Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Mivel tudom visszaadni a...

Mivel tudom visszaadni a ruhák eredeti színét?

Figyelt kérdés

Édesanyám lehozta a régi babaruhákat a padlásról. Mondván, hogy rossz helyen volt tárolva, kimosta 90°C-on fehérítővel. A hőfok és a fehérítő ellenére a ruhák megtartották az eredeti méretüket; illetve annak a néhánynak, aminek volt egy kis mintája vagy színezése az is épp maradt. Viszont csúszott egy kis hiba a számításba: belekerült egy piros rugi, ami sajnos rózsaszín árnyalatot adott az összes ruha fehér részeinek.


Újra kimostam őket 60°C-on házi készítésű folyékony mosószerrel - ami Vanish szappanból, mosószódából, szódabikarbónából és szűrt vízből áll -, őblitőnek ecetet adtam hozzá és az előmosáshoz pedig 2 ek. nátrium perkarbonátot. (Ugyanis sok helyen olvastam a foltisztító hatását min. 40°C-on anélkül, hogy a ruha színét bántaná.) Valamennyit javított a helyzeten, de így utólag szerintem azt a csodát is én képzeltem oda. :)


Újabb próbálkozásként - amit egy anyuka weboldalán olvastam, illetve anyukám tapasztalata alapján csináltam - beletettem azt a kb. 10 db ruhát egy lavorba. Szórtam rá 2-3 ek. nátrium perkarbonátot és annyi forró vizet öntöttem rá, amennyi épp ellepte. Kavargattam az első 2-3 órában, majd hagytam ázni 1 napig. Az eredmény változatlan.


Mérgembe és csalódottságomba megismételtem az utolsó folyamatot, csak már istentelen mennyiségű nátrium perkarbonátot szórtam rá (kb. 250-300 g), szintén 1 napig áztattam és nem igen látok javulást.


Neten olvasgatva találtam pár megoldást. Pl.: a Dr. Beckmann mosásmentő, Vanish Oxi Action illetve mosószappan és forró víz keverékébe való 1-2 napos áztatás. Az utóbbi megoldásnak adok még esélyt.



2016. szept. 13. 13:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Semmivel, az csak a reklamokban lehetseges.
2016. szept. 13. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Látom, hogy régi a kérdés, de talán még érdekel a téma.

Írtad, hogy "Szórtam rá 2-3 ek. nátrium perkarbonátot és annyi forró vizet öntöttem rá, amennyi épp ellepte."

Itt a forró víz volt a baj. Amennyiben nátrium-perkarbonátot használtál, akkor ahhoz alacsony hőfokú víz kell, különben hatástalan lesz.


A mosószóda az, ami inkább 50 fok feletti hőmérsékleten működik.


Nekem a legtöbb folttal a nátrium-perkarbonát elbír, de külön a foltra teszem olyankor, paszta formában. Ahol a folt található, ott benedvesítem az anyagot és szórok oda nátrium-perkarbonátot.


Majd adj még esélyt szerintem a nátrium-perkarbonátnak, mert tényleg nagyon jó folteltávolításra.


Azt viszont nem tudom, hogy fehérít-e, olyat nem tapasztaltam, pedig elvileg kellene.


A forró víz az nem minden esetben jó ötlet! Például, ha vérfolt kerül a ruhára, akkor azt azonnal vidd a csaphoz, engedj a foltra HIDEG!!! vizet, dörzsöld kézzel és azonnal kijön a folt.


Mindig nézd meg, hogy milyen hőfokon kell használni az aktuális vegyszert, mert egyik alacsony, másik magasabb hőmérsékleten tudja kifejteni a hatását.


Ez vonatkozik a fertőtlenítőnek használt vegyszerekre is.

2019. okt. 5. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!