Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Villany tűzhely, amper emelés,...

Villany tűzhely, amper emelés, pár réz kábel valóban lehetetlen?

Figyelt kérdés

Csak egy villany tűzhely bekötést, amper emelést és pár réz vezeték behúzást, alura kötött konnektor megszüntetést szeretnék. EZ VALÓBAN OLYAN LEHETETLEN?


Sziasztok!


Esetleg hátha tudtok hasznos infókat írni.

Mivel minden "szakember" más mondott eddig. Voltak felmérni is egyszer, valami tanonc, nem is értettem, azt mondta majd a mester hív a konkrétumokkal, de több hónap elteltével se hívott és én se tudtam elérni.


Senkit nem akarok megsérteni, de ha nem értek hozzá, akkor úgy szivatnak, ahogy akarnak és sajnos ismerősöm sincs ezen a szakterületen.


Most nem munkaerőt keresek, erre az évre már feladatam, hogy megcsináltatom, majd jövőre. Csak érdeklődni szeretnék pár dologgal kapcsolatban.



Adott egy 78m2-es 4 szobás panel lakás.

Van ahol már RÉZ kábel megy:

1 a konyhába

1 a fürdőbe

1 a nappaliba


A többi szobába a régi, gondolom alu kábel megy:

étkezőbe, hálóba, másik nagy szobába


Viszont azokba a helyiségekbe is, ahol réz van, a régi alu se lett lekötve.

Így van olyan konnektor amihez a réz tartozik és van, amihez az alu.


Amit szeretnék:

- azokban a szobákban ahol rézzel és aluval bekötött konnektorok is vannak, az aluval bekötetteket megszüntetni. De nem kell kiszedni a falból a vezetéket, csak a konnektort megszüntetni és a biztosító dobozból kikötni.


- az egyik nagyszobába, ahol eddig csak alu volt, rézzel behúzni 2 konnektort


- az étkezőbe szintén rézzel két konnektor


- a konyhába egy villanytűzhelynek a kábelt behúzni

Amper bővítés még nem volt a lakáson gondolom az kelleni fog.

Fő vezeték csere kellene? - Mert jelenleg 3,5-es inverteres klmíát, a mosógépet, a mosogatógépet, a fagyasztós hűtőt, a fagyasztót, a tv-t, a számítógépet és a mikrót egyszerre gond nélkül elbírja (ezek mint a rézzel bekötött konnektorokon vannak). Ebből gondoltam, hogy fővezeték csere nem kell.

Biztosító doboz csere gondolom kell, már csak azért is mert már nincs benne hely.

A VILLANYTŰZHELYNÉL SZAKADT MEG A KAPCSOLAT A NAGY SZAKIKKAL. MERT, HOGY MÉRTÁRAMÚ FŐ VEZETÉK, DE NEM IS BIZTOS, DE AZÉRT LEMÉRT, HOGY HÁNY MÉTER LENNE, 2,5X ANNYIT ÍRT FEL MINT AHÁNY MÉTER TÉNYLEG. MEG, HOGY Ő EZT NEM CSINÁLHATJ AMEG MERT ÓRA BONTÁS. DE MONDOM CSAK VAN ERRE VALAMI PROTOKOL, H ÖSSZEHANGOLNI. NA ITT VÉGE LETT A TUDOMÁNYNAK. AZÓTA SE TUDOM, H LEHETNE EZT MEGVALÓSÍTANI 🙁 🙁


- A hálóban maradna a régi alu kábel. Mert az van a legmesszebb a biztosító doboztól. Szépen fel van újítva, nem akarom ismét. Nincs ott semmi fogyasztó, csak 2db 4w éjjeli lámpa és 2 telefon töltő.

Maradhat? Vagy az amper bővítés miatt ezt is feltétlenül ki kell cserélni?



Az érdekelne, hogy a felsorolt dolgok kb. mennyibe kerülnének (nagyváros, megyeszékhely), de csak kb. Meg az, hogy ezt, hogy szokták megvalósítani, mármint mi a sorrend, kérvényezem az amper bővítést, addig a szerelők megcsinálják a kábelezést aztán bővítenek vagy, hogy?


Ahová új réz kábelt akarok azt horonymarással, a falba.

Kivéve a villanytűzhelynek a kábel, az mehet sínben.

Ez összesen max 15m marás.

A biztosító doboztól a tűzhelyhez a kábel 10m.

A villanyórától a biztosító dobozig a fővezeték 9m, de nem hiszem, hogy cserélni kéne. Azt is mondtam a szakiknak akik felszívódtak, meg a másik tanonc gyereknek aki felmérni jött, hogy 3 helyen is raktak be villany tűzhelyet (komplett villany sütő és főzőlap) a társasházba és sehol nem cseréltek fővezetéket, pedig mindenhol kb. hasonló a helyzet, klíma, van ahol 2 klíma, tűzhely meg a szokásos gépek. Nem tudott erre mit mondani... Így én se tudom kell-e, de szerintem nem.


