Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Szálfa (emeletet [is] tartó)...

Szálfa (emeletet [is] tartó) födém gerendák helyett lehet így BSH rétegragasztott födémgerendákat elhelyezni? <<Információ_lent!>> Mivel mindenki tudja, hogy szálfa födémgerendákkal legfeljebb öt méteres szoba-szélesség hidalható át biztonságosan.

Figyelt kérdés

Régen ugye voltak a palotákban (nagyobb) termek, vagy parasztházaknál (kisebb) szobák teljes hosszúságában úgynevezett mestergerendák. Ha jól tudom ezek egyetlen (de erős, strapabíró) szálfából álltak, és csupán egyetlen egy volt belőlük a szoba (vagy terem) hosszában. Erre mentek rá keresztben a hagyományos, "rövidebb" gerendák.


Ma már ilyen strapabíró, erős szálfák nincsenek (így tartják legalábbis) és! Nem is igazán felelnek meg tartó mestergerendáknak, mivel mindenki azt mondja, hogy kizárólag csak rétegragasztott fákkal/gerendákkal lehet (biztonságosan) 8-9 méteres falközök közötti emeletet (és/vagy tetőszerkezetet) megtartani.


(Akár úgy is, hogy a teremben bent nem, hanem kívülről, a gerendára merőleges alátámasztással lenne némileg biztosítva. De ezt majd a megfelelő emberektől.)


Kérdésem a fenti kettő keresztezése, némileg rendhagyó módon:


Lehet-e legfeljebb négy-öt méteres szálfa födém gerendákat a szoba/terem tetejére felhelyezni, hogy azok nem a falakon feküdnének fel, hanem a szobában KERESZTBEN (azaz nem hosszában, mint fent) FUTÓ 8-9 méteres "mestergerendákon" feküdnének?


A kérdés az, hogy az a néhány rendhagyó módon keresztben futó rétegragasztott "mestergerenda" (terem hosszúságától függ, hogy hány darab ilyen BSH "mestergerenda" lenne szükséges, nyilván ha nem hosszú a szoba, akkor kevesebb is elég belőlük) megtartaná-e az ilyen módon rájuk helyezett négy méteres szálfa gerendákat, rajtuk pedig a felette lévő emelet (embereket/bútorokat)?


Röviden összefoglalva: a mestergerendák nem a terem, vagy szoba hosszában futnának, hanem keresztben (szélességében), és ezekre rá feküdnének fel a négy/öt méteres szálfa födémgerendák.

(Majd a járódeszkák, vagy pallók, stb.)


Lehet némi létjogosultsága ennek a megoldásnak? Azaz nem kell egyből temetni - van benne így is (biztonságos) lehetőség?

(Nyilván kidolgozni a részleteket majd szakemberekkel kell, de itt most nem a részletek a kérdés.)



2021. nov. 29. 23:00
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem vagyok statikus, de jó néhány fafödémet készítettem már. Szerintem megoldható az elképzelésed minden gond nélkül.

Illetve egy-két kisebb gond lehet,pl. a BSH mostani ára, és egy olyan szakember megtalálása aki méretezni tudja a gerendákat.

Sajnos a tapasztalat az, hogy a statikusok nagy része erősen túlméretezi a BSH gerendákat.

2021. dec. 1. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!