Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Hogyan tudom kiszámolni, hogy...

Skrst kérdése:

Hogyan tudom kiszámolni, hogy kb mekkora teljesítményű kazánra lesz szükség az új pecónkban?

Figyelt kérdés
Ez egy 3ik emeleti (zárószint) 67 nm-es lakás. Eddig konvektorral fűtötték, de ezt szeretnénk cserélni. A ház a 7o'es években épült, az a kocka, salabeton tipus. Elég gyenge a falak hőtartása, de reméljük idén meglesz a külső szigetelés!

#központi fűtés #telejsítmény igény
2013. jún. 11. 12:14
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem kell neked kiszámolnod, szakember egyetlen másodperc alatt megmondja. Nekünk egyébként 1970-ben 40-es téglafallal épült, 150 m2 alapterületű, 3 m belmagasságú szigeteletlen családi házhoz 25kW-os kazánt javasolt, és tökéletesen be is vált. Szerintem nektek feleekkora elég lesz.
2013. jún. 11. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

te, sehogy.


"szakember egyetlen másodperc alatt megmondja"


az annyit is ér.

a 25kW-t azért vágják rá mindenre, mert annyi kell a zuhanyozáshoz. a fűtés ennek csak töredéke...


majd holnap folytatom, most mentem aludni

2013. jún. 12. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ez egy szakma! :)

Régen volt egy olyan 40-45W/m3-es varázsszám, amivel többnyire a szerelők szoktak dolgozni, amikor tervezés nélkül építették ki egy ház/lakás fűtési rendszerét.

Ezt a varázsszámot felszorozva a lakásotok valós légköbméterével... adódott, hogy mennyi lehet az ingatlan hőszükséglete, és erre lehetett választani egy megfelelő teljesítményű fűtőberendezést.

Persze ez jól túl volt méretezve, mint ahogyan korábban is utalt rá a meleg vizes megjegyzésével egy másik hozzászóló.


NEM javasolnám, hogy magad számolgasd; és azt sem hogy egy szerelő mesterre bízd a leendő fűtőberendezésed kiválasztását.


A szakember, megfelelő informatikai háttérrel (méretező programok) sem egy perc alatt fogja kiszámolni neked.

Minden körülményt (falak vastagsága, anyaga, rétegrendje, jelenlegi és/vagy jövőbeni tervezett szigeteltsége, az épületegyüttesen belüli elhelyezkedése, tájolása, nyílászárókkal ellátottsága, azok anyaga rétegrendje és üvegezettsége, a helyiségek nagysága... és egyéb üzemeltetői/tulajdonosi igények/szokások, stb.) figyelembevételével pontosan kiszámolja majd, hogy mennyi a lakásotok hőigénye, és azt milyen fűtőberendezéssel és milyen fűtési rendszerrel lehet a leghatékonyabban,legoptimálisabban és leggazdaságosabban kielégíteni.


Érdekességként: Nem mindegy az sem, hogy csak radiátoros fűtésben gondolkodtok vagy esetleg kiegészítő falfűtést és padlófűtést is szeretnétek...

Mindegyikhez más-más berendezés és vezérlés lehet az ideális.


Egy 25kW-os kazán biztosan kielégíti egy 12kW hőigényű lakás szükségletét..., de biztosan nem fog gazdaságosan működni, és feleslegesen adnátok ki érte több pénzt a beszerzéskor.

Remélem tudtam segíteni.

2013. jún. 12. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

na, akkor folytatnám.


a mi lakásunk 50 nm, 4 oldalról fűtött, viszont a másik kettő teljesen szabad, kb. 40 éves, eredet nyílászárókkal, fűtési igénye 4 kW.


a tietek sem több 8 kW-nál szerintem.


a gond ott kezdődik, hogy ha kombi cirkót akartok, azaz kell meleg víz is, akkor az alsó határ kazán teljesítményben, amit megvehettek, olyan 20 kW, de az már nagyon karcsú. (általános iskolás fizika kiszámolni, hogy ha télen bejön kb. 5 fokos víz és zuhanyozáshoz kb. 10-13 liter/perc-et fogyasztasz, akkor mekkora kazánteljesítmény kell.)


viszont ezeknek a kazánoknak az alsó teljesítmény határa, amire még le tudják magukat szabályozni, olyan 10 kW.


magyarul már a fűtésmaximum (a fűtésszükségletet ugyanis -15 fok külső hőmérsékletre számolják) is izzasztja a kazánt. (ilyenkor alacsony teljesítményen ki-be kapcsolgat, csak fogyasztja a gázt, de fűteni nem tud mert folyton túlmelegszik, a hatásfok a béka segge alatt) hát még az átmeneti időszak, amikor nincs kint csak mondjuk 5 fok...


jó megoldás nem igazán van, ha kell a meleg víz is.


az egyik lehetőség, hogy két kazánt vesztek, az egyik a fűtésé megfelelő teljesítménnyel, a másik a meleg vízé 20-25 kW teljesítménnyel. ez sokba kerül, helyigényes, új gázterv, kéménybélelés, kéményseprői engedélyeztetés stb.


a másik lehetőség, hogy fűtéshez kazán, megfelelő teljesítménnyel és egy indirekt fűtésű hőtárolós bojler. (ennél a kazán egy hőcserélőn keresztül fűti a bojlert, ami behatárolja a rendelkezésre álló meleg víz mennyiségét, de nem annyira, mint egy villanybojler, annak ugyanis max. 2-3 kW teljesítménye van) hátránya, hogy helyigényes, korlátozott a meleg víz, új gázterv, kéménybélelés, kéményseprői engedélyeztetés stb.


a harmadik megoldás a minikazán. röviden ez egy olyan kazán, amit a konvektor helyére lehet felszerelni és radiátorokat lehet róla meghajtani. előnye, hogy nem kell új gázterv, kémény, engedélyeztetés, csak fel kell a régi helyére szerelni. van belőle olyan változat, amivel hőtárolós bojlert is meg lehet hajtani. három nagy hátránya van: egy egyik, hogy magát nem fűti, azaz ahova felszereled, oda is kell raknod radiátort, ez pedig helyigényes, a másik, hogy lehet kicsi neked (olyan 6kW a maximuma), a harmadik, hogy ha hőtárolót akarsz róla hajtani, akkor külön két csövet el kell vinni a kazántól a bojlerig, amiket ráadásul szigetelni is kell, mert meleg víz nyáron is kell, meleg csövek viszont nem, ez pedig ha nem tudod jó helyre felszerelni, akkor nagyon ronda lehet.


mindenképpen keresni kell egy szakembert, aki megtervezi neked a fűtést rendes hőmérleggel. mindenképpen érdemes a tervezést és kivitelezést külön választani, tapasztalatom szerint jobb, ha nem az tervez, aki készüléket akar neked eladni.

2013. jún. 12. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!