Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Hogyan tudom a sok fali...

Hogyan tudom a sok fali kábelt letesztelni, hogy mi mi?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nemrég vettük át a lakást, van a belső udvarnál egy régi kinti lámpatest amit már nem használtak és azt hiszem megtaláltam a régi kapcsolójának a helyét a fal másik oldalán, egy polc mögött az előszobában. Egy eldugott "konnektor üreget" ami csak egy műanyag tokkal volt lefedve.


Mikor kinyitottam 8 különböző színű kábel lógott benne, mind leragasztózva szalaggal.


A kérdésem, hogy hogyan tudom letesztelni ezeket a kábeleket, hogy mi mit csinál? Feltételezem, hogy egy része az előszobában lévő világításra is jó (azt már így is három kapcsolóval lehet kapcsolgatni).


Ami tökéletes lenne, ha a kinti világítás mellett tudnék áramot is kivezetni, mert annál a falnál semmi konnektor nincs és szükség lenne ott több dolognak is áramra (és amúgy is könyvespolc mögött van, csúnyaság, lógó kábelek nem probléma)


Ötletek?

Van Multiméterem, általános felszerelés és annyira értek a bekötéshez, hogy ha tudom mi milyen kábel, akkor be tudom kötni. De fogalmam sincs hogyan ismerjek fel csak kilógó kábeleket.



2021. febr. 16. 11:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
70%
Alapvető ismeretek nélkül ne szerelj villanyt, meghalhatsz, leéghet a ház.
2021. febr. 16. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
80%
Először is megnézném, hogy melyikben van áram és melyikben nincs, úgy, hogy minden le van kapcsolva a házban. Persze amíg leszedem a szigszalagot biztosítékok lekapcsolva! Utána elkezdeném egyesével felkapcsolni a kapcsolókat és nézném, hogy van-e változás. Aztán majd meglátom.
2021. febr. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
91%
Áramtalanitás, kötések elbontása, rövidzár mérés (multiméterrel). Feszültség alá helyezés, probalámpával ellenörzés. Áramtalanitás, kötések vissza egyesével és ellenörzés egyesével probalámpával.
2021. febr. 16. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

nagyon köszi a sok hasznos tanácsot!

Köszi a figyelmeztetést is, villanyszereléshez nincs ismeretem, de többi szereléshez van, nem veszem félvárról ha árammal dolgozok.

2021. febr. 16. 12:06
 5/11 anonim ***** válasza:
51%

A rövid válasz: sehogy. A hosszú választ #3 megírta, de ez csak akkor érvényes válasz, ha erre rászánod magadat, aminél buktatók lehetnek, például:

1. szétszeded a 40 éves sodort alumínium kötést, de már nem is akarnád visszacsinálni, meg el is törik egy pár tőben (a trehány blankolás miatt, mert belevágtak, és ennyit bírt), akkor mit teszel? Átszereled az egészet wagora, és vezetékdarabokat cserélsz, már majdnem egy felújítás, de alig lett jobb.

2. Valahogy nem értelmezhető a mérési eredmény, mert valahol van egy elvakolt doboz kötésekkel, akkor nekiállsz bontani? És közben egy hétig nincs villany a lakmány egy részében.


Persze, vannak, akiket a sikeres vizsgájuk feljogosított feszültség alatti vezető azonosításra, de azt hagyjuk meg nekik.


És van még az egyszerű képlet, ha nincs sehol a lakásban "földelés", azaz védővezető (ennek az eldöntéséhez is kell azért némi magabiztosság), akkor csucsi egyszerű, amin mutat, az fázis, amin nem, az nulla.

2021. febr. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
50%

Ha ennyi vezeték van benne, az inkább sima kötődoboz.A kötéseket nem érdemes szétszedni. ha szólóban van vezeték szigetelve, azokat kell kideríteni.

Nézd meg, hogy a dobozban lévő csővégek, milyen irányból jönnek, és arra mi van.

Esetleg megbontani az irányoknak megfelelő szerelvényeket, hogy ott milyen színek vannak.

Kötéseket szétszedni nincs értelme, mert probléma lehet belőle, mint írták.

Műszerrel eldönthető, hogy fázis vagy nem fázis. A nulla és védővezető csak a közösített pont bontása után azonosítható be, de lehet, hogy már elkötötték őket, így a rendbetétele hosszadalmas. Mindenesetre egy FI relé megmutatja (ha gond van, lekapcsol hiba nélkül is).

2021. febr. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

De kötés is van benne? A kérdező leírása szerint 8 kábel lóg leszigszalagozva. Nekem ebből nem az jött le, hogy kötés is van benne.

Kérdező, a 8 kábel szabadon lóg, vagy össze vannak kötve? A vezetékek színe milyen? Az elindulásnál segítség lehet.

2021. febr. 17. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
50%

"Nekem ebből nem az jött le, hogy kötés is van benne."

Miután arról folyt a szó abban a hozzászólásban, hogy szétszed mindent az elosztótábláig, és minden vezetékszakaszt két végét egymáshoz rendeli (majd ebből újraépítkezik), hát elég valószínűtlen, hogy a kötés fogalmát meg lehet kerülni. :D

2021. febr. 17. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"Miután arról folyt a szó abban a hozzászólásban, hogy szétszed mindent az elosztótábláig"


Kétszer olvastam végig a kérdést tök figyelmesen, de erről szó nincsen benne. (Sőt a kérdező további hozzászólását is, abban sem szerepel ez a rész)

2021. febr. 17. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

lapzártakor még "abban a hozzászólásban" nem azt jelentette, hogy "a kérdésben"...

Ezt nem tudom, miért olyan nehéz megérteni. ÉN EMLÍTETTEM A SZÉTSZEDÉST!!!!!!!!!!!!!!!!

2021. febr. 17. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!