Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Süllyedhet a ház repedések...

Süllyedhet a ház repedések nélkül?

Figyelt kérdés

Adott egy régi építésű társasház, ahol a lakásban olyan szinten egyenetlen a padló, hogy szemmel látható a padlószint eltérés a helységek között. Gyakorlatilag minden ferde..

A ház körül eleve van nem kevés domborzati különbség (ez miatt az egyik oldal szuterén jellegű, a másik normál magasságú.

A padlózat oldalirányban lejt, nem is keveset. Nem mondhatom, hogy nem látszott már korábban, csak egy nagy esőzés közben lett nagyon feltűnő, mert a rosszul záródó bejárati ajtón befolyt az esővíz és a másik oldal sarkában állt meg..

Lehet, hogy azóta nekem "élesedett jobban rá a szemem", de mintha egyre nagyobb lenne a lejtés. Vagy csak szimplán állandóan ezt figyelgetem.

Sajnos vasút is megy nagyon közel a házhoz, olyankor remeg a padló.

A falakon sehol nincs repedés (és a padlóburkolatokon sincs), ami további süllyedésre utalna, nem tudom eldönteni, hogy vajon maga az alapozás lett rosszul megcsinálva (ez is elég valószínű), vagy netán folyamatosan süllyed.

Az előbbit még el tudom fogadni, de a második lehetőség nagyon ijesztő.

Sajnos, nincs pénzem semmilyen utólagos javításra, tulajdonképpen az érdekelne, hogy ha netán folyamatosan süllyedne, annak mindenképp lennének-e a falakon is látható jelei repedések formájában?



#alapozás #padló megsüllyedés
2018. szept. 22. 15:19
 1/8 anonim ***** válasza:
74%

Kedves Kérdező!


Abból indultam ki, hogy nincsenek repedések a padlón, a födémen, és a falazaton. Valószínűsítem, hogy nem elsősorban a süllyedés a gond a leírásod alapján, hanem az, hogy ez a süllyedés egyenetlen. Az épület süllyedése nem függőleges, hanem mintegy "lecsúszik" az épület a hegyoldalból. Hasonló adottságú területek, ahol a házak lejtő irányban megindultak a hegyről, vannak ám több helyen az országban. A völgy irányában elmozduló talajjal együtt mozdulnak el az oda épült házak. A függőleges épületrészeken lehet leginkább megfigyelni a dőlést. Például a falcsatlakozások kimozdulnak a függőlegesből. Elképzelhető, hogy az épület nem sokáig bírja a lejtő irányú elmozdulást és akkor számíthatsz repedésekre.

2018. szept. 22. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Valószínűnek tartom, amit az 1-es írt. Idővel ez súlyos probléma IS LEHET. Az elmozdulást csak geodéziai bemérésekkel lehetne bizonyítani. Más lakóknál is előfordul (szomszédok, avagy szomszédos épület)? Ha igen, akkor egy földrengésnél ez komoly következményekkel is járHAT, na de, ne fessük az ördögöt a falra. Érdeklődjetek statikus mérnöknél, vagy egyetemek talajmechanikai tanszékén. Pénzbe kerülne, de jókora költségek árán akár az esetleges mozgást is (ha tényleg van) meg lehetne állítani, talán EU-s pénzekből is.
2018. szept. 22. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Úgy írod, hogy még nem látszanak repedések. Ez (egyelőre) jó jel. Ha jelentkeznek, akkor bonyolultabb lesz a helyzet, mert a repedés az mindig kellemetlenséget sejtet. Gondolom, lakótelepi lakóházról van szó. Akkor kellett geológiai vizsgálatokat készíteni. Azok mit mutattak ki? Járjatok ennek utána az építtetőnél. Ha ez megszűnt, akkor levéltárban kutassatok ennek utána.
2018. szept. 22. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

A pontosítás érdekében írom, hogy ez egy közel 100 éves téglaház, 3 lakással. A domborzati különbség amúgy elenyésző, rosszul fogalmaztam: Tehát nem hegyvidékről van szó, csupán egy utcán belüli kisebb emelkedős részről, ami kb. abban a 2-3 méterben merül ki, amennyi különbség van a két front között (tekintve, hogy Pestről van szó, inkább olyan, mintha néhány hektárt "feltöltöttek" volna magasabbra, enyhe dombocska.)

