Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Áram körök bővítése, újragondo...

Áram körök bővítése, újragondolása?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A házunk nagyjából 50 éves, 2.5-es Alu kábelek vannak mindenhol, de nem is ez lenne a probléma.

4 kismegszakítóra van biztosítva az áramkör és ebből egy a bojler illetve egy a mosógép.


Szóval maradt 2 kismegszakító, a 100m2-es házra.

Az egyik megszakító az az előtér-folyósó, illetve egy 80m2-es melléképület

A másik pedig a konya+nappali+2 szoba


A kérdésem az az lenne hogy szerintetek érdemes foglalkoznom a dologgal, vagy jól van ez így?


Arra gondoltam hogy jó lenne szeparálni kicsit ezt az egészet.


Külön lenne a konyha, illetve külön a nappali+2 szoba.

A konyhában lenne a konyhai eszközöknek egy 16A kismegszakítóról egy kör, illetve van a konyhában még egy konnektor, amin csak egy páraelszívó van, ezt összekötném a nappaliban lévő vasalódugaljával, innen szoktunk porszívózni is.


Tehát a nappali+2 szoba kapna egy 13A-es kört amin nem lenne semmi nagy fogyasztó.


Az előtér-folyósót illetve a melléképületet nem biztos hogy szétválasztanám mert nem hiszem hogy ennyi minden elférne a bergmann csőbe, de ha elfér, szétválasztanám azt is kettő külön körre.


Szerintetek érdemes foglalkozni ezzel a dologgal, vagy hagyjam, jól van ez így?


Be van kötve a 3x16A.


Jelenleg ezek a kismegszakítók amikről megy az áram a házban mindegyik 10A-es.



Tehát, szerintetek érdemes elszeparálni a köröket?

Jelenleg gyakorlatilag minden egy megszakítón van (konyha+nappali+2 szoba), igaz sosem volt probléma vele, eddig. Bár az is lehet hogy azok az 50 éves kismegszakítók semmit sem érnek már.


Köszönöm.



2019. aug. 11. 22:17
 1/10 anonim ***** válasza:

Vagy nagyfelújítás,vagy hagyd így.

A nagyfelújítás tényleg nem kis meló,én 3 éve csináltam egy 50 éves 47m2-s társasházban...

Az összes kapcsoló,konnektor fém dobozban volt,azokat mind~mind kicseréltem,- a kötődobozokat,és a szurkos~vásznas,kivül valami fém csöveket is. és persze a vezetékeket is.Szerelvényeket szlovént választottam,a Legrand nekem megfizethetetlen. És a Mixvillnél vásároltam,szerintem a legolcsóbbak.


Ja ! és új földelés,új szonda! és ÉV(Fí)relé!

2019. aug. 11. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

De itt most nem arról van szó hogy kicseréljem a kötődobozt, vagy a konnektorokat.


Arra lennék kíváncsi hogy van-e értelme külön körökre osztani a jelenlegi gyakorlatilag egy kismegszakítós rendszerem, amin a konyha+nappali+2 szoba van, avagy nincs értelme.


Földelés van.

2019. aug. 11. 22:44
 3/10 anonim ***** válasza:
Látom nem érted meg az elsőt, v nem akarod! Kérdezz villanyászt, v a saját elgondolásod szerint.!
2019. aug. 11. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nincs értelme!

az egyik "hozza magával a másikat". Ha szét választod,akkor cserélni kéne a megszakítókat is,-de a régi kötésekre vezetékekre?

2019. aug. 11. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Dehogy! Új kötések lennének, új réz kábelekkel.

A Bergmann csőbe több szál lenne behúzva, így lenne 1 kismegszakítóból 2.

2019. aug. 12. 06:56
 6/10 anonim ***** válasza:

Azokba a csövekbe nem olyan könnyű behúzni a vezetèkeket, ès könnyebben sèrülhet; nem fèr el a kívánt mennyisèg esetleg. Ha a szerelvèny dobozok fèmek, azzal csak a baj lesz, akár újra visszaszerelvènyezèsnèl is. Ezèrt írták. Ha eddig jó volt, akkor most is jó lesz így.

Mivel van 3 fázis èrdemesebb lenne szètosztani, de ez eleve új rendszer igènyelne.

Felesleges kinlódnod ha minden jó így. Ha újragondolod, akkor pedig teljes vagy rèszenkènti felújítás kellhet ha változnak pár èv alatt az igènyeid.

2019. aug. 12. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
44%

Szia, a kérdésedre írok a válaszokat nem olvastam el.

Két éve szerelek villanyt, nagyon jó szakemberekkel. Azt mondanám, ha minden jó, akkor hagyd így ahogy van. Mivel régi ház, ezért nemhiszem, hogy 14 áramkör lehet, hanem ténylegesen csak az a 4 amit leírtál, ez 4 vezetéket jelent. Ha te több áramkört szeretnél ez nyilván fűzéssel jár. Namármost a mai világban nem fűz már senki aluminiummal.

Mikor hallod a hírekben, hogy leégett egy ház, valószínűleg elektromos hiba miatt, az azért van általában, mert a réz és az aluminium ellenállása eltértő, szikra keletkezhet, ha össze vannak kötve egymással.


Szóval ha a saját házamat csinálnám, akkor vagy hagynám ahogy van, vagy teljesen újrafűzném az egészet.

Ha vállalkozóval csináltatod meg, akkor horribilis árat fog kérni (mint a főnököm( :D)). Ha nem kérsz számlát, de ismersz egy jó szakembert, akkor akár egy nap alatt végeznek vele (persze, ha jók a csövek és nem kell vésni).


Ui.: A kismegszakítókat le lehet cserélni nyugodtan, ha pedig van földelés egy Fi-relét is be lehet kötni.

2019. aug. 12. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Érdemes-e? Nekem egy fázis van a lakásban, 32A, de csak a konyhába le van húzva 5 áramkör, plusz a világítás, ami együtt van a wc világítással. Külön a mosogatógépnek, hutonek, sutonek, és a két pultdugaljnak is külön külön. Természetesen aramvedo is van, egész pontosan 3 darab a házban. De ennyi minden csak normális csovezessel lehet...
2019. aug. 13. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Na jó, azért ez elég felesleges.

Főleg 32A-el.

2019. aug. 13. 09:25
 10/10 anonim ***** válasza:

"és új földelés,új szonda!"

Uhhhh... Te tényleg leszúrtál egy többlakásos épületben magadnak egy külön földelést?


"Látom nem érted meg az elsőt"

Dehogynem érti, te nem érted, hogy a fém dobozok kicserélése és a több áramkörre áttérés az két külön dolog.


"a kérdésedre írok a válaszokat nem olvastam el."

Igen nagy kár, hogy sajnáltad olvasni, mert a válaszok között van a kérdezőnek további kiegészítése, így ez a "a mai világban nem fűz már senki aluminiummal" teljesen felesleges lett, mert rézzel kívánta volna csinálni.


"Két éve szerelek villanyt, nagyon jó szakemberekkel."

Ha azok a szakemberek olyan jók lettek volna, akkor arra tanítottak volna, hogy nem fűzünk több áramkört egy csőbe...


"Na jó, azért ez elég felesleges."

Mármint hogy te eldöntötted, hogy neki ez felesleges? Na, ez annyira magyaros... :D

2020. szept. 17. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!