Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Napkollektoros rendszert...

Szudan kérdése:

Napkollektoros rendszert szeretnék vezérelt áramú villanybojlerhez, a vezérelt áram éjszaka kapcsol be. De ha lekapcsolom egy elektronikával a vezérelt áramot hgy ne fűtse fel a bojlert. De ha nem süt a nap akkor estére nem lessz melegvíz?

Figyelt kérdés
tehát vezérelt áramos bojlerhez, napkollektoros rendszer megoldások milyenek vannak?

2017. nov. 14. 13:45
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Én tennék egy hakollektor hőt tároló tartályt pl. egy hőcserélős, ezt fűteném a kollektorral. Tennék mégegy tartályt, ami szintén hőcserélős, de fűtőszálas is, ezt fűteném a villanyal. De amikor a másik tartályban forró a víz, egy keverőszelep segítségével abból menne ki a víz. Ha kifogy a keverőszelep átvált a villany tartályra. A szelepet kellene csak kapcsolgatni termosztáttal. A villanytartályba egy másik kevetőszeleppel bevezetném a kollektort és ha az első körben nappal már minden meleg, átváltana a villanyos tartály fűtésére.

Ezt lehet így úgy kombinálni.

Csupán a szelep vezérlést kell beállítani.

2017. nov. 14. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
igen valami hasonlón törtem a fejem csak, így már 2 tartály, nagyobb költség...
2017. nov. 14. 14:50
 3/16 A kérdező kommentje:
inkább olyasmi, hogy 2 tartály az egyikbe fűtőszál a másikba csőkígyó. a kollektor fűti a csőkígyós tartályt. a bejövő hálózati hidegvíz bemegy a csőkígyós tartály aljába a teteje átmegy a fűtőszálasz tartály aljába és annak a tetején jön ki a melegvíz. ez annyiből jobb szerintem, mert ősszel és tavasszalamikor a kollektor nem tudja 50 fokosra melegíteni a vizet de mondjuk tud melegíteni valamennyit, mondjuk a bejövő 12 fokosat 20 fokosra, az átfolyik a fűtőszálas forróvizesbe, ez annyiból jó hogy éjszaka a fűtőszálasnak nem a 12 fokost kell melegíteni hanem a 20 fokosat.
2017. nov. 14. 15:06
 4/16 anonim ***** válasza:

Jól látod a problémát, én ugyan ezért végül letettem róla.

Semmilyen elektronika nem látja előre, hogy mennyit fog aznap sütni a nap.

Akárhogy trükközöl a csövekkel, a bojler bekötéssel, ha nem jött le elég hő napközben a kollektorból és az esti fürdés előtt pont nem kapcsol a vezérelt áram, akkor nincs ám meleg víz.


Talán egy olyat lehetne, hogy fénymennyiség mérővel és mikrokontroller figyelni a napsütéses időszak hosszát és ha pl. délig nem nagyon sütött a nap, akkor visszaáll vezéreltre. De attól tartok a leves drágább lenne, mint a hús.

2017. nov. 14. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Én a vezérelt áramú bojlert eladnám, a pénzt megpótolnám, és egy valami olyasmi tartályt vennék, ami a képen van:

[link]

A kollektort a képen ábrázolt módon alulra kötném. A meleg víz felfelé "száll". Ha sokat süt a nap, a teljes rész felmelegedik kellően. Ha nem, a középen és fent lévő fűtőpatronokat egy hőérzékelő kapcsolja, mondjuk délután négykor, hogy hat órára még melegvíz lehessen a langyosból.

A szomszédom is így csinálta, valamint a kollektort a déli falára és nem a tetőre szerelte. Télen van éppen ideális szögben. Nyáron is előny, hogy az eresz egy ideig árnyékolja, és nem forralja a vizet, csak 80 fokos lesz.

Elvételnél is van egy biztonsági keverőszelepe a gyerekek miatt, ami 55 fokosnál melegebb vizet nem enged a rendszerbe - hideget kever be.

2017. nov. 14. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
szerintem marad az éjszakai áramos bojler előtte sorbakötve egy hőcserélős tároló így ha engedem ki a vizet a fűtőszálas bojlerből, az aljába nem a hidegvíz folyik hanem a hőcserélős tartályból a melegvíz és akkor nem kapcsol be a villanyfűtése.
2017. nov. 15. 19:26
 7/16 anonim válasza:
Legyünk őszinték, ha vezérelt árammal állítasz elő melegvizet az már önmagában is olcsó megoldás. Pláne, ha a jó öreg HAJDU-ról van szó, mert annak a karbantartása is olcsó. Ezt "tökéletesíteni" (ahogy magad is rájöttél) elé kötsz egy napkollektorral melegített tárolót és kész a REZSICSÖKKENTÉS. Ha szerencséd van, az átlagos 8000/hó helyett nyáron csak a felét fizeted és mindenkinek jut melegvíz. Szelepekkel, meg bonyolult elektronikai izékkel ne szivasd magad. Ez is legalább két év mire kitermeli a saját árát, már ha valami értékelhető cuccot veszel és nem te barkácsolsz valamit (ami nem biztos, hogy hatékony lesz). Két év után, ha továbbra is azt feltételezzük, hogy a bővítés felezi a melegvízelőállítás költségét per év, akkor évente cirka 50.000 Ft marad a zsebedben. Kisebb bojlerrel ez a megtakarítás kevesebb. Ilyen csekély megtakarítást előidéző problémakörrel akkor kezdj el foglalkozni, ha környezettudatosság, vagy egyéb szenvedély vezérel, mert másképpen kár az időért.
2017. nov. 16. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
tehát hőelnyelőt(abszorbert) meg szeretném venni a gyárit dobozolás nélkül, tehát dobozolni én fogom. hőcserélős tartályt arra gondoltam hogy egy hajdú bojler amit jó lenne ingyen megszerezni abba beleépíteni egy csőspirált, ugye az eredeti bojler pedig marad. egyéb gépészeti dolgokat, keringető, szelepek, csövezést is muszály megvenni. vezérlő elektronika nem gond (hobbyszinten ilyesmiket készítgetek) beépítés szigetelés dobozolás fal áttörések csövezés megintcsak magam csinálom.
2017. nov. 16. 12:09
 9/16 anonim válasza:

OK. Ezek szerint komoly az elhatározás. Technikailag kivitelezhető, nem kérdés, hogy többletenergiát hoz létre, de nagyon érdekel, hogy mennyi befektetett idő és pénz kell hozzá. A profi vákumcső ára csekély, de ha a kész napkollektorhoz hasonlítom az árát, akkor úgy tűnik nem sokkal több, ha beleszámítod, hogy azon a többi cucc is rajta van. Amin rengeteget spórolhat az ember, hogy saját maga szereli fel, és helyezi üzembe. Ezutóbbit érdemes megtenulni.


Másik téma: Ha höcserélős gázkazánod van, akkor ott is remekül lehet alkalmazni a nap melegítette vizet rásegítésnek. Ugyebár vannak ilyen rendszerek.


Azért érdekelne egy kalkuláció, én csak felületesen gondoltam át, így akár tévedhetek is :-)

Megírod neked hogy jöttek ki a dolgok?

2017. nov. 17. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
konkrétan [link] itt néztem a hőelnyelőt dobozolás nélkül( ez konkrétan síkkollektor) csak nem tudom hogy jobb e a réz mint az alu? mert a réz dupla árú. valószínű neki fogok ugrani magam. mivel sorba lessz kötve a két "bojler" nem lesz túlbonyolítva a gépészet csak leválasztható lesz egymástól. meg valószínű az elektronika úgy lessz belőve hogy ha a hőcserélős tárolóban a víz nem éri el a 17 fokot akkor egy háromutú szeleppel magától is válassza le a hőcserélős tartályt. (szerintem ezzel nem tettem túl bonyolultá) a csövezésen és a csapokon túl igazából egy visszacsapó szelep egy három utú szelep és egy keringető kell ami nem egy ökör ár.
2017. nov. 17. 14:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!