Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Térkőhöz mi lenne a jó cement-...

Térkőhöz mi lenne a jó cement-sóder arány? 1:3?

Figyelt kérdés
Van ilyen kis sablonom. De ami aggaszt hogy a sódertől nem lesz csúnya, mert olyan nagy kövek is vannak benne, igaz hogy jobban fog és erősebb lesz, de a tetején ott marad ilyen csúnya sárga kavics nem lesz olyan szép mint a bolti.

2019. júl. 9. 22:54
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha házilag akarsz térkövet önteni betonból akkor osztályozott sóderből csináld (max 10mm-es szemcsemérettel). Vagy minimum rostáld át a meglévőt.

Az meg hülyeség hogy a nagy kavicsok erősítik...pont hogy azok miatt fog szétrepedni.

1:3 jó arány.

2019. júl. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Térkövet nem egyszerű készíteni. Van hozzá recept, egyszer még találtam is a neten, de inkább készen vettem, nem csináltam meg. A nagy kavicsok rontják az állagot,macerás tömöríteni, ráadásul ha fagyálló nélkül csinálod, szétmállhat tavasszal.
2019. júl. 10. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat, akkor osztályozottal fogom, mindenképp teszek hozzá adalékot!
2019. júl. 10. 16:02
 4/4 anonim ***** válasza:

Az igazán időtálló beton földnedves, de ezt erősen döngölni kell, másképp darázsfészkes lesz.

A térköveket nagyon kevés víz hozzáadásával készítik és préseléssel rendezik el a szemcséket. A profi cégek osztályozott kavics/homok szemcsékből szigorú recept alapján keverik össze a sódert, azért, hogy a teret minél jobban kitöltsék.

Házilag például 0-2 es finomságú sódert használnék. Raknék bele valamilyen beton folyósító adalékot, például Viprex SF-et, és/vagy GEL-t, azért, hogy a tömörítés tökéletes legyen, mindamellett, hogy a víz/cement arányt ne kelljen növelni.


Kültéri betonhoz, mint amilyen a térkő is C30/37 szilárdságú receptúrát használnék.

Homokos sóder esetén a cement/sóder arány literben kifejezve a 1:2,2 !!!

Ha a sóderben lennének nagyobb kavicsok is akkor szerintem csökkenthető lenne a cement mennyisége. Térköveknél és járda betonozáskor a tetejére kb. 1 cm vastagságban más receptet használnak, és apróbb szemcséjű sódert használnak, mint az alján.

Az alján jó lehet az 1:3-as arány, de a tetején érdemes növelni a cement arányt az apróbb szemcsék miatt.


A fagyálló adalék arra való, hogy jóval a fagypont alatt is bedolgozható legyen a beton.

A fagyálló adalék gyorsítja a kötést. Melegben amúgy is túl gyorsan köt a beton, ezért a fagyálló adalék kifejezetten káros lenne nyáron. A beton már a keverőben kötni kezdene, így az csak többlet víz hozzáadásával lenne bedolgozható. Melegben inkább kötés lassító adalékokat használnak.


A kötés utáni fagyállóságot más szempontok határozzák meg.

Például a magas víz/cement arány mellett bedolgozott betonban kötés és száradás után kapillárisok maradnak, ami úgy működik mint a szivacs, felveszi a vizet és a fagy hatására porlasztja a betont.

Ellenben, ha zárt levegő buborékokat dolgoznak a betonba, az rugalmasabbá és a fagy hatásával szemben ellenállóbbá teszi.

2019. júl. 18. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!