Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Olvastam a napokban erről:...

Olvastam a napokban erről: földzsák technológiával épített teherviselő falak. Mennyire ad ez (megbízhatóan) stabil külső falazatot? Ezeknél nem a szokásos hályog-alapanyagokat keverik össze, hanem kevés agyag, több homok is mehet bele, ugyanakkor...

Figyelt kérdés

Ugyanakkor cementet is kevernek a zsákok tartalmába, így sokkal erősebb, teherhordó külső falakat is lehet belőlük építeni, drága (vasbeton, vagy acél) váz-szerkezet kialakítása nélkül.

Ha igaz.


Ez azért lenne (egyedül) hasznos, hogy ha valaki telkén nincs elegendő mennyiségű agyag (így értelemszerűen képtelen vályogtéglák vetésére - hiszen a vályoghoz sok agyag kell), mégis tudna "vályog" falazatot készíteni, mert a cement (szerintük) többszörösen pótolja az agyagot és erősebbé is teszi a zsákok tartalmát, hogy így stabilabb külső falakat lehessen ebből építeni.


Csak a cementnek lenne szállítási költsége (a zsákokat személyautóval akárki a házához viszi maga), a többi anyag helyben, időigényes, nehéz kézi munkával kinyerhető.


Nyilván annak, aki így kíván építkezni, ezt meg sem kell említeni.


Természetes, lélegző szigetelés pedig erre menne kívülre, ez is magától értetődő.


Mindezt vidéki faluban, de ez sem lényeges ennél a kiírásnál.



2021. szept. 23. 15:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Azt ugye vágod, hogy ez nem arra van kitalálva, hogy te otthon házilag töltögesd a zsákokat, hanem úgy éri meg, ha egy telephelyről kiszállítva már a kész zsákokat kell csak felpakolni? Pont a lényegét tenné tönkre: az alacsony munkaerő igényt és a gyors építhetőséget: https://www.youtube.com/watch?v=LHl5dYp3dg4

Egyébként ez ilyen szükségépítési technológia, főleg az árvízi védművek homokozsákjaihoz hasonlóan kell elképzelni, pl. rögtönzött hadi felhasználásra, bár van aki virágágyást, támfalat is rak belőle, de semmiképp nem épületfalazat.

2021. szept. 23. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Akkor azt Earthship-ek semelyike sem létezik, puszta felépítetlen fikció, csupán festmény mind, hiszen azokba sem használtak soha semmi ilyen megoldást? Miközben éppen ezekből indult ki az egész szupervályog (earthbag) technológia... Akkor én mostanság csupán teoretikus, azaz soha meg nem valósult épületek sokaságáról olvastam annyit?
2021. szept. 23. 17:35
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Szupervályog...ajjajj, szerintem te nagyon a spirituális építészeti humbugok világa felé sodródtál, nehogy beszívjon magába a Föld szívcsakrája fölött megnyíló vákum. Ilyesmi építőanyaggal építhetsz mondjuk kísérleti házakat vagy esetleg olyan melléképületet amihez nem kell engedély, de bizonyos tömeg és méret fölött olyan statikai korlátokba ütközöl, hogy örülhetsz ha nem omlik rád. Nem véletlen van az összes ilyen kecó kis pár négyzetméteres masszívumokból kirakva, ez nem design elem, hanem ennyit tud, egy 7-8 méteres fal már nagyon nyögvenyelősen fog menni. Persze mikor ezt felhozod a legtöbb öko-hívőnek akkor mindenki állítja, hogy ő pont ilyen kis cuki mézeskalács házat szeretne, de valahogy már az ókori görögök meg rómaiak sem akartak jurtákban lakni.
2021. szept. 23. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

A spiritualitás engem nem érdekel. Kizárólag mint építészeti elem érdekel a földzsák technológia.


Szóval azt mondod, hogy még a cementtel erősített földzsák SEM fog nagy alapterületű szobákat (pontosabban az azon lévő emeletet) biztonsággal megtartani? Még hagyományos vályogosan (70-80 cm vastagon egymásra helyezve) sem?

2021. szept. 23. 18:34
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
EMELET?! :D Még az első szintnél is korlátos lesz a belmagasság, nem hogy emeletet lehessen rá húzni. Sima vályogból sem nagyon szokás emeleteset építeni, inkább csak tetőtéri átalakítással, de arra még nagy duzzogva azt mondom, hogy össze lehet hozni a kellő kompromisszumokkal, de a földzsák kötések és megerősítések nélkül még annyit sem bír - olyan, mint ha LEGO kockákat a sima felükkel próbálnál egymásra pakolni a kötőelemes felület helyett.
2021. szept. 23. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Kötésekkel (ha igen mit javasolsz?) lehetne annyit erősíteni a cementes szupervályog, azaz earthbag/földzsák "technológián", hogy legalább önmagát biztonsággal megtartsa? Azaz most az emeletet (tetőteres beépítést is) most felejtsük el.
2021. szept. 23. 21:18
 7/12 anonim ***** válasza:
Összességében én inkább a mellett döntenék, amiből már építettek, és lehet is építeni házakat. Maradnék a vályog és szalmabála technológiáknál.
2021. szept. 23. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Betonoszlopok vagy valamilyen beton szerkezeti elemek beépítésével igen (nyilván tégla pillér is lehet, részletkérdés), a zsákokat is célszerű lenne lezárni pár soronként valamilyen merevítő elemmel és akkor a preferált építőanyag csak vázkitöltő marad.

A zsákok közti kötés növeléséhez kéne tudni a zsákok merevségét - a műanyag zsákkal biztos mást lehet megcsinálni, mint egy papírral vagy vászonnal, de valószínűleg valamilyen öntőformával lehet befolyásolni, hogy milyen feszültségi irányok mentén kössön oda mikor elkezdik bedolgozni, de ez nagyon nem-szokványos építési terület, szóval itt vagy elereszti az ember a fantáziáját vagy szépen belátja, hogy az egyediségért sokat kell számolni és kísérltezgetni.

S ezzel még csak a statikai rész felszínét kapirgáltad meg, az energetikai kérdések még egyszer ugyanekkora problémát jelentenek.

2021. szept. 23. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a fáradozást! El fogok gondolkodni rajta, mert ezen információk alapján ez nem egy szokványos menet lesz.

Ha lesz.

2021. szept. 23. 23:40
 10/12 A kérdező kommentje:
Hetes! Neked is köszönöm, de úgy tudom arra a célra, melyre én gondoltam felhasználni a földzsák "falazó" eleme(ke)t, arra a szalmabála nem jó. Úgy tudom a bálák nem elégségesek önhordó elemként felhasználva őket. Nem elég erősek, nem elég tömörek. Kell oda valami más is még, ahogy nyolcasban Professore írta. Tégla pillérek, vagy betonacél oszlopok - csak kitöltésre lehetnek jók a bálák...
2021. szept. 23. 23:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!