Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Megéri így építkezni? Mennyit...

Megéri így építkezni? Mennyit spórolhatok? Mennyi idő kb. Önerős építkezéssel,többi lent.

Figyelt kérdés

Szeretnék építkezni, a lakás vásárlás sajnos nem opció, egyedül finanszíroznám CSOK, és hitel nem jöhet szóba.


A munkálatokat javarészt én csinálnám,(+segéd vagy, szaki + én a segéd). A ház egy bruttó 100nm2. (Kiviteli terv még nincs.) A terveket [link] oldalról választanám ki, csak az anyagában térne el. A ház teherhordó falai ytong-ból (239 + db. térdfal,+födém és tetőelemek) épülne 1 szint + tetőtér Az alapot géppel ásnám ki, van rá jogsim, szóval gépet bérelnék.


Tegyük fel nincs közmű a telken, annak a kiásását is én végezném. A csak csatlakoztatni kell.


A tető is ytongból épülne, gyakorlatilag nem lesz szükség "klasszikus" ács munkára. A tetőfedést nem én csinálnám. de a tetőtér egyenlőre nem kerülne beépítésre.(maradad padlástér) A külső-belső szigetelést, és a nyilászáró behelyezést is magam végezném el.(+egy segéd)


Minimális gépészet, a meleget kandalló, vagy kályha biztosítaná, és gáz cirkó kerül beépítésre (+elektromos fűtés). egyenlőre csak az alsó szint lenne fűtött, a csövezést én csinálnám, a gépészetbe besegítek.


Egy műszaki ellenőrt fogadnék fel, aki szakaszosan ellenőrizné az elvégzett munka minőségét vezetné az e-naplót (Jó lenne ha nem kéne e-naplózni, ha erre is van megoldás, írd meg légyszi.) Regisztrált gázszerelő, és villanyszerelő ismerős/barát van, a vezetékek helyét én marnám, vésném ki a falból, neki csak be kell húzni.)


Első körben azt szeretném, hogy álljanak a falak, a tető legyen fedve,külső szigetelés, nyilászárók legyenek beépítve.(Tehát ne károsodjon a szerkezet, az időjárás miatt) ()víz,*gáz,villany, csatorna legyen bent. Egy szoba, fürdő,és minimál konyha legyen "kész". (Amig nem tudok,olyat építeni amit szeretnék.) Az építkezést csak később tudnám befejezni, külföldi munkából finanszíroznám a költségek x%-át havi 500e fogok félretenni.(Tehát első körben azt szeretném, hogy ha megyek csinálni a házat, ne fagyjak meg, tudjak valami kaját csinálni, aludni, fürödni stb.) Eddig a szintig kb. mennyiből tudnám megvalósítani?


*gáz nem biztos.


Tudom nem lesz tökéletes, de legalább nem leszek 50 évre eladósodva. És nem is lesz könnyű.


Szóval! Amit meg "tudok" oldani (A Házalap és közműcsatlakozások helyének kiásása, vasalás, falazás, vakolás, külső és aljzat szigetelés, szinezés, festés, glettelés, burkolás, nyilászárók beépítése, gipszkarton válaszfalak kialakítása, gépészet helyének a kialakítása.)


A betonozáshoz, alap+szerelőbeton mixer betont vásárolnék.


Nem mindent egyedül csinálnék, nyilván fizikai képtelenség, segéd munkaerőt alkalmanként fizetnem kell. A tetőelemeket is daruzni kell, stb. A bádogozást, tetőfedést (cserepes lemez) nem én csinálnám. Ott én segítenék be :)


Magamról: Végeztem már szakipari munkát, voltam segéd, kőműves-szakvizsga folyamatban.


Szerszámok vannak, ismerős van. Tudok tanácsot kérni.(+ youtube-on minden fent van :D )


Sajnos tervező nincs, kész terv alapján dolgoznék, csak a kiviteli tervezésre,(Mert eltérnek a felhasznált anyagok az eredeti tervtől) és költségvetési tervre lenne szükségem.


