Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Hajópadlóról mondanátok nekem...

Hajópadlóról mondanátok nekem néhány dolgot? (tapasztalat)

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy nem vagyok teljesen laikus, ezért inkább a tapasztalatokra lennék kíváncsi.

Milyen, mennyiből, hogyan, milyen lett, stb.

a szobámban homok ágyon hajópadló volt (1932-es építésű a ház, sanszos, hogy akkori a padló is), majd ezt kátránnyal lekenték, és parkettát raktak rá (talán '58-ban, az átépítéskor). Ázik is a fal rendesen.

A terv az, hogy újra hajópadlót teszünk oda,az szellőzik, szép, stb.

Namost kíváncsi lennék a pihentetési időre. Ahány helyen néztem, annyi félét írtak, lényeg, hogy kell-e lerakás előtt (fél évet ???) a leendő helyén, a szobában tárolni, vagy lerakás után a csiszolással kell-e várni, míg beáll a fa.

Valamint a felületkezelő anyagra is kíváncsi lennék, hogy mit használtatok, szakember rakta-e le, mennyiért, milyen lett, egyszóval nem húzom, kérlek mondjatok el mindent róla.

Álmaim netovábbja, ha képet is küldenétek! :)



2014. szept. 15. 16:08
 1/3 A kérdező kommentje:
Ja, a ház vályog, gondoltam, megemlítem!
2014. szept. 15. 16:10
 2/3 A kérdező kommentje:
Ja, és hogy hossztoldani mennyire lehet...
2014. szept. 15. 16:20
 3/3 anonim ***** válasza:
A padlónak csak a "technikai" tulajdonságával, lehetőségéről van tapasztalatom. Annyi bizonyos, hogy párnafa vagy vakpadló kell alája, tehát közvetlenül homokra tenni nem ajánlatos. Nemcsak a viszonylag vékony mivolta miatt, aminek következtében fel-le mozgásra hajlamos, hanem azért is, mert a közvetlen alatta levő homok finom szemcséi hajlamosak feljönni a padló felszínére a kis réseken keresztül. A hajópadló anyaga is lényeges, mert a legolcsóbb lúcfenyő sajnos a legpuhább is, olcsó, de mechanikailag nemigen ellenálló, tűsarkú cipőben még csak rálépni sem szabad. A vörösfenyő vagy hasonló keményebb fa jóval drágább (ha lehet egyáltalán kapni), de ellenállóbb. Bármit is vesz az ember, azért ajánlatos megnézni a nútolás pontosságát, hogy könnyen illeszthetők-e a szálak egymáshoz, mert a helyszínen aztán maróval nútolni elég vesződséges. A hosszanti illesztés lehetséges, de ajánlatos barkács maróval (alsó- vagy felsőmaróval) nútolásos illesztést marni a csatlakozó felületekhez. Ami a lerakás előtti "pihentetést" illeti: ez valójában száradási folyamat. A forgalmazott hajópadló időnként olyan, mint ha 2 hete még a rigó fütyült volna rajta. Tapasztalatom szerint a teljes kiszáradáshoz (azaz ahhoz, hogy zsugorodás ne legyen a lerakást követően) nagyon hosszú idő kell, akár 1-2 év is. Ez ma a gyakorlatban aligha kivitelezhető, de biztos, hogy legalább fél évet kell rászámítani. Azért kell abban a helyiségben tárolni, ahol majd lerakásra kerül, mert a helyiség páratartalmának megfelelő mértékben kell zsugorodnia. Azaz túlzottan nem kell kiszáradnia, mert ha lerakás után nedvességet vesz fel és tágul, akkor felpúposodik majd. Maga a száradás a méreteket akár 1-2 %-kal is csökkentheti (1 méter hossznál 1-2 cm !!).
2014. szept. 15. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!