Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Akinek könnyűszerkezetes háza...

Akinek könnyűszerkezetes háza van,azoktól kérdezem, hogy miből van a födém? Mennyire teherbíró? Járható-e? Lapos tető (tetőterasz) érdekelne elsősorban.

Figyelt kérdés

2021. dec. 23. 09:03
 1/5 anonim ***** válasza:

Nekem nem abból van, de mivel ép.iparban dolgozom, jártam már pár könnyűszerkezetes házban. A födém is fa gerendákból (pallókból) van. Ahol járható a padlástér, ott OSB borítást kapott, 22-es nútféderes OSB-vel szokták megteríteni.

Mit szeretnél konkrétan?

Ajánlom youtube-on az Ács Budapest csatornát, Ők könnyűszerkezetből építenek, esélyes, hogy ami érdekel, azt tőlük ellesheted.

2021. dec. 28. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Egy olyan hozzáépítést szeretnék a meglévő hétvégi házamhoz, aminek a végében már van egy télikert,(vasszerkezetű) tehát a hozzáépítést is melléképületként gondoltam,(garázs és egyebek) de tetőteraszt szeretnék a tetejére, ezért szeretném, ha járható lenne. Lehetőleg nem fémszerkezetből, hanem favázasan, mert hátha később mégse garázsként lesz használva. Köszönöm a tippet!
2021. dec. 28. 08:11
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Jaaa. Hát ilyesmit csináltam már...

Ez a télikert helyére lenne? Mert akkor az bontandó!

Kell egy normális, vízszigetelt alapot csináljál! Ott kezdődik. Utána tudsz nézni, milyen mély sávalap szükséges minimum, de úgy egyébként illik lemenni a teherhordó földig, aztán érvényes a minimális mélység, ha a teherhordó föld "közelebb" van a föld színéhez, mint a minimális mélység. Ha kész a sávalap és a lemezalap és a kötési időn is túlestél, akkor 5x15-ös pallókból kell építsd a szerkezetet. Minimális lejtést kell adjál neki! De elég annyi, hogy az észre sem vehető!

A falakat a "földön" kell összeszögelni, szóval nem állítva építünk! Ezt látni fogod az említett csatornánál, hogyan, milyen távolságban stb. Megépíted így a 3 falat, ahogy látod is a csatornán, a falak tetejére kerül még egy 5x15-ös palló eltolva, ami össze is köti a 3 falat, így ott 10-es lesz az anyagvastagság. A falra (a főfalra) pedig egy picit magasabban felerősítesz átmenő csavarokkal vagy vegyidübelbe ültetett csavarokkal egy legalább 10x10-es gerendát (ez adja majd a lejtést, azáltal, hogy minimálisan de magasabban van). Erre vagy 5x10-es vagy 7.5x15-ös pallókat fektetsz élére állítva (én a falra 15x15-öt ajánlanék és 7.5x15-ös pallókat), kármit kell vágni akkor is, ha minimális a lejtés, láthatod a csatornán azt hogyan kell. Rögzíteni ezeket a gerendákat szerkezetépítő csavarokkal kell. A falakat pedig le kell rögzíteni az alapra vagy előre az alapba ültetett tőcsavarokkal, vagy utólag vegyidübellel, esetleg beüthető, metrikus fémdübellel, oldalt a falakat szintén rögzíted a főfalhoz! A falat kívülről borítod OSB-vel, legalább 15-össel! A "tetőt" pedig 22-essel! Tetőn a 22-es OSB-nek túl kell lógnia a gerendákon, hogy ne vezesd rá a vizet és a burkolat alá cseppentő lemezt kell rakjál! Az OSB-nek oldalfalon az alapról le kell lógnia, de csak az OSB-nek! Úgy helyes! Burkolásban nem tudok ötletet adni, vízzáró réteget kell képezni. Én szimplán lekentem vízzáróval, majd erre tekercses vinylt ragasztottam. Nem egy hosszúéletű történet, már ami a színét illeti, el fog kopni, de egy vastag műanyag, ami kiszakadni nem fog, így ha ronda lesz, akkor majd megy rá teraszburkolat. Hogy ez mennyire helyes megoldás, azt nem tudom, esküdni nem mernék rá, de az OSB több év után is egyben van, száraz!

Falban villanyt, leszereled, ha kell vizet, fűtést, azt viszont lehetőleg az alapban a szigetelés fölé, de a falba is kerülhet, majd gerendaközökbe 15-ös kőzetgyapot (ha falban közlekedik a víz, fűtés, akkor azt a szigetelés után építed be), erre hőtükörfólia, majd párnafa, majd a párnafákra gipszkarton, akár duplán! Mennyezetnek pedig álmennyezetet kell építsél, javaslom fémből, gerendaközöket itt is megtölteni kőzetgyapottal, sőt arra nem árt még telibe is 5-10cm szigetelést tenni, ha a hely engedi!

Kívülről két lehetőség van, vagy lambériázol vagy hungarocellt ragasztasz. Hungit ragasztani ragasztóhabbal a legegyszerűbb, mivel az OSB miatt tökéletesen egyenes felületed van, így szépen lehet ragasztani habbal is! (ugyanolyan, mint a PUR-hab, csak nem dagad) Majd szükséged van rögzítőtárcsákra is! Lehet vásárolni olyan rögzítőtárcsát, ami nincs egyben a tiplivel, direkt ilyen célokra van, hogy csak egy tárcsa, kvázi egy nagy alátét, azon egy csavart áttudsz dugni. A táblák négy sarkát és közepét rögzítened kell ily módon.

Kész vagy, akkor ragasztóhabarccsal behúzod az egészet, majd egyből beleterítesz üveghálót, áthúzod, hagyod megkötni. Ismét áthúzod, majd mehet rá a nemesvakolat vagy ha ennyit nem akarsz rá költeni, lehet három rétegben kenni majd lefesteni! Ami lényeges, hogy a hőszigetelés nem áll meg az alapnál, mert ott hőhidad lesz, ha ott megállsz vele. Onnan lefelé, még a földben lévő alapra is engedj le lábazati hőszigetelést (XPS-t). A kettő közé ha nem muszáj, ne rakj indítólemezt, az is csak hőhidat csinál!

Ha lambériázni szeretnéd, mert mondjuk az épület többi része is fa és lambériás, akkor az OSB-re kívülről páraáteresztő fóliát kell rögzítsél, majd erre mehet föl a párnafa és a párnafára a lambéria!

Kb. ennyi, de én abszolút laikus vagyok, nem vagyok ács!

Minden beépülő anyagot kezelni kell! Kezeletlen fából nem szabad építeni! Érdemes eleve kezelt fát vásárolni.

2021. dec. 28. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, ez, meg a youtube csatorna alapján már talán neki merek kezdeni.
2021. dec. 29. 08:13
 5/5 anonim ***** válasza:
Nincs mit, ha van kérdésed, írj nyugodtan. Alapnak úgy is jobb tavasszal nekiállnod (úgy olcsóbb), szóval ha addig intenzíven nézed a csatornát (jó tanár), akkor tavasszal már menni fog a dolog simán.
2021. dec. 29. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!