A kérdésem az lenne, hogy ilyen lehetőségekkel neki vágnátok-e?

Építsek e- csak 50nm2+tetőtér házat ha nem vagyok biztos benne hogy mikor fejezem be?


A papírmunka részével sajnos nagyon nem vagyok tisztában. Az én esetemben milyen költségekkel járna(kb)? Tervek, engedélyek, adminisztrációs költségek stb.


Lehetséges ezt így kivitelezni? Mennyi idő lenne kb? :) Mennyit spórolhatok így? ha nem is összeg szerűen, %-ban? kb. (Nem azért spórolnék, mert fukar vagyok, hanem tudom, hogy nem tudnám kifizetni.)


Azért nem veszek használt ingatlant és újítom fel, mert kb ugyan ott tartanék vele, és masszívan túlárazott romos épületeket találtam abban a kategóriában, amiből válogathatok. Sajnos csak vidék jöhet szóba, kisváros, falu. Nyugat-dunántúl().Nem vagyok eleresztve anyagilag.



Köszi a válaszokat. Bocs a hosszú kérdésért.



2021. febr. 11. 12:44
A kérdező szavazást indított:
Én nem állnék neki az tuti!
Ha megtudsz egy csomó mindent magad csinálni, akkor csináld!
Először egy 50nm2 házat építenék, majd bővíteném
Bele se kezdj!
Láttam már erre példát, megoldható.
Mi is így építkeztünk, Hajrá!
17 szavazat
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
62%

Szerintem - a kérdésed alapján - te ebben a témában jobban otthon vagy, mint az itt válaszolgatók többsége, engem is beleértve.

Tehát, mérd fel az erődet, lehetőségeidet és aszerint fogj, vagy ne fogj bele.

Azt azért elmondhatnád, hogy egy jó statikai állapotú, használt ház miért nem jöhet szóba?

Ugyanis a telek vásárlása és azon egy ház felépítése (még ha a szerkezetkész állapotig magad is el tudsz jutni) többe van, mint egy használt ház.

Azért a kiesett (külföldi?)munkabéredet se hagyd ki a számításból, amit azalatt az idő alatt veszítesz, míg a saját házadon kulizol.

2021. febr. 11. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Én vennék fel hozzá hitelt ,ha nem is sokat és igyekeznék 2 éven belül befejezni.
2021. febr. 11. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
67%

A festésen és burkoláson kívül mindent enaplóznia kell szakembernek, értsd, te nem csinálhatod meg még a kőműves munkálatokat sem, csakis olyan vállalkozó, akinek erre van kiváltva tevékenységi köre.


Tehát nem alapozhatsz, falazhatsz, építhetsz be nyílászárókat és így tovább. Max. besegíthetsz a vállalkozónak betont keverni, ha engedi.

2021. febr. 11. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

3-as vagyok, annyit javítanék a hozzászólásomon, hogy az új módosítás szerint már nem kell enaplózni a munkákat, ha nem veszel fel támogatást/hitelt, hanem teljesen önerőből építkezel, viszont ettől függetlenül ugyanúgy meg kell lennie a szakági kivitelezőkkel kötött szerződésnek és számláknak az ellenőrzések miatt.


De megjegyzem, nem is igen találnál olyan ellenőrt, aki vállalná a műszaki felügyeletet úgy, hogy te csinálod a munkálatokat, hiszen tőle elvehetik az engedélyét, ha kiderül vagy ha valamit úgy csinálsz meg, hogy gond lesz belőle.

2021. febr. 11. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
3%
Biztos nem élnék ilyen házba.
2021. febr. 11. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

Figyu, ha napi 8 órát csak ezzel foglalkozol fél évig, akkor van rá esély, de napi 8 órás munkahely után még házat is építeni teljesen esélytelen.

Ha még mégis erőlteted, szó szerint belepusztulsz mire elkészül. Akkor meg mi értelme a beletett munkának?

Ez a rövid véleményem.

2021. febr. 11. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Építőipari szakemberként mondom, hogy a youtube-ot ne vedd feltétlen "segítségnek". Nagyon sok építőipari témájú videót szoktam nézni, és rengeteg, főleg a magukat szakembernek nevező kókler tesz fel olyan tartalmat ami nem egészen biztos hogy a megfelelő módszer az adott munkafolyamat elvégzésére.

A többit meg már megválaszolták.

2021. febr. 11. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

5-ös Az te vagy.

Mi bajod van vele? Ha kész lesz, olyan lesz mint a bármelyik ház.


1-es "Azt azért elmondhatnád, hogy egy jó statikai állapotú, használt ház miért nem jöhet szóba?"


Mert túlárazott sz*rok vannak, több éve hirdetett házakból egy forintot nem engednek.. Mire felújítod annyiba lesz, (Vételár, illeték, felujítás, full tetőcsere) majdnem mint egy új.(Ha te csinálod) Nálam ugye nem lenne "klasszikus" tető. Mert előregyártott elemekből lenne megcsinálva. Egy ekkora tető min.3 milla ács munkával.


3-5-ös. "te nem csinálhatod meg még a kőműves munkálatokat sem, csakis olyan vállalkozó, akinek erre van kiváltva tevékenységi köre." És tudod miért csinálhatja ő meg? Mert van ilyen végzettséget igazoló bizonyítványa. Max kiváltom a vállalkozóit, és akkor én leszek az épitettő, meg részben a kivitelező. De amúgy erre nincs szükség.


"tőle elvehetik az engedélyét, ha kiderül vagy ha valamit úgy csinálsz meg, hogy gond lesz belőle"

Ezért van a részletes kiviteli terv. Amiben leírják, hogy milyen minőségű, és mennyiségű anyagok kerülnek felhasználásra. Azért is bíznék meg műszaki ellenőrt, hogy a projekt fázisokat ellenőrizze. És ha mindent rendben talál, akkor mehet tovább az építkezés. Ha nem akkor nyilván nem lehet folytatni, lehet visszabontani. Nem kapok lakhatási engedélyt stb.


Nagyon köszönöm az eddigi válaszokat. :)

2021. febr. 11. 15:31
 9/19 A kérdező kommentje:
7-es Az csak poénból írtam, hogy youtube-ról lesném le a fogásokat. De ezt jeleztem is. Köszönöm :)
2021. febr. 11. 15:36
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, elárulom neked, hogy a kőműves tevékenységi kör kiváltása lakóépület építésére nem annyiból áll, hogy elvégzed az iskolát és felmutatod a végzettséged. Ahhoz ugyanis, hogy te építhess lakóházat, ún. kivitelezési felelősségbiztosítás kötelező, amit tudomásom szerint magánszemély nem válthat ki kőművesként, csak cég, tehát neked egy komplett kőműves céget kellene létrehoznod annak minden költségével és feladatával együtt.


De ez minden feladatra érvényes - most építkeztem - csakis olyan szakági vállalkozókkal építheted a házad, akiknek megvan a végzettsége és a felelősségbiztosítása is. De nyílászárókat pl. még kőművesként sem építhetsz be új házba, a szakszerű beépítést ott az értékesítő cégnek kell igazolnia.


A műszaki ellenőr meg nem lehetséges opció, hanem KÖTELEZŐ és ismétlem, nemigen fogsz olyat találni, aki beleáll neked egy ilyen építkezésbe.


Arról nem beszélve, hogy még az is meg van szabva, mennyi időn belül kell kész lenned, ráadásul most már újépítésű házra kötelező minimum egy napelem, tehát nem tudod minimalizálni sem a gépészetet.


Ismétlen, most építkeztem, hidd el nekem, a papírmunka volt a legdurvább része az egésznek, annyi mindennek kell megfelelni, annyira komplikált az egész és olyan szintem belekötnek mindenbe, hogy a te elképzelésed soha a büdös életben nem fogod valóra váltani.

2021. febr. 11. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!