Köszi, ha valaki veszi a fáradtságot és elolvassa, meg válaszol is.



2021. máj. 29. 11:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%
Nem lehet hogy nem a munka bonyolultsága, hanem a te bonyolultságod miatt nem jelentkeznek?
2021. máj. 29. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 qkker1 ***** válasza:
33%

"A villanyórától a biztosító dobozig a fővezeték 9m, de nem hiszem, hogy cserélni kéne."


Nem hinni kell, hanem ismerni az aktuális szabványokat!


A mérőtől az első kismegszakítóig 10 mm2-es réz kábel a minimális , panelt nem marhat/na/ csak statikus szakvéleménnyel, stb.

2021. máj. 29. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A tűzhely 6-7kw körüli, sütő 2-3. Ehhez minimum kell az 1x32A vagy kell 3 fázis,3x16A. Ha ennél kisebb kismegszakító van az órádnál, akkor teljesítmény bővítéshezz keress a szolgáltató honlapján regisztrált szerelőt, aki ezt elvégezheti. A bővítési engedély függhet a ház fő felszálló vezetéktől is(eddigi kiterheltség).

Csináltasd meg ezt, és az órától a lakáselosztóig legalább 6mm2 vezeték legyen.

Legtöbb panelban a villanyszerelés nem egyszerű, és sokan nem is foglalkoznak vele. Vízszintesen nem lehet kimarni, de a beton amúgy nagyon kemény vésni, a közfal vékonysága miatt pedig nem megoldható.

Panelban a dugalj megszűntetése is olyan, hogy keresd visszafele és alkalmas helyen szét kell kötni. Egyszerű, de időigényes. A kérésed olyan toldozások, foltozások, amivel haladni lassú, időigényes. Ugyanakkor szabályos munkát kell maguk után hagyni. A toldozás meg kevés ehhez

2021. máj. 29. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 qkker1 ***** válasza:
46%

"Ehhez minimum kell az 1x32A vagy kell 3 fázis,3x16A"


Panelban esélytelen a 16-nál több, nem bírja el a ház gerincvezetéke!

2021. máj. 29. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
És az eddigi rézre cserét milyen módszerrel csinálták?
2021. máj. 29. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 qkker1 ***** válasza:
AS.
2021. máj. 29. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 qkker1 ***** válasza:
Ahogy sikerül.
2021. máj. 29. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
52%

A meztelen igazság az, hogy meglévő berendezésbe belenyúlásra csak akkor kapsz embert, ha éhínség van (rendszerváltás után pár évvel, mikor Antall kiszóratta az utcára a nagyipari munkásságot, meg a 2008-as válság után, mikor gallyrament egy csomó tevékenység és azt igénylő megrendelő). Akinek elég munkája van, az nem szórakozik (más sz betűs igét is írhattam volna) mások munkájába belenyúlással, mert az nagyon fájdalmas tud lenni. Mivel a másik meztelen igazság az, hogy kevesen értenek a kívánt fokon a villanyszereléshez, ezért mások után dolgozni méltánytalanul nagy figyelmet igényel, illetve belejavításokat, melyeket néha tovább lehetne (és lehet, hogy kéne!) göngyölni az ötödik kapcsolatig-szintig. Amelyeket nem lehet érvényesíteni az árban, mert a harmadik nagy igazság az, hogy a megrendelő ostoba, és bármilyen szakmai érvre (és árindoklásra!), miszerint ez itt nem volt jó, azt tudja papagájként ismételgetni: de hát felkapcsoltam, világított... Felvonulással, nyomozással, kis belejavítással, dokumentálással együtt egy, a villamos berendezés tizedrészét érintő munka jogos ára lehet akár a fele is a teljes felújításnak, ki fogadja ezt el? Ehhez ész kéne. Ez nagy átlagban nincs.


Hát ennyi a társadalmi és szakmai összefoglaló. A többi az kibúvó. Semmi tiltó szabvány nincs egy részleges felújításra.

2021. máj. 29. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 qkker1 ***** válasza:
0%

"Semmi tiltó szabvány nincs egy részleges felújításra."


Csak egy a sok nyilatkozat közül, amit ki kell állítania a villanyszerelőnek:


SZABVÁNYOSSÁGI JEGYZŐKÖNYV,

és ez a komplett lakásra vonatkozik.

2021. máj. 29. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 qkker1 ***** válasza:

Kázmér minden villanyszerelőnél okosabbnak hiszed magad, de ritka bunkó stílusos van. Nem csoda , hogy senki nem vállalta a munkát!


[link]

2021. máj. 29. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!