Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » A kémény beázik? Ezért füstöl...

A kémény beázik? Ezért füstöl a fás kazánom?

Figyelt kérdés

Kezdem megfigyelni, hogy amikor előző nap párás volt vagy idő, vagy esett az eső, akkor fás kazánommal a fűtés indítása az első egy-másfél órában komoly füsttel jár közvetlenül a kazán szellőzőlyukából, egyébként csöpög is ki a hamuzóból némi víz eleinte, és a tűztér ajtajának peremén is áll egy kis vízcsík - elsősorban innen dől a füst a kazán szellőzőlyukából, vagyis elsősorban gőz, hiszen vízről van szó. (NEM nedves a fa!)


Egyébként nem csak gőz, de füst is jön ki közvetlenül a kazán szellőzőlyukán, mégpedig a sarkokból. Ez abból tudom, hogy ha kinyitom a lángoló tűztér ajtaját, akkor látom, hogy a sarkokból füstölög elsősorban, melynek oka az lehet, hogy amikor még hideg a kazán, a sarkokba van ragadva egy-egy adag hamukupac.


Ezen hamukupacot hogyan oldhatom ki természetes, vegyszermentes eljárással? Hiába kaparom... Baj volna, ha egy kis vizet csöpögtetnék oda, majd a sarat így könnyebben kikaparnám? Vagy a párás kémény miatt inkább kerüljem a nedvesítést még ilyen célból is?


Mit lehet tenni?

(Leszámítva azt az esetet, hogy "kistetőt" készíteni a kéményre.)



2018. febr. 18. 18:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ez inkább utal arra hogy kilyukadt a kazánod. Mitagadás nem mondhatom hogy mindent értek amit írtál. Azt kis hamukupacot nem igazán értem hogy csak akkor van ott mikor hideg a kazán mint írod. Ezek szerint ha bemelegszik eltünik? Hova? És ha kihül újra ott lesz? Nem lenne egyszerűbb begyujtás előtt kipucolni az egészet?
2018. febr. 18. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Nem valószínű, hogy kilyukadt volna a kazánom, legalábbis volt itt ismerős szakember, megnézte, én is felvetettem, hogy netán ki van lyukadva, HOGY NÉHA csöpög egy kis víz belőle, de azt mondta, hogy egy-két fa lehet nedves pl hótól (kintről hordom be), de gondolom van, amikor meg kinti pára, de ebben nem vagyok biztos.


Eleve csak egyes napokon csöppen ki némi víz, bér tegnap és ma a tűztér ajtajának peremén kis vízcsíkot is megfigyeltem.


De máskor meg semmi nedvességet nem észlelek, szóval nem valószínű, hogy kilyukadt volna, hacsak nem tegnap, vagy ma, de mitől lyukadt volna ki a vastag vízcső...?


Hamukupac: amikor hideg a kazán, akkor belül, a sarkokból nem tudom lekaparni a hamut, mert oda van ragadva egy kis adag. Érted? :) Hónapok óta észlelem ezt.


Ha bemelegszik, akkor füstöl, de nem jön le, másnap a hideg kazánban megint látom a sarkokban.


Én minden nap pucolom a kazán minden részét, csak kéményt nem seprek, mert a szakember szerint évente egyszer elegendő. Ja, és a kéménycsövet is csak ritkán kell, utoljára pár hete volt tisztítva.


Naponta, amikor még hideg a kazán, minden részét kipucolom, csak a sarkokból nem jön ki egy-egy kis adag tehát. Ki is szoktam hamuzni naponta. A kátrányt, kormot is lehúzom naponta.


Ha be van gyújtva, akkor egy- másfél órán át füstölög a szellőzőlyukon át, amikor előző nap párás, esős idő volt - ezért következtetek arra, hogy netán ettől füstöl/gőzöl ennyire ilyenkor.


De a legtöbb napon csak az első 10-20 percben füstöl! Aztán teljesen oké a nap során!


A KÉMÉNY BE TUD ÁZNI VAJON? Ez a fő kérdésem. Párástól, esőtől? Ugyanis nincs semmi fedő/tető a kéményemen.

2018. febr. 18. 19:10
 3/13 anonim ***** válasza:
Hát a legtöbb kéményen nincs fedél. A füst nem nagy furcsaság míg át nