Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » A KN95-ös maszk mosható?...

A KN95-ös maszk mosható? Tapasztalataitok? Esetleg "kifőzhető" is?

Figyelt kérdés

2021. márc. 13. 08:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%
Amiket én vettem, azoknak a csomagolásán fel van tüntetve, hogy nem mosható. Biztos létezik belőle mosható változat is, azt neked kell tudnod, hogy a tied milyen.
2021. márc. 13. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 krwkco ***** válasza:
77%

Több cikk is van erről a neten. Pl:

www.msn.com/en-ph/health/medical/how-to-clean-and-reuse-an-n95-mask/ar-BB12md1Q


A következő módszerek csökkentik a maszk szűrőképességét, mert csökken benne a legapróbb cseppeket megállító elektrosztatikus hatás:

Eredeti 93,2%

Alkoholba merítés 67,0%

Izopropil alkohol porlasztás 47,4%

2 perces mosás szappanos vízben 54,0%


Ajánlott módszerek fertőtlenítésre:

Kiszárítás: 4 maszk használata naponta váltva

Forrásban levő vízbe merítés 3 percig

125 C gőz 3 percig

30 perc 70 C sütőben (ami nem egyszerű, mert általában nincs ilyen alacsony hőfokbeállítás)


Én a fentiek ellenére Ultrasol kézfertőtlenítős vízben szoktam mártogatni. Utána átfolyós vízzel öblítem és a vizet kipörgetem. De csak kb. kéthetente, mert keveset használom. És több maszkom is van.

2021. márc. 13. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%
Még süthető is.
2021. márc. 13. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

#2. Köszönöm! Véleményed szerint az adott maszk bekapcsolt mikrohullámú sütőben fertőtleníthető?

Csak érdekel - nincs mikrónk, de érdekel a téma.

Ha valaki tudja, írjon, köszi!

2021. márc. 14. 10:37
 5/11 krwkco ***** válasza:
68%

#4

Nagyon jó gondolat!


Ezzel kapcsolatban is végeztek kutatásokat: Pl.

www.webmd.com/lung/news/20200709/study-sterilize-n95-masks-with-a-microwave

mbio.asm.org/content/11/3/e00997-20


1000-1150 wattos mikróba egy magas üvegtálat kell tenni, benne 0,6 dl vízzel. Be kell fedni egy hálós anyaggal (géz?, vagy a kép alapján valami krumpliszsák hálószerűség), azt gumiszalaggal rögzíteni és arra kerül a maszk.A kisérlet szerint 3 perc elegendő a fertőtlenítéshez és 20 ismétlés után sem tapasztaltak károsodást vagy a szűrőképesség csökkenését.


Viszont azt gondolom, hogy a mikro hiánya sem akadály. Ha az ember egy magas fazékba középre felakasztja a maszkot, kis réssel lefedi és az alján levő vizet 3 percig forralja, akkor kb. ugyanazt a hatást éri el.

2021. márc. 14. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
#5. Köszi szépen!
2021. márc. 14. 12:05
 7/11 anettbp válasza:
82%
Ha van otthon valamilyen UV-s készüléked, az lenne a legjobb.
2021. márc. 16. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 krwkco ***** válasza:
77%

#7

Igen, vannak erre is kutatások, amelyek szerint az UV (254 nm vagy 265 nm) nem károsítja a maszk anyagát:

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7323059/

www.pennmedicine.org/updates/blogs/penn-physician-blog/2020/april/uv-sanitation-of-n95-masks-gelfand-md


De a szükséges besugárzási időt nehéz meghatározni ezekből. Az egyik 1 J/cm2 UV teljesítménysűrűséget ad meg, a másik 4 percet, de egy nem könnyen elérhető orvosi készülékkel.

2021. márc. 16. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Azt mondja meg valaki, hogy az értelmesen válaszolókat, akik pl. még hivatkozásokat is adnak meg, miért pontozzák le?


Mindenesetre én hálásan köszönöm a linkeket, a segítőkészséget és a mindenre kiterjedő válaszokat!

2021. márc. 23. 11:00
 10/11 krwkco ***** válasza:

#9

Ha rákattintasz a körökre, akkor látszik, hogy valaki 64%-os pontozói értékkel végigkattintotta az összes választ nem hasznosra. Valószínűleg egy maszkellenes illető.

Sajnos ez van a gyakorikérdések-en. Nem érdemes a pontokkal túlzottan törődni.

2021. márc. 23. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!