Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Öntöttvas radiátort be lehet...

Öntöttvas radiátort be lehet szerelni?

Figyelt kérdés

Szóval radiátorcserén gondolkodunk, lehet panelba öntöttvas radiátort tenni?

[link]

Ilyesmit (na persze nem ilyen lerobbantat), amennyire én tudom, ezek sokkal jobban tartják a hőt, jól átforrósodnak és lassan hűlnek vissza, mi meg fázósak vagyunk. Nem túl nehéz egy ilyen? Szoktak ilyet beépíteni?



2013. máj. 31. 22:09
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

"amennyire én tudom, ezek sokkal jobban tartják a hőt, jól átforrósodnak és lassan hűlnek vissza"


Ez így ebben a formában nem igaz! A radiátorban többnyire víz (néha gőz) kering, ha lehűl a víz, akkor lehűl a radiátor is, semmivel se marad tovább meleg, de legalább ronda!

2013. máj. 31. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Azt majd elfelejtettem megemlíteni, hogy ezek hatásfoka lényegesen kisebb, mint a modern lemez radiátoroké.
2013. máj. 31. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
50%

1 es most nagyon mellé nyúltál,bocs.

Ha valamihez nem értesz inkább ne válaszolj.

Az öntött vas radiátorok nagyon is jók.Azok már bizoyítottak.A maiak még felét sem fogják kibirni .

Nem azért nem gyártják mert nem jók,hanem mert sokba kerűl a gyátásuk. Esztétikailag sem felel már meg .A mozgatása a súlya végett eléggé nehézkes,erős tartókat kell neki beépiteni .Ahol csak akkor megy a fűtés,ha otthon vannak,időbe telik amig átmelegszik.

De azt a hőt vissza is adja .Az alu radiátorok,mivel hogy

kevés víz van bennük,gyorsan melegszenek fel ,nagyon gyorsan hűlnek is vissza.

Radiátorba gőz,na etessél már.Igen van ,de csak a

gőzösben.Ha melegvíz fütésnél gőz lenne bent,elszálltak volna már a falról .A gőzös fűtést ki sem birnák az alu

radiátorok,az 130 foknál kezdődik,és a hálózati nyomás sem 1-1.7 bár.

2013. máj. 31. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Sajnos ehhez nem nagyon értek! Én csak azt veszem észre, hogy az én radiátorom, amit az előző tulaj szerelt föl, csak néha-néha tud olyan forró lenni mint egy öntöttvas (bár ilyet is csak 1 lakásban láttam, de az nem panel volt). Meg ez az új radiátor csak fölül és alul meleg, függőlegesen nincs becsövezve, csak annyira melegszik föl középen amennyire a cső melletti rész fölmelegíti, mivel 1 darabban van. Az öntöttvas meg belül üreges, és a vízszintes "csíkokban" is megy víz, ahogy én észrevettem.

Én csak attól félek, hogy nagyon nehéz, és panelnél van valami "szabály", hogy egy m2-re hány kiló súly eshet.

De ha semmiképp nem jó megoldás, akkor mondanátok egy olyan radiátor fajtát, ami hasonlóan működik mint az öntöttvas? vagy ami belül ugyanolyan üreges, és több a ténylegesen fűtött része, nem csak úgy átmelegszik, mert valahol megy benne 1 darab forró cső... ?

Köszönöm!!

2013. máj. 31. 23:33
 5/17 anonim ***** válasza:

"Az öntött vas radiátorok nagyon is jók.Azok már bizoyítottak.A maiak még felét sem fogják kibirni ."


Ennek nem állítottam az ellenkezőjét.


"Nem azért nem gyártják mert nem jók,hanem mert sokba kerűl a gyátásuk. Esztétikailag sem felel már meg ."


Ennek se állítottam az ellenkezőjét.


"A mozgatása a súlya végett eléggé nehézkes,erős tart

ókat kell neki beépiteni .Ahol csak akkor megy a fűtés,ha otthon vannak,időbe telik amig átmelegszik."


Az előbb még jók, most meg lassan melegszik át? Biztos van vagy 2 mp, amennyivel lassabban melegszenek fel, és kb. ennyivel tovább is tartják a meleget!


"De azt a hőt vissza is adja .Az alu radiátorok,mivel hogy

kevés víz van bennük,gyorsan melegszenek fel ,nagyon gyorsan hűlnek is vissza."


Ezt csak hiszed.


"Radiátorba gőz,na etessél már."


A távfűtéses házak jó része még mindig gőzfűtéses Budapesten


"Igen van ,de csak a gőzösben.Ha melegvíz fütésnél gőz lenne bent,elszálltak volna már a falról .A gőzös fűtést ki sem birnák az alu radiátorok,az 130 foknál kezdődik,és a hálózati nyomás sem 1-1.7 bár."


