Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Állványcsavar gerenda rögzítés...

Állványcsavar gerenda rögzítéshez biztonságos? Egy barkács üzletben azt mondta az eladó, hogy nem ajánlja mert könnyen eltörik a feje a csavarnak.

Figyelt kérdés

Ennek ellenére nagyon sok helyen látom, hogy állványcsavarral vannak rögzítve nehéz tárgyak vagy pl. gerendák.Biztonságosabb lehet, ha állványcsavar helyett tőcsavart használok és anyacsavarral szorítom rá a tárgyat a felülethez? Árban, használhatóságban nem tudom mi lehet a különbség..

Tetőfedők tapasztalata is érdekelne.



2020. márc. 11. 10:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Tetőnél a fogópár-ak és egyéb fa-kötési pontokhoz átmenő menetes szárat szokás használni.

Állványcsavart én még nem is láttam tetőnél, pedig 6 évig épület bádogoztam.

Lapos fejű (torx) faszerkezet építő csavart viszont egyre többen használják, azt én is merem ajánlani mert nagyon praktikus és jó kötéseket lehet vele létrehozni.

A fát nem repeszti, mert önfúrós a vége. Ellenben az állványcsavar előfúrás nélkül elég sűrűn repeszti a fát.

Annyi hogy nagyon erős lassú fordulatú fúrógép kell hozzá, hogy egy 20-30cm-es csavart normálisan be tudjál hajtani.

2020. márc. 11. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, nagyon hasznos!

Viszont én egy picit félreérthető voltam. Nem gerendákat szeretnék egymáshoz rögzíteni, hanem gerendát falra. (Tégla)

Erre példát láttam több helyen is, hogy műanyag dübelt + állványcsavart használtak. Persze megfelelő vastagságban - 10-12-es csavar + hozzávaló 14-16-os dübel.

Ide gondoltam, hogy talán biztonságosabb a tőcsavar/ászokcsavar és dübel páros. Ebben van esetleg tapasztalat?

2020. márc. 11. 10:50
 3/7 anonim ***** válasza:

Ez attól is függ, hogy a falra rögzített gerenda mi célt fog szolgálni. HA nagy tömeget kell tartani, vagy falon átmenő csavarral oldható meg vagy vegyi dűbellel, üreges falazóblokk esetén szitahüvellyel kiegészítve. Alárendelt esetekben megfelelő lehet a dűbeles megoldás, például ez:

[link]

2020. márc. 11. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
87%

Hát igen, azt nem írtad hogy mit hova szeretnél rögzíteni.


Ilyen esetben én mindig jobban preferáltam az átmenő csavart.

Pl. egy terasz elő tetőnél, mikor a vízszintes szelement (vagy gerendát) a falhoz kellett rögzíteni, akkor átfúrtuk a falat, beül kis fészket véstünk hogy a menetes szár vége, nagy fakötésű alátét, és az anyacsavar benne legyen a falban.

Nyilván ez rongálással és dzsuvával jár, és nem miden esetben megoldható. De ahol lehetett mindig így csináltuk, és az ácsok is.

Hogy esetleg az átmenő csavar ne "húzza be" a hideget télen, lehet azt is csinálni hogy belül a kivésett fészket kinyomod PUR ragasztó habbal.

Mikor meg kötött levágod a felesleget falsíkban, kis üvegszövet szalag, és legletteled.


A hatlapfejű állványcsavar is egy opció, viszont sokszor előfordult már, hogy egyszerűen megforgott a tipli a falban meghúzásnál.

Fejleszakadással még nem találkoztam, azért egy 12mm-es állványcsavart elég rendesen meg kell tépni, hogy elpattanjon a feje.

Sokkal gyakoribb a szar kötés, az üreges tégla miatt.

Tömör anyagba egyébként nincs ilyen gond.

Olyankor ha nem fogott az állványcsavar, maradt az hogy átfúrni a falat, és átmenő csavar.

Ezért lett végül az, hogy ahol csak lehetett (főleg üreges téglánál) mindig átmenővel csináltuk, és nem kísérleteztünk állvány vagy ászok csavarral.


Opció még hogy előre beragasztasz menetes szárat (tőcsavart) a téglába, valamilyen ehhez való kinyomópisztolyos vegyi ragasztóval.

Ez a legdrágább és legkörülményesebb módszer, viszont brutál erős rögzítési pontokat lehet vele csinálni.


Összességeben ha egyik sem megoldható nálad, és csak az állványcsavaros rögzítés jöhet szóba, akkor egy vastagabb keresztmetszetű csavarnál nem kell tartanod attól, hogy leszakad a feje.

Előbb fogod a tiplit a falban megszakítani, vagy megforgatni mit széttépni a csavar fejét.

Ászok-tő csavar megoldás ugyan ez, hisz ott is egy műanyag tipliben lesz a kötésed.

Megfelelő jó minőségű tiplivel viszont jobbak az esélyek.

2020. márc. 11. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!

Ritka az ilyen segítőkész és részletes válasz. Ment a zöld kéz.

2020. márc. 11. 11:55
 6/7 anonim ***** válasza:

Nálunk 2 hét végén is dolgoztak az ácsok.Első esetben tő csavarokat használtak a fogó pároknál.

Mászodszor már trox fejű csavarokat hoztak,melyeknek elő is fúrtak .

2020. márc. 11. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Azt mondjuk nem ártana tudni mekkora és milyen irányú erők fognak fellépni a szerkezetedre.

Ismerős nem spórolt az acél csavarokkal, nem is az volt a gyenge láncszem, hanem a téglafal kezdett el repedezni a rá nehezedő súlytól :)


Mellesleg butaságot mondott az eladó, mert minden csavart úgy terveznek, hogy túlterhelés esetén a feje törjön le.

2020. márc. 13. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!