Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Ház vs telek. Ilyenkor mi van?

Ház vs telek. Ilyenkor mi van?

Figyelt kérdés

Elméleti kérdés, egyetemi vita kapcsán.

Házat építek egy családtag telkére, a tudtával és beleegyezésével.

Kié lesz a ház?

Mi történik, ha valamelyikünk, akár a telek, akár a ház tulajdonosa meghal, végrendelet nélkül, vagy ha valamelyikünk eladná a sajátját?

Illetve. A telek tulajdonosának halála esetén az örökrészem 50%. De minek az 50%-a? A teleké, vagy a teleké és a másik felén álló, a telek tulajdonosa által használt házé? Ilyen esetben kié az általam felépített ház? Az enyém, vagy az örökség részét képezi?

Tegyük fel, semmi nincs lepapírozva, de szomszédok, ismerősök tanúsítják, hogy a második házat én építettem, nem a telek tulajdonosa... Mi van, ha az ingatlan másik örököse, aki elvileg szintén 50%ot örököl, ragaszkodik az ingatlan értékesítéséhez?

Elképzelt sztori, nagyon eltérő véleményekkel, de vajon kinek van igaza, jogilag?



2019. febr. 18. 16:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Nekem.

Ma már nem tudsz úgy házat építeni, ahogy köóbírtad. E napló, FMV, FME stb. Földhivatali bejegyzés, változási vázrajz, tulajdonosi hozzájárulás stb. Amúgy amit építesz, az jobbára a tiéd lesz, földhivatalba is így jegyzik be. Innentől már egyértelmű a sorsa. Régen még ment úgy ahogy írod, ha nem volt papír, évek múltával a telek tulajé lett.

2019. febr. 18. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Senkit nem érdekel ki építette. Ingatlan, összetartozik, elmozdíthatatlan, akié a telek, azé a ház. Az építész terveken csakis a tulajdonossal együtt lehetsz építtető, az aláírása nélkül nincs engedély, nincs e napló. Hogy ti miben egyeztek meg, a ti dolgotok. Ha nincs papír, a tulajdonos leszármazottai örökölnek.
2019. febr. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az építmény és a telek külön helyrajzi számot kap(hat). Tehát nem tartozik össze, külön lesz forgalomképes.
2019. febr. 19. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

KapHAT.

Ha mindent lepapíroznak.

De itt konkrétan arról van szó a kérdésben, hogy illegális módon, minden hivatal tudta nélkül felépül egy második ház a telken.

Ekkor az van, hogy alapból a telektulajdonosé a ház. Viszont ha megvannak a számlák az építőanyagról, a szakemberektől, akkor valószínűleg el lehet perelni a ház tulajdonjogát teljes egészében, de kártalanítást kell fizetni a telektulajdonosnak. És persze, fennmaradási engedélyt kérni, befizetni a büntetéseket, stb.

Ha nincs semmi számla, de van elég tanú, akkor is van esély egy perben, de hogy mekkora, az a bíróságtól függ.

Ameddig a nevedre nem kerül a ház, addig nem tudod eladni harmadik félnek, mert papíron semmi közöd hozzá, még egy téglához se, ami azon a telken hever.

A telektulajdonos viszont el tudná adni, be is jegyeznék a vevő nevére gond nélkül. Hogy ezután mi történne, abban bizonytalan vagyok: vagy a vevővel kellene pereskedned a ház megszerzéséért, vagy az eladóval az összérték arányos részének kifizetéséért. Ez utóbbi is elképzelhető, mert pl. ha a lopott autót eladják, akkor a jóhiszemű vevő megtarthatja az autót, és a tulajdonos a tolvajtól követelheti az autó árát, lehet, hogy a háznál is így van.

2019. febr. 19. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ugyanazt mondjuk más léptékben.

Első bekezdés szerint "tudtával és beleegyezésvel".

Fontos a pontos helyzetértékelés.


Eladáskor nyilatkoni kell, per, teher, igénymentességről. Ugyanis létezik tulajdonlapon nem szereplő tulajdonjog is pl. házastársi, de a kérdéses eset is ilyen.

2019. febr. 19. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

oké, legyen konkrétabb :)

Szülők, két gyerek.

Egyik elköltözik, a másik a szülői ház telkére épít fel még egy házat.

A szülők halála után mi történik, ha alapesetben az örökrész a két gyerek esetében 50-50%?

2019. febr. 19. 10:01
 7/7 anonim ***** válasza:

Én lepapíroztam volna. Ha nincs bejegyezve, akkor végrendelet, ha ez sincs, akkor törvény szerint öröklődik.

Aki építette ráfarag, hacsak az örökösök nem egyeznek meg a közjegyzőnél. Osztályos egyezséget kötnek. Ha nincs egyezség, pert kell indítani és asszem ez a hagyatékit is felfüggesztheti, de ebben már nem vagyok biztos.

2019. febr. 19. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!