Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » A parafa tapéta alatt tényleg...

A parafa tapéta alatt tényleg nem penészedik a fal?

Figyelt kérdés
Külső falra tenném (mármint nyilván belülről), főleg hőszigetelés, komfortérzet növelése céljából. Jelenleg nem penészedik a fal, de nem tudom, változna-e ez éppen a parafa tapéta miatt (hidegebb lesz az alatta lévő falfelület), vagy egy esetleges későbbi homlokzati hőszigetelés hatására.

2023. febr. 11. 09:10
 1/4 nemaRendőrség ***** válasza:
78%

Csak akkor baj hogy hidegebb lesz a fal mögötte ha a valami és a fal között van hely. Pl falra fúrt lambéria stb.

A parafa tapéta közvetlenül a falra kerül. A glett alatt sem lesz penészes a tégla

2023. febr. 11. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Mi 2 éve vettünk egy lakást.Egy külső falon - nem nagy felületen- parafa van belülről felragasztva, kb 4. mm. Hiában festettem többször át, walkiddal is, újra és újra átütött rajta a parafa színe.Mérd meg a páratartalmat a lakásban több helyen, a külső fal mellet is közvetlenül. Ha 55 % fölött van, akkor tegyél valami, hogy beálljon 45- 55 % közé.
2023. febr. 12. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A belső hőszigetelés kockázatos.


A kockázat abból adódik, hogy a fal hőmérséklete harmatpont alá hűlhet és a lakásból a belső hőszigetelés alá bejutó levegőből kicsapódik a pára a falon. A nedvesség hatására pedig az ott jelenlévő szerves anyagok penészedni kezdenek.

Ha nagyon rossz a fal hőszigetelése például 25 cm vastag tömör kisméretű téglából épült, vagy hőszigeteletlen vasbeton födém ill. koszorú, akkor a penészedés hőszigetelés nélkül is megjelenik.


Belső hőszigetelésnél több módszer is létezik, amivel a hőszigetelés mögötti penészedést meg lehet akadályozni.


- Multipor hőszigetelésnél minden szerves anyagot eltávolítanak, és a cement alapú spec. ragasztó-habarcs erősen lúgos kémhatása gátolja a penészt, a hőszigetelő erős nedvszívó képessége pedig biztosítja, hogy a nedvesség igen hamar vissza száradjon a beltér felé, amint az időjárás kedvezőbbre fordul.

- Tetőtér beépítéseknél alkalmazott rétegrendnél a gipszkarton alá párazáró fémgőzölt fóliát raknak, ami meggátolja a lakás párás levegőjének bejutását a hőszigetelő rétegbe ill. a falba, amennyiben szakszerűen át van lepolva és össze van ragasztva.

- Vékony 2-10 mm hőszigetelésnél a fal hőmérséklete szerencsés esetben nem hűl harmatpont alá (például egy 50 cm vastag fal esetén).

- Szerintem a lábazati hőszigetelő anyagok (XPS) párafékező képessége kellően magas, ami alkalmassá teheti belső hőszigetelésre, bár nincs információm arról, hogy bármelyik gyártó ÉMI vizsgálattal alátámasztva ajánlaná XPS termékét belső hőszigetelés céljára. Laikusként, úgy gondolom ugyanez igaz lehet a parafa hőszigetelésre is.


A parafa tulajdonságait csak a bor kapcsán ismerem. Annyit tudok, hogy a bort fektetve kellene tárolni hosszú távon, ellenkező esetben penészes lehet a parafa dugó, de van amelyik parafa dugó erre nem kényes. Elképzelhető, hogy utóbbiak telítve vannak valamilyen viaszos anyaggal, ami a pára- és oxigén diffúziót gátolja.

2023. febr. 12. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Itt talász bővebb ifót parafáról:


[link]

2023. febr. 12. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!