Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Magára lehet egy kályhát hagyni?

Magára lehet egy kályhát hagyni?

Figyelt kérdés
Parasztházat vettem, amiben is egy 1 sparhelt, illetve 1 kandallókályha biztosítja a meleget. Mivel napközben nem vagyok otthon, ezért nem merem reggel megrakni a kályhákat, nehogy baj történjen, mégiscsak felügyelet nélkül lenne órákig. S estefelé, mire hazaérek nem éppen baráti hőfok fogad a házban. Szerintetek hülyeség? Minden rendben van amúgy a kályhákkal, kéményekkel, látta őket szakember nem rég.
2019. febr. 22. 22:55
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Ha be van csukva a kályha ajtaja, akkor elméletileg nem történhet baj. De én sem merném úgy hagyni.
2019. febr. 22. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg baj nem lehet, de soha nem tudni. Mondjuk ha napközben nincs rakva rá akkor is általában elalszik.
2019. febr. 23. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
76%

Én, kb 10 éve fűtök olyan kandallónak nevezett kályhával.

Mielőtt elmegyünk, mindig megrakjuk. Simán elzárunk mindent rajta. Ugyan ez este 22 körül is és reggel még van bőven parázs. Azért közvetlen közelében nincs semmi gyúlékony.

2019. febr. 23. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Készíts be előre mindent a kályhába, hogy amikor megjössz csak meg kelljen gyújtani és 10 perc múlva már meleg lesz.

Mi is így csináltuk évekig a vályogban és tökéletes volt, mivel a rendszeres fűtés miatt nem voltak áthűlve a falak és csak a levegőt kellett felmelegíteni, ami nem egy nagy durranás.

2019. febr. 23. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha gondosan eltakarítasz mindenféle éghető, gyúlékony dolgot a sparherd egy méteres körzetéből (bútor, szőnyeg, stb.), és rázárod az ajtót (mármint a kallantyúval biztosítod hogy ne tudjon kinyílni az ajtaja), akkor nyugodtan magára hagyhatod. Persze, mielőtt rázárnád, a benne lévő tűznek olyan állapotban is kell lennie, hogy ne tudjon kialudni, tehát az nem jó, hogy megrakod, begyújtasz, aztán lezársz rajta mindent és uccu el otthonról. Meg kell várni, mire kiég a fából a fagáz, és csak a parázs marad benne.


Nekünk kazánunk volt sokáig (kvázi mióta élek), aztán vagy 15 éve kandallóval fűtünk, unokatesőmék is, nagyapám is fatüzelésűvel fűt, soha nem volt semmi probléma abból, ha magára kellett hagyni a kályhát. De egyébként régen nem is igazán volt fűtési alternatíva, mindenki fával vagy szénnel fűtött évszázadokon keresztül. Enyhén szólva is fura lenne azt gondolni, hogy mindig minden házban otthon kellett volna lennie valakinek, amikor tűz égett a fűtőberendezésben.

De ezt majd az idő is megtanítja, mert óhatatlanul is bekövetkezhet olyan eset, amikor éppen begyújtottál, és kapsz egy telefonhívást, hogy ezért vagy azért el kell menned otthonról. Olyankor mit csinálsz? Gondolom nem akarod kihúzgálni a lángoló fahasábokat a sparherdből, mást meg nem nagyon tudsz vele tenni.

2019. febr. 23. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
17%

Tisztázzunk valamit!


Amit ti itt kandallónak hívtok, az az, amit az amerikai filmekben lehet látni. Aminek a kéményén bemászik a Télapó.

Tehát kályha, nem pedig kandalló.


Minek kellene fűteni, ha nem vagy otthon?

Ezek a kályhák pillanatok alatt felmelegítik a szobát.


Régen kimentek a konyhába, begyújtottak a sparheltbe, s ott voltak egész nap.

Szobába csak lefekvés miatt mentek be este, és csak akkor gyújtottak be.


Nem volt az egész lakásban 25 fok.

2019. febr. 23. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
77%

"Amit ti itt kandallónak hívtok, az az, amit az amerikai filmekben lehet látni. Aminek a kéményén bemászik a Télapó.

Tehát kályha, nem pedig kandalló."


Oké, akkor nevezzük "többnyire kandallónak nevezett, általában üvegbetétes ajtóval ellátott látványkályhának", így mindenki pontosan utdni fogja, hogy miről van szó. De azért ez egy kicsit hosszú megnevezés, ezért használjuk helyette a sokkal rövidebb "kandalló" megnevezést. Igen, eredetileg valóban azt jelentette a kandalló, amit te írtál. De mára - itt Magyarországon, és a környező országokban, távol az USA-tól - teljesen elfogadott lett az üvegbetétes ajtóval rendelkező kályhákra a kandalló megnevezést használni. Annál is inkább, mert nálunk igazából soha nem volt divatban amerikai stílusú kandallót építeni. Így ha azt mondod kandalló, akkor azért általában mindenki ezekre a látványkályhákra gondol, és nem az amcsi kandallókra. Akkor meg miért ne használhatnánk a kandalló megnevezést rá? Mivel azt az amerikai stílusút itthon nem igazán használja szinte senki sem, ha meg mégis, akkor legfeljebb hozzáteszi, hogy amerikai kandalló, és akkor végképp mindenki tudni fogja, hogy most nem a közismert hazai fűtőberendezésről van szó.


"Minek kellene fűteni, ha nem vagy otthon?"


Mondjuk azért, hogy ne az áthűlt, átfagyott házba érj haza? Szerinted hány ember otthonában működik a gáz/elektromos fűtés temperáló fűtésre beállítva, amikor elmennek otthonról valahová?


"Ezek a kályhák pillanatok alatt felmelegítik a szobát."


Gáz- vagy elektromos fűtéssel is ugyanúgy "pillanatok alatt" felmelegíthető a lakás, mégis sokaknál megy a fűtés, mikor nem tartózkodnak az otthonukban. Miért ne tehetnék ezt meg a fával fűtők is? Nehogy már te akard megszabni, hogy ki mmikor mivel és hogyan fűtheti a lakását és hogyan nem!

2019. febr. 23. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
49%

Minek is kell személyeskedned?


Attól még nekem van igazam. Persze, ciki kályhának hívni, ezért jött a kandalló szó.


Te hoztad a régmúlt példáját. Én is hoztam onnét egyet, hogy a szobába csak este gyújtottak be, mert nem akarták pazarolni a fát.


Egy kályha sokkal hamarabb felmelegít egy szobát, mint bármi más.


S pont a rászorulóknál van éjjel-nappal 25+ fok, pólóban vannak bent, és sírnak, hogy elfogy a fa. Elég lenne 20 fok is és egy pulóver. De az nem jó.

2019. febr. 23. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Én nagyon veszélyesnek tartom amit a 3 as írt .

Lezárni teljesen akkor szabad a tüzet,ha már csak parázs van bent .Az égéshez oxigén kell.Ha ez nincs,akkor csak fűstölög,legfejjebb izzik.Közbe gáz is fejlődik,és ha kémény nem szívja el,mert már az túl kormos,be tud ez robbanni is .

A kályha csövet a nyomás ki tudja lökni,jobb esetben csak korommal,és füstel telik meg a lakás .

A kályhád nem önadagolós,hogy folyamatában adagolja a fát . Csak a jól felfűtött cserépkályhák képesek kb 1 napig tartani a hőt .

Gáz,és elektromos fűtésnél vannak beszerelve biztonsági szerelvények is .

Voltak már tragédiák,ahogy gyerekek is bent égtek,pedig csak rövid időre lettek magukra hagyva .

2019. febr. 23. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
62%

"Attól még nekem van igazam. Persze, ciki kályhának hívni, ezért jött a kandalló szó."


Nem azért jött a kandalló szó, mert ciki kályhának hívni, hanem azért, hogy meg legyen különböztetve a klasszikus kályha az üvegbetétes ajtóval ellátott kályhától. Nevezhettük volna máshogy is, egyszerűen ez a megnevezés terjedt el rá.


"Egy kályha sokkal hamarabb felmelegít egy szobát, mint bármi más."


Szerintem a jól kialakított és megfelelően méretezett fűtésrendszer melegíti fel leghamarabb a szobát, és ebben nincs jelentősége annak, hogy mivel táplálandó a fűtőberendezés. Ha rosszul van kialakítva vagy méretezve, akkor lehet akármilyen kályhád, nem fogja tudni normálisan bemelegíteni a szobát. Ha meg jól van méretezve, akkor meg teljesen mindegy, hogy fával kell-e tömni, vagy gázzal/árammal/klímával/geotermállal/atyaúristennel működik, mindenképpen gyorsan meleget tud csinálni.


"S pont a rászorulóknál van éjjel-nappal 25+ fok, pólóban vannak bent, és sírnak, hogy elfogy a fa."


Hát én ismerek néhány rászorulót, náluk jó, ha 15 fok van bent és nagykabátban alszik dupla takaró alatt, mert spórol a tüzelővel.

Mellesleg, ha azzal a kis tüzelővel, amije van, csinál 25 fokot benn, akkor az a kis tüzelő nagyon hamar el fog fogyni, gondolom ezért is sírnak azok, akikre gondoltál. Node azért sír, mert nincs tüzelője, akkor mi a fenétől lenne éjjel-nappal 25 fok a lakásában?? Aki éjjel-nappal 25 fokot tud biztosítani a lakásában, az egyáltalán nem rászoruló, szerintem.

Szóval lehet, hogy akad ilyen rászoruló, mint amit te említettél, de a rászorulók többségére nem ez a jellemző, nem helyes általánosítani. Ebben speciel nincs igazad. Ebben sem.

2019. febr. 23. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!