A szomszédtól annyit tudok, hogy nála van ahol reped a fal, amit ő a vonatforgalomnak tulajdonít.

Én fél éve lakom itt, előttem a lakáson néhány kisebb átalakítás volt, de nem teljes felújítás, a festés viszont újszerű (kérdés, mit takar..?). Ezért nem tudok sajnos az alapozásról semmit (akitől vettem, ő sem tudott), de hogy aljzatkiegyenlítés (szintezés??) nem volt, az biztos, hiszen az tisztán látható. Az első homlokzaton van valami szigetelés és ha jól láttam, a hátsón is (telekhatár, úgyhogy a hátsó külső frontot csak akkor látom, ha beengednek..

Ez alatt a pár hónap alatt nem vettem észre sem repedést, sem vizesedést (még párásodást sem), csak aggaszt, hogy jön az esős időszak és nem tudom, mire számíthatok.

Ez a pár hónap (pláne, hogy száraz volt a nyár) gondolom, nem elég ahhoz, hogy feltűnjenek a problémák?

2018. szept. 22. 19:03
 5/8 anonim ***** válasza:

Az utólag írottak alapján nem tételezem fel, hogy csuszamlásról lenne szó. Egy ilyen öreg házon már sok minden lehet. A téglafal jól szigeteli a hőt is, meg a hideget is, mikor mit.

Hát..., a vakolat és a festés sok mindent eltakar/hat... A kőművesek szokták mondani, hogy a vakolat jó gyerek, mindent eltakar. Amit fentebb írtam - ezek után - tárgytalannak tekintheted. A vonatok kinetikai (mozgás-) energiája kihathat a falakra, de ez már ilyen öreg háznál (ha veszélyes lenne) rég megmutatkozott volna, erélyesebben.

2018. szept. 22. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi!

Hát igen, itt épp az alapozás lenne a nagy kérdés, de majd megpróbálok utánajárni a közös képviselőnél.

Eddig egy előnyét találtam ennek a lakásnak: nyáron a "halálos" panelhez képest (33 fok..) szinte idilli volt a hőmérséklet, legalábbis 26-27 foknál nem ment feljebb és ha beállt egy hőfokra, azt napokig-hetekig tartotta is.

A telet meg majd meglátjuk, de vannak félelmeim.

2018. szept. 22. 20:17
 7/8 anonim ***** válasza:
Nagy valószínűséggel a leírásod alapján a falazat alapozása jó. Csak a belső részek nem megfelelően lettek kialakítva, emiatt süllyed a padlózat, és nincs azonos szinten minden helyiségben...
2018. szept. 23. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nos, igen, az biztos, hogy belül nagyon nem úgy lett kialakítva, ahogy kellene. Eleinte még viccelődtem azzal, hogy itt minden ferde (egy képet sem sikerült úgy feltennem, hogy messzebbről nézve egyenes legyen), de azért az már sok, hogy még a mosógépet is meg kell támasztani az egyik oldalán.. Azt meg már talán csak "túlképzelem", hogy még az ágy is lejt..:)

Hozzáteszem, nem pici lakásról van szó, 40 nm és nagy belmagasság, amerikai konyhás, tehát nem igazán tudnám méricskélni az eltéréseket. Mondjuk nem is kell, hisz ránézésre is látszik.

Annyi azért megnyugtató, hogy a falazás talán rendben van. Igazából ez és az az alapozás ami aggaszt, ha az rendben van, a többit majd megszokom valahogy. Felújításra sajnos nem telik.

Köszönöm a választ!

2018. szept. 24. 00:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!