Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Két FI relé esetén hogy kell...

Két FI relé esetén hogy kell kötni a nullát?

Figyelt kérdés
Házon belüli kismegszakítódoboz kihelyezésén dolgozom a nappaliból a garázsba. A ház 1975-ben épül, és akkor még nem volt FI relé, sőt még a védőföldelés sem volt kötelező. A lényeg, hogy van 3 fázisom és elektromos bojlerem, tehát 2 darab FI relét kellett vennem. Sajnos sehol nem találok arra rajzot, hogy ilyen esetben hogyan kössem a nullát. Addig logikus, hogy a beérkezőt kettéválasztva kötöm a kér relére. Viszont mi a helyzet az elmenővel? Összeköthetem az elmenő oldalon is, vagy onnantól a bojlernek még be kell húznom egy külön a nullát?

2017. máj. 26. 00:59
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A FI relé után már semmit semmivel nem köthetsz össze. Ez a működési elvből adódik.

Külön kör kell.

2017. máj. 26. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ahogy írták. 2 külön kört kell csinálnod, az FI után semmit nem közösíthetsz, max a védővezetőt. A kép alapján a te bekötésed. [link]

Az 1-N és 1-3-5-N pontokra bekötöd a Fázis+nullát illetve a 3 fázist+nullát; ezeket egymásból is átkötheted. Aztán a bojler elmenőjét megszakítás nélkül a bojlerhoz viszed, és persze a védővezetőt. A másik FI elmenői pedig a másik kör lesz. ha a kettőt összekötöd az elmenő oldalon, akkor már most hiba nélkül is lekapcsolgatnak.

2017. máj. 26. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget! Közben sikerült összehoznom a dolgot. Mint kiderült a 3 fázisos résznek és a bojlernek is saját nullája van a villanyórájuktól. Vagyis így mindkét áramvédőnek saját bejövő és elmenő nullát kellett kötnöm.

Csak érdekesség képen írom le, hogy volt egy kis szívatás a nappali hálózatban. (Bojler éjszakai, vagy vezérelt köre elsőre jó lett) 3 fázisos Fi relét nem lehetett bekapcsolni, folyton leoldott még akkor is ha csak a nulla be és elmenője volt rákötve. Legtöbb helyen már régebben kicseréltem a vezetékeket, de maradt egy kb 3 méteres szakasz ahol még a régi volt, és itt úgy volt behúzva a a csőbe a nulla és a védőföld, hogy előtte összesodorták a kettőt. Nem a végeik, csak megsodorták mint egy kötelet. Ennyi elég is volt, hogy legyen egy kis átszivárgás. Újravezetékeztem, utána tökéletes volt ez a kör is.

[link]

2017. máj. 27. 23:29
 4/8 anonim ***** válasza:
nincs bejövő nulla :'DDD a bejövő a fázis az elmenő a nulla
2017. máj. 28. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
utolsó, ha már kötekedsz... váltakozóáramról beszélünk. jön-megy-jön-megy a fázis és nulla vezetőn is :D
2017. máj. 28. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A nullavezetőn ugyan nem jön-megy semmi feszültség.
2017. máj. 28. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Áram folyik szakikám, nem a feszültség:) . Feszültség a fázis és nulla között van, a nullavezető közel földpotenciálon van, de egyfázisú rendszerpen pont annyi áram folyik rajta, mint a fázison.

3 fázisnál kicsit más a helyzet.

2017. máj. 29. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ó, köszönöm!

(Ezt kicsit elnéztem, azt hittem felületes olvasatra, megint az a tévhit jön elő, hogy a nullavezető feszültsége is változik egy pozitív és egy negatív szélső érték között.)

2017. máj. 29. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!