Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mitől kátrányos az új kémény ?

Mitől kátrányos az új kémény ?

Figyelt kérdés

Először is, nem vagyok hülye, tudom, hogy a vegyestüzelés velejárója a korom és a kátrány.

DE:

Tavaly nyáron újraraktam a 2 kürtős kéményünket padlás mennyezet( gipszkarton) tetejétől kifelé, kb 3 métert, mivel a 30 év alatt és 2 kéménytűz után már ~10centit dőlt a teteje 1 méteren.Valamint a kémény oldalán kicsapódott, fekete, vizes kátrányszerű "cucc" jelent meg erőteljesen.(fütött tér felett, de tetőn kívül nem)


Az új kémény a régi mintájára 8 téglás, 2 szimmetrikus lyukkal, az egyikbe egy nemhasznált gézkazán van béléscsővel bekötve, a másikon egy 38 kW os lengyel öntvénykazán pöfékel.


Az eredeti kémény valami borzasztó minőségű téglából volt, tetősík alatt 1 sorral váltott lyukas klinkertéglába, hogy szép legyen, így üzemelt 30 évig folyamatosan.


Az új kéménynél hasonlóan, tetőn belül putnoki kéménytéga került, kívülre Porotherm kéménytégla.(klinker téglát nem tudtam ésszerű áron szerezni, így is a putnoki 80 még a porotherm 170ft volt...)


A habarcs nem zsákos anyag, a sima habarcs falba jó, de ide én nem mertem bevállalni. Szóval vettem homokot, meszet, cementet, és 3:1:1 arányban kevert erőshabarcsal raktam és kentem ki belüről.


Most pedig maga a kérdés:


Hogy lehet, hogy a fent említett "vizes kátrányos cucc" megjelent az új kéményen is ugyan ott, és (bár előtte is volt 1 darab folt) elindult lefelé a fütött padlástérben, átütve a glettelést, festést?


A kéményt hiába kotrom, már szinte 2 hetente, nem kormos, huzatja jó, a kazán nem füstöl be, (lángot is "szívja" kormoló nyilásnál, ha égő papírt teszek) meg alapból is van vagy 10-11 méter hosszú.


Tüzelőanyag 1 éves keményfa (1 éve van nálunk, de mikor hozták sem volt friss vágás), valamint a csodás minőségű visontai lignit. (a lignitet szülök erőltették, a régi kémény romlása szerintem innen súlyosbodott.Az új kéménybe csak néha kerül 1-2 lapáttal, hogy a maradék eltünjön, de újat nem hozatunk)



2021. jan. 23. 17:46
 1/6 anonim válasza:
Eldugult
2021. jan. 23. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ezt nézd át hátha valami rád is aktuális benne.


[link]

2021. jan. 23. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A kátrány az általában a vizes fa és a nagyon elfojtott levegő miatt van. A kazánokra pláne érvényes, mert a víztér visszahűti a tüzet és mire a kémény tetejére ér a füst már túl hideg, kicsapódik belőle a víz a korommal keveredve kátrány lesz.

Ilyen kéményeknél pláne kell évente pucoltatni.

2021. jan. 23. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Hány fokos vízzel fűtesz?
2021. jan. 24. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat !


1.) Ha a huzat jó, akkor mégis, hogy lenne eldugulva ? :D


2.) Átnéztem a linket amit küldtél, egy dolog ragadta meg a figyelmem, az automata huzat szabályzó, viszont nekem a kazánon, nincs gyári helye nem kockázatok.


3.) Ebben a nagy lefojtásban van valami. Mikor 55-60°C eléri a víz, akkor szoktam lefolytatni, de úgy, hogy tartsa a hőt. Viszont ha nagyon megrakom este, hogy reggel még parázsról gyújtsak be biztos füstölög egy darabig.


4.) 55-60°C , ha jön a jó idő , később gyújtok be, nem szoktam csak azért begyújtani, hogy fogyjon a fa és langyos legyen a radiátor.(35-40°C ért)

2021. jan. 25. 18:45
 6/6 anonim ***** válasza:

Akkor az alacsony előremenő hőmérséklete miatt kátrányos.


Mivel alig ég a tűz, ezért a füst is hidegebb a kelleténél.


Azért felülről kezdődik a kátrányosodás, mert a füst felfele folyamatosan hűl, s a kémény tetején hamarabb kicsapódik a hideg felületen.


Megoldás lehetne a kémény szigetelése, de ha már a lakásban is előjön, akkor ez sem segíthet.


A keményfát minimum 2 évig kell felhasítva tárolni, csak akkor szárad ki rendesen.


Az is jó lehet, ha kis tüzet raksz, kevesebb fából, és minimum 80 fokig engeded az előremenőt.


Az igazi megoldást csak és kizárólag a puffertartály jelenti.


Mennyiért veszed a fát?


MIÉRT FŰTESZ FÁVAL, HA VAN GÁZ IS?

2021. jan. 26. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!