Úgy igaz, pont ezért alkalmazták az öntöttvas radiátorokat.


Semmilyen előnye nincs az öntöttvas radiátoroknak, de cserébe ronda és alacsony hatásfokú.

2013. máj. 31. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Mintha csak apámat hallanám: 30 évvel ezelőtt ő is szidta az alumínium radiátorokat. De azért az alumínium egy fokkal jobb hővezető mint a vas, valamint egy mai radiátornak kicsit nagyobb a felülete mint a régieknek, és itt pont az a lényeg, hogy minél több hőt közvetítsen a környezetének.

A panelban meg ráadásul nem sok beleszólása van a lakónak a fűtésbe, kivéve ha már vannak termoszelepek feltéve, de azzal csak lefelé lehet szabályozni, ha eleve alacsony hőmérsékletű a bejövő fűtővíz, azon nem segít az öntöttvas radiátor.


Szerintem.

2013. jún. 1. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Én úgy logikáztam ki, hogy hiába küldenek nekem langyos vizet, ha több az a felület, ahol konkrétan megy a víz a radiátorban, akkor nálam is melegebb lesz. Érted, mire gondolok, nem csak fölül meg alul 1-1 cső, hanem az egész radiátorban folyjon valami. Ilyet gyártanak valahol?

Az meg alap, hogy faltól-falig veszek, ha már kicserélem!

Tudtok valami jó típust? Ha már nem öntöttvas, akkor láttam alumíniumból, meg valami szálcsiszolt lemezből (nem vas!) is, ezek közül melyik jobb? Ha belinkelnétek pár típust annak nagyon-nagyon örülnék!

2013. jún. 1. 00:13
 8/17 anonim ***** válasza:

"Én úgy logikáztam ki, hogy hiába küldenek nekem langyos vizet, ha több az a felület, ahol konkrétan megy a víz a radiátorban, akkor nálam is melegebb lesz."


Ez így van nagyobb felületen több hőleadás történik, de csak addig, amíg a fűtővíz melegebb a szoba levegőjénél.


"Érted, mire gondolok, nem csak fölül meg alul 1-1 cső, hanem az egész radiátorban folyjon valami."


Függőlegesen is vannak csövek, és azokra van felerősítve a burkolat, ami nem csak dísz, hanem növeli a felületet.

ezek között kell áramlania a levegőnek, már egy száradó törölköző is nagyon lerontja a hatásfokot.

2013. jún. 1. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Na, nálunk van öntöttvas radiátor és lemez is. (Nem panelban.)

A panelba semmi értelme nem lenne. Nem lenne melegebb tőle.

Az öntöttvas radiátornak vegyes tüzelésnél főleg nagy vízterű gravitációs rendszerben lehet előnye.

A lemezradiátorok már 60 fokos vízhőmérsékletnél leadják a névleges teljesítményüket a nagyobb felület és jobb hőátadás miatt. A távfűtés nem is fog ennél sokkal melegebb fűtővizet adni a radiátorba.

Ellenben az önténynek kell a 80 fok körüli előremenő. Tapasztalatból írom. Ekkor kezdenek igazán dolgozni és melegíteni. Vegyes tüzelésnél ez nem is probléma. Sőt alacsonyabb vízhőfok a kazánban kerülendő, hiszen akkor kátrányosodhat a kazán, kémény.


Összefoglalva tehát a panelban semmi értelme nem lenne. Sőt nem adnánk le annyi hőt mint a lemezradiátorok.


A súly miatt nem kell aggódni. Hiszen arra sincs külön szabály és akkor sem szakad le a födém ha 3-4 férfi egymás mellé áll a szobában.

Egy jól megrakott könyves szekrény nehezebb lehet mint egy öntvényradiátor. Sőt nekem volt 450 literes akváriumom is panelban. Ez több mint fél tonna súly kevesebb mint egy négyzetméteren. Semmi problémát nem okozott.

2013. jún. 1. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Ismét én, most olvastam vissza.


"Érted, mire gondolok, nem csak fölül meg alul 1-1 cső, hanem az egész radiátorban folyjon valami. Ilyet gyártanak valahol?"


Igen, ismerem ezt az aulu-felül csöves típust is.

Persze hogy gyártanak. Bármelyik mai lapradiátor ilyen: [link]

Itt a teljes lapban kering a víz.


(Nem tudom, hogy a távfűtő hogyan számláz. De ha legálisan csináljátok és bejelentitek feléjük, nem lennék meglepve, ha a nagyobb fűtőfelület következtében, mivel több hőt vesztek ki a rendszerből, többet is számláznának ki. Még egyszer hangsúlyozom, nem tudom, föl kéne őket hívni és megkérdezni, hogy mi van akkor ha nagyobb radiátorokat szereltek föl.)

2013. jún. 1. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!