Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Segítség! Koli vagy albérlet?

Segítség! Koli vagy albérlet?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Tovább tanulás előtt állok.Mivel messze lakom a választott egyetemtől így vagy albérletben vagy kollégiumban kellene laknom.

Valószínűleg az árak miatt a kolit fogom választani...Viszont nagyon félek,hogy nem fogok tudni alkalmazkodni az ottani légkörhöz,szobatársakhoz. :/

Olyan típusú ember vagyok aki szereti ha rend van körülötte. Félek hogy olyan szobatársat fogok ki aki esetleg rendetlen,és nem fogok emiatt jól kijönni vele.


Tudnátok pár jó tanácsot adni a "kolis élethez"? Mit kéne tennem,hogy hamar megbarátkozzak a körülöttem lévő emberekkel?



2018. máj. 5. 23:19
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha klasszikus koli (értsd: harminc-hatvan emberre lesz egy mosdó, egy fürdő, egy konyha) akkor azzal kezdd, hogy veszel valami zárható/lelakatolható tárolót - feltéve, hogy a mai kajád látni akarod holnap vagy egy óra múlva. Amire még szükséged lesz: saját router, tisztítószerek a szobába (igen, beköltözés előtt célszerű nagytakarítással kezdeni), külön papucs fürdéshez, alapvető szerszámok mint kalapács, csavarhúzó, saját ágyneműt sem árt vinned. Fogyó eszközöket - mint bármilyen élelmiszer, ital, klotyópapír, parfüm, cigit meg főleg - ne hagyj elöl mások számára látható helyeken, mert elpárolog pillanatok alatt.

A fentiek mindössze az alapvető túléléshez szükségesek.

Rendetlen szobatárssal nem tudsz mit kezdeni, viszont ha igénytelen is, szólsz az irodán, és átköltöztetik - előtte mérlegelj, kaphatsz-e rosszabbat.

Ami ildomos (én mindig figyeltem rá, körülöttem levők sose, viszont éppen emiatt ha baj volt, ők mentek, én maradtam): ha mások alszanak a szobában, te viszont tanulnál/gépeznél/egyéb, akkor kiköltözöl valamilyen közös térbe. Vedd ki a részed a takarításból, és ha takarítasz, mindig legyen látható eredménye - különben gyorsan beszédtéma leszel és nem a jó értelemben.

A magánéletet, privát szférát és hasonlókat felejtsd el, mint fogalmakat - kivéve, ha olyan mázlista leszel, mint én, és felvesznek egy olyan kollégiumba, ahol hatan éltünk három szobás lakásokban, lakásonként volt konyha, fürdő, minden egyéb, így jóval kevesebb emberhez kellett alkalmazkodni.


Ha figyelsz az alapvető dolgokra, simán túlélheted, sőt, akár életre szóló kapcsolatokat köthetsz ezekben az években.


Megvannak a hátrányai a kollégiumi életnek, nekem életem legszebb évei voltak ezekkel együtt is, mert akárhogy is, de egy kollégium az a hely, ahol minden zsák megtalálja a foltját.

2018. máj. 5. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Azért ennyire nem horror a kollegium mint ahogy első válaszoló leírta.

Én 3 éve vagyok koleszos.(minden évben másikban) Laktam 4 fős szobában is, de inkább 2 fősben.

Én mindig úgy gondolkoztam, hogy felsorakoztattam az érveket, hogy albi vagy koli:

Pénz: kolinál ez olyan 6-20 ezer/hó,de ebben már benne van víz,áram,télen fűtés, ami alberletnel szépen meg tudja dobni a költségeket. Albérlet meg ugye főleg Budapesten 45-nél kezdődik, ha csak szobát bérelsz, ha teljes lakást akkor határ a csillagos ég.

Koliban mindig találsz segítséget, ha laknak ott szaktársak, felsőbb évesek. Egyetemen nagy segítség ez az információ áramlás. ;)

Buli: na most, kollégiumi pályafutásom során (lehet csak mázli) de mindig nyugis helyeket fogtam ki. Nem minden koli olyan, hogy hajnali 3-ig bömböltetik a zenét a szomszéd szobában. Olyan is van, hogy az alagsorban van a közösségi tér hangoskodni, így el lehet zárkózni tőle.

Rend és lakótársak: közös helyiségekben (konyha, fürdő,wc) találkozhatsz furcsa dolgokkal, ahogy akárhol máshol ahol nem csak te használod ezeket. Ez sajnos ezzel jár, meg lehet tanulni elsiklani felette :D. A saját kis területeden úgyis tudsz patent rendet tartani és senki sem fog hozzányúlni a rendberakott dolgaidhoz/szekrényedhez/asztalodhoz.


+ csinálhatod azt is, hogy jelentkezel koliba, ott laksz kicsit, kipróbálod, ha nem tetszik bármikor ki lehet iratkozni es keresni egy albérletet. Szerintem sokkal jobban megéri a koli az egyszerűsége, életérzése és költsége miatt, és elköltheted másra a megmaradt 50-60 ezred:).

Persze, ha megteheted hogy ennyit fizetsz, és mindenképp egyedül szeretnél lakni, akkor menj albiba, de ott is bármikor kifoghatsz állandóan falat fúró szomszédot vagy egy hangos kutyát/ gyerekeket.


:D amiatt ne hagyd ki a kolit mert félsz tőle, mindenki fél tőle,de hidd el lesznek még ott rajtad kívül sokan akik ugyanígy meg lesznek "szeppenve". :) Egy próbát megér.

2018. máj. 6. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
62%

Első, te börtönben laktál vagy hol? Mert én sok koleszban laktam, de soha nem tűnt el semmi.

A kérdező meg kezeltesse a kényszerességét, mert nemcsak a koliban, de a mindennapi életben is gondot fog neki okozni.

2018. máj. 6. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm hogy ilyen részletesen leírtátok! Átgondolom,megfogadom a jó tanácsokat.


Még egy utolsó kérdés :D

A tanulást tekintve egy koliban meg van az a környezet,ahol csend van normálisa tudok koncentrálni a tanulásra a mindennapokba vagy ezt el is felejtsem,és ahogy a második válaszoló írta minden nap este "zenedübörgésre",bulikra számítsak?

2018. máj. 6. 08:03
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A fiam két felsőoktatási intézmény koleszában is volt, a fővárosban és megyeszékhelyen.

ég véletlenül sem volt az első hozzászóló által leírt helyzet egyikben sem.


Az elsőnél (megyeszékhely) 3 ágyas szobában volt ahol volt hűtőszekrény,mikró, zuhanyzó/WC - hármuknak.

Amikor bekerült a két társa már 2 éve együtt volt, tartott attól,hogy mennyire tud majd beilleszkedni. Simán ment. Aztán 1 év után is abban a szobában maradt, de szinte félévente költözött be új társ.

Mindenkinek vannak egyedi szokásaik, későig vannak fel, buliznak, jönnek-mennek, más szakra járnak más az időbeosztásuk, de jól kijöttek, alkalmazkodva egymáshoz, vagy békén hagyva egymást.


A másik kolesz fővárosi, ott hármuknak (együtt mentek MsC-re a BsC-s társakkal) volt egy szoba+egy külön tanuló helyiség. A konyha, hűtők /zuhanyzó+WC szemben, pár szobára volt egy, de simán ment minden, persze ott is alkalmazkodni kellett.


Meg kell próbálni. albérletbe ha nem egyedül költözöl (bár diákként az még unalmas is),ugyanúgy kell alkalmazkodnod.

Koleszban a többi koleszos csaphat zajt, bulit, albérletben a lakóközösséghez kell alkalmazkodnod.


De erről szól az élet :)


Bemész és majd meglátod.

2018. máj. 6. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

nálunk van külön helység ahol lehet tanulni vagy ha más nem van könyvtár, de egyébként nem szoktak nálunk hajnalig tartó hangoskodások lenni

az a jó sztem, mint nálunk a bmeén, hogy a koli karonként van és így segítséget is bármikor kérhetsz

2018. máj. 7. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Én most végeztem középiskolában, itt 5 évig voltam koleszos. Annyira nem volt pro a kolink (vagyis még mindig itt lakom xd), tehát melegvíz, nyílászárók nem szuperáltak. De amúgy van konyha, zuhanyzóhelység, közösségi tér. Az itt töltött évek alatt nagyon megváltoztam, pozitív értelemben. Imádtam szinte minden percét az ittlétemnek, életre szóló barátságokat kötöttem - legalábbis remélem. Most egyetemre szeretnék menni, és végiggondoltam.. albérlet is biztos jó lenne, de akkor sok dologból kimarad az ember. Diákélet igazán a koliban nyilvánul meg. Alkalmazkodni tudni kell, más választásod nem igen van, és egyébként kb 2 hét alatt megszokod az új helyzetet. Szerintem ne parázz, tényleg életed legeslegszebb évei elé nézel, én is nagyon várom már, és remélem, felvesznek kollégiumba. Aztán az sem utolsó szempont, ha ott kiesik egy lakótárs, jön majd másik, mert kapkodnak a helyekért. Ha valaki lelép az albiból, hirtelen rádszakadhat a rád eső költségek többszöröse, vagy eladják a fejed felől a helyet, és kereshetsz mást, ha találsz... szerintem mindenképp a koli a legbiztonságosabb ilyen téren.
2018. máj. 7. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!