Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » A radiátorok összteljesítményé...

A radiátorok összteljesítményének kevesebbnek kell lennie az elektromos kazán teljesítményénél? Akkor is ha túl vannak méretezve?

Figyelt kérdés

Tehát feltehetően a radiátorok nem fognak maxon működni.


Mert konkrétan most akarnak 6db ~2500 W-os radiátort (22k 600x1200) felszerelni a 9kw-os villany kazánra amin már a padlófűtés is van.


Ebből tulajdonképpen csak 3 radiátorra lenne szükségünk de az is 7,5kw + még ott a padló, amit nem tudom hogy számoljak.


Ezt, hogy az összes radiátor teljesítménye nem lehet több a kazánénál most olvastam,de nem tudom az elektromos kazánra is vonatkozik-e!? Ezért most kicsit bepánikoltam, hogy ennyire elszámolta volna a szerelő!? Eleve nem értem 3x3-as szobába miért is kellett ilyen nagy radiátor? Vagy jó ez a túlméretezés? Mert a légköbmétert még ha a legrosszabb 55-el szorzom is elég lett volna a fele!

Remélem megnyugtató válaszokat kapok.:(


2020. nov. 27. 13:47
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:

22k 600x1200 -as radiátor katalógus adatai 75/65°C-on igazak Ami inkább 2100 watt. 65/55°C már csak 1500w. 55/45 1000w, 45/35 600w.

Kerekítettem, de nagy vonalakban így lehet matekozni velük.

2020. nov. 27. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:

1+

20 fokos belső hőmérsékletnél!


85/75 nél tud kb 2600 w-t

2020. nov. 27. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm szépen! Akkor az is tök felesleges lesz, hogy 85 fokkal akarják a radiátorokat engedni. Mindegy azon már tudunk módosítani ha érezzük, hogy meleg van. Csak a kazán bírja addig. Köszi!
2020. nov. 27. 17:25
 4/27 anonim ***** válasza:

Hol olvastad azt, hogy a túlméretezett radiátorok tönkreteszik a kazánt? Megmutathatnád a linket.


Gondold végig, hogy miért tenné tönkre? Annyi a változás, hogy kicsit hűvösebb víz megy a visszamenő ágon. Ha pedig nagyobb a teljesítménye a radiátornak, mint a kazánnak, akkor pedig annyi történik, hogy az előremenő víz is kicsit alacsonyabb hőmérsékletű lesz. A kondenzációs kazán kifejezetten szereti is az ilyet, mert ilyenkor jobb a hatásfoka.


A első hozzászóló valamit nagyon félrekerekített. A helyes számok valahogy úgy szólnak, hogy 80/60(/20) -- 60/50(/20) -- 40/35(/20). Adott átfolyó vízmennyiségnél a leadott hőteljesítmény a előremenő/visszamenő víz hőmérsékletkülönbségével arányos.

2020. nov. 27. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:

1. Vagyok.

A teljesítmény adatok amiket írtam, egészre kerekített számolt értékek!

És ezt szinte bármilyen ertékre ki lehet számolni.

2020. nov. 27. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:

Én csak itt olvastam gyakon egy válaszban egy radiátoros kérdésnél, tehát nem hiteles forrás, így nem linkelem. Az esetben mint írtam nem tudtam azt sem, hogy milyen kazánról van szó. Itt a kérdésemnél viszont világosan leírtam, hogy nem kondenzációs kazánról.:)

Bár biztos ennek is jobb lesz majd,ha nem kell annyira felmelegítenie a vizet!

Viszont figyeljetek az nem lesz gond ezzel a túlméretezéssel, hogy így a víz mennyisége annyival több, amit fel kell -igaz, hogy kevesebb hőfokra- melegítenie, de tovább fog tartani a több víz miatt?

Bár igazából már mindegy ma meglesznek a 600x1200-esek a 3x3-as szobákba és a nagy nappaliba is 3db. Úgyhogy mostmár majd ezt kell megfelelően leszabályoznunk úgy, hogy az egyébként is drága villanykazán ne menjen többet mint feltétlen muszáj.

Köszi minden segítséget!

2020. nov. 28. 10:59
 7/27 anonim ***** válasza:

Ahogy írtad, ennek is jobb lesz, mert nem kell annyira felmelegítenie a vizet.

A víz mennyisége nem lesz több. Annyi lesz, amennyit a szivattyú eddig is átnyomott.

Annyi történik, hogy a nagy radiátorok miatt, a visszajövő ág vízhőmérséklete alacsonyabb lesz, mint kisebb méretezésnél. Ha van a kazánnak tartalék teljesítménye, akkor annyi történik, hogy hamarabb felmelegíti a rendszer a szobát, majd visszaszabályoz a szintentartáshoz. Ha nincs ilyen, mert a radiátorok "több hőt le tudnak adni, mint amit a kazán termel", akkor annyi lesz, hogy a radiátor felső fele meleg lesz, az alsó feléhez érve a víz már lehűl és így magától kialakul az éppen szükséges hőleadó felület, azaz beáll az egyensúly. Ha annyira óriásiak a radiátorok, hogy a visszamenő ágon még egyensúlyban sem lesz meg a 80 fok előre esetén a 60 fok vissza, akkor szimplán annyi történik, hogy a visszajövő hideg vizet kisebb hőmérsékletűre melegíti a kazán. Ettől megint csökken a radiátor hőleadása, amitől be fog állni az egyensúly.


Csak annyi történik, hogy a rendszer alacsonyabb hőmérsékleten fog menni. Ami pedig minden szempontból jó: az alkatrészek kisebb hőterhelést kapnak, a vízkő kialakulására kisebb az esély.

2020. nov. 28. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:

Realitás mentén haladva 65 foknál manapság nem méreteznek előremenőt. Nekem jelenleg a radiátoros rendszerem 40/35 el dolgozik hőntartáskor. Felfűtésnél, meg 50/40.


Az alacsony hőmérsékletre méretezéssel sok energiát lehet megspórolni, azaz sok pénz. 3x os túlméretezés is átlagos manapság. Mert kondenzációs kazánnál az az ideális, ha a visszatérő 50 fok alatti

2020. nov. 28. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, remélem minden jó lesz. Egyelőre elég sokat eszik a kazán, dehát fel kellett fűteni az egész padló betontömegét. Tegnap este óta vagyunk szinten tartáson.

Viszont ezt nem értem, hogy lesz ugyanannyi a víz, mint jelenleg? Nem kell a radiátorok miatt plusz vizet engedni majd a rendszerbe?

2020. nov. 29. 10:32
 10/27 anonim ***** válasza:
Mennyiségre a víz több a teljes rendszerben, de a kazánon egységnyi idő alatt átfolyó víz mennyisége nem változik.
2020. nov. 29. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!