Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Párásodás a gázkazántól?...

Párásodás a gázkazántól? Lehetséges?

Figyelt kérdés
Anyámék nem rég kicseréltették az ablakokat műanyagra, viszont a kazán maradt a régi kéményes nyílt égésterű, ami lent foglal helyet a szuterén egyik helyiségében. Azt megemlíteném, hogy minden reggel kereszthuzattal kiszellőztetnek, meg egyszer lefekvés előtt is. Csak kevés ruha van a szárítón, a főzés se minden nap van. Gondolom én, nem kap a kazán elég huzatot, s az égéstermék egy része visszaáramlik, s ez lecsapódik az ablakokon, akár egy szieszta kályhánál, vagy egy gáztűzhelynél. Lehet nem ettől van, nem tudom, viszont azt is meg kell említenem, hogy én is nem rég cseréltettem az ablakaimat, plusz a falat is szigeteltettem, viszont zárt égésterű a kazán, csak 1x szellőztetek, s semmi pára nincs, sőt igencsak alacsony a páratartalom az ablakok zártsága ellenére is, a levegő is van olyan jó, mint ez előtt a huzatos ablakok mellett. Szóval visszatérve, szerintem nem kap elég huzatot a kéményük, s a kazánjuk, s a pára se tud távozni. A CO-ról nem is beszélve, de van jelző náluk. Hülyeség ez az elgondolásom?
2018. dec. 26. 01:51
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A szuterénben van a gázkazán, egy zárt helyiségben, a párásodás meg fent a lakásban? Akkor nem lehet összefüggés. Simán csak megreked az elhasznált levegő a lakásban. Nálad meg kell lenni valami plusz szellőzésnek, ha a műanyag ablak ellenére is száraz a levegő.
2018. dec. 26. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A párásodás a fokozott légzárású nyílászárók miatt alakul ki.

Egy áltagos méretű régi ház hagyományos nyílászáróin óránként 4-800m³ levegő cserélődött ki.

Ez most a felújítással néhány tíz köbméterre csökkent. A napi néhány szellőztetés nem fogja megoldani a problémát.

Mindenképp szükség van egy szellőztető rendszerre.

A legolcsóbb lehetőség a nyílászárókba/redőnytokokba vagy falszerkezetbe beszerelt páratartalom által szabályzott, légbeeresztők használata. Az elhasznált levegőt (szintén páratartalom függvényében) egy a fűrdőben felhelyezett, kisfogyasztású ventilátor vezeti el a szabadba.

Ha a gázkazán közelében is cserélve lettek az ablakok alkor ott is fel kell szerelni egy nem zárható nyílt gázkészülékhez alkalmazható légbeejtőt.

2018. dec. 26. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Hát nálam csak a WC-kben van szellőző, nem olyan komoly, mert 30 éves a ház. Ezen kívül a spájzablak van résszellőzőre állítva, illetve a bejárati ajtóból érzek icipici huzatot egy ponton. Igaz fenti szintet nem fűtöm, el van zárva, de gondolom egyfajta kéményhatás kialakulhat így is. Anyuéknál fele-fele arányban radiátoros, padlófűtéses a ház, nálam csak radiátoros, szerintem jobban száríthatja a radiátor a levegőt. Egy kicsit túl is vannak méretezve.
2018. dec. 26. 16:41
 4/5 A kérdező kommentje:
Légbeejtő? Tetszik, de ideiglenesen, amíg ez nincs megoldva, a résszellőző funkciója az ablaknak érhet valamit? Amúgy, ha kazánjuk éppen nem megy, nem olyan párásak az ablakok, van, hogy leszárad, s a levegő minősége is jobb akkor. A szuterén hermetikusan nincs elzárva a felsőbb szintektől.
2018. dec. 26. 16:44
 5/5 anonim ***** válasza:

"ha kazánjuk éppen nem megy, nem olyan párásak az ablakok"

Mert olyankor nincs olyan hideg kint, nem olyan hidegek az ablaküvegek. :)

Tegyük fel, 22 fok van bent, és 70 % a páratartalom. Akkor a harmatpont (táblázatból) 16,3 fok. Vagyis, ha a belső ablaküveg hőmérséklete 15 fok, mert hideg van kint, akkor lecsapódik a pára, de ha kint nincs olyan hideg, vagy besüt a nap, akkor az ablaküveg 17 fokig felmelegszik, és így már nincs pára.


A radiátor meg a padlófűtés egyáltalán nem szárítja a levegőt.

Ezek csak felmelegítik a levegőt, és ezzel a relatív páratartalom lecsökken (miközben ugyanannyi víz marad benne, tehát az abszolút páratartalom nem változik).

De ha bent új pára keletkezik (kilégzés, fürdés, ruhaszárítás, gáztűzhely, stb.), miközben a hőmérséklet nem változik, akkor ezzel radiátor már nem tud mit kezdeni.

A páratartalmat csak az olyan fűtési módok csökkentik, amik a helyiség légteréből veszik el a levegőt. Mivel ezek a kéményen kinyomják a párás levegőt, és kintről szívnak be alacsonyabb abszolút páratartalmút helyette, ami felmelegedve alacsonyabb relatív páratartalmat jelent.

(Abszolút: egy 1 m3 levegőben hány gramm víz van. Relatív: a levegő az adott hőmérsékletre számított vízfelvevő képességének hány %-át használja ki. Minél melegebb a levegő, annál több vizet tud felvenni.)

2018. dec. 28. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!