek már bevált. Addig igyekszünk ezzel a módszerrel meglenni és reménykedünk. Nappal egyáltalán nem tűnik párásnak, csak este, amikor csukott ajtónál alszunk és mondjuk nyilván akkor durvább, ha teregettünk.

(Az újszerű azt jelenti, hogy egy 10 éves társasház. Nem szigetelt, de műanyag nyílászárós.)

2018. febr. 26. 15:49
 4/12 anonim ***** válasza:

"Nekünk is penészedik minden mióta műanyag ajtók és ablakok vannak."


Nekünk is műanyag nyílászárók vannak

!!de!!,

szellőztetés után mindig fel is fűtünk

(délelőtt főzésnél szellőztetés, és délután)

ezután termosztát 23 fokra 1 órán át.

És nincs penész.

-ja 2*60m2 lakás, 14E-s gázszámlával, Cirkó gázkazán

2018. febr. 26. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Kedves 4-es

Mi napközben dolgozunk, ezért ezeket a rituálékat csak hétvégén tudnánk megoldani, akkor sem mindig.

Reggel és este szellőztetünk, a lakás egyenletesen 20-22 fokos, ha otthon vagyunk, ha nem.

A ház 90m-es, 2 szintes, de az alsó szint csak szuterén, azt nem fűtjük, de nem is penészes, csontszáraz.

Cirkóval fűtünk, a gázra átalányt fizetünk, havi 11-12ezret, de végelszámoláskor mindig visszakapunk.

Megjegyzem, amíg nem voltak műanyagra cserélve a nyílászárók és csak konvektoraink voltak, a régi fa nyílászárókkal, (és semmi penész!) akkor fizettünk 13-14ezret és akkor is mindig elég volt az átalány, nem kellett ráfizetnünk.

Amikor közel egy évig nem volt lakva a ház, így a fűtés sem ment, semmi nem volt penészes, ahogy most a fűtetlen szuterén sem az, holott szellőztetve jószerivel csak havonta volt.

Nekünk ez bosszúság és nem érezzük, hogy a 3,5 milliós bulival életünk üzletét csináltuk volna.

2018. febr. 26. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok

*szintenként 90m2-es

2018. febr. 26. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Tisztelt kérdező! A penész nem a párát szereti, hanem a kicsapódott nedvességet. Lehetséges hogy egy viszonylag száraz levegőjű (40% rel páratartalom) lakás is penészesedik ha valami hideg felületen, hőhídon helyileg eléri a levegő a harmatpontot. A Mollier diagramról pontosan leolvashatóak ezek az értékek, ez fizika nem befolyásolható, csak ha a feltételeket módosítjuk. Kezdetnek körbe kell nézni, mi termeli folyamatosan a párát a lakásban. A legtutibb páratermelők a növények, és a lakásban száradó ruhák. Ahogy előttem írták sokat segít a lakás rendes kifűtése, valamint a szellőzés biztosítása. Sok műanyag ablaktípusba már gyárilag be van építve szellőző, de utólag is lehet a tokba építeni automata szellőzőt, ami csak bizonyos páratartalomnál nyit. A legreménytelenebb a helyzet, ha az épület szigeteletlen, koszorúknál, ablakoknál hőhidas. Ebben az esetben csak a külső hőszigetelés segít, vagy az állandóan nyitott ablak, hogy visszarontsuk a légzárást a szétkorhadt 40 éves faablakok szintjére.
2018. febr. 26. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
60%

Könyörgöm, felejtsük már el azt a tévhitet, hogy a műanyag nyílászárók miatt penészes egy lakás!

Ez nem így van, azért penészes, mert légmentesen zár az ablak, s ha fából készült volna, akkor is penészes lenne.


Semmi köze ahhoz, hogy fából vagy műanyagból készült-e a nyílászáró.

S nem, a fa sem képes szellőzni.


A fa nyilván szebb, de kétszer annyiba kerül, mint a műanyag, s a fával pár évente foglalkozni sem árt.


Ugyanolyan ostobaság ez az egész, mint aki azt mondja, hogy nem szigeteli le a házát, mert akkor nem tud szellőzni a fal.


Komolyan, meg sem próbálom az ilyen embereket meggyőzni, inkább a fejemet verném a falva legszívesebben.

2018. febr. 26. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Szerintem mindenki ha valaki azt mondja a "műanyag ablak miatt penészesedik a fal", nyilván úgy érti, hogy az előző ablaknál sokkal jobb légzárása miatt.

Az a gond, hogy én úgy érzem megvagyok lőve. Szárítógépet nincs hova tenni, tehát teregetnem kell. Nővényeink természetesen vannak, nagyon szeretem őket. Szigetelni jó eséllyel sosem fogunk, agyban nem túl fogékony a lakóközösség. Fűteni fűtünk, de ettől még ez nem fog minden sarkon egyenletes falhőmérsékletet adni a beton koszorúk miatt. Vagyis csak a párával tudok játszani és reménykedni, hogy gyorsan kitavaszodik még mielőtt a penész megjelenne.

Az utólag beépíthető automata szellőző csíkokról nem hallottam túl jót.

2018. febr. 27. 06:36
 10/12 anonim ***** válasza:

A teregetésen kívül még az emberi lélegzés a nagy párakibocsátó, plusz a gáztűzhelyen a gáz égetése is vízpárát termel, és még ott a fürdés is.


3000 körül már tudsz lézeres hőmérőt venni a Vaterán, ezzel meg tudod mérni a sarkok, egyéb veszélyes helyek hőmérsékletét.

Aztán fogsz egy ilyen harmatponttáblázatot

[link]

és kinézed belőle, hogy az adott szobahőmérsékleten, az adott sarok hőmérsékletén, hány %-os páratartalomnál fog kicsapódni a nedvesség.

2018. febr. 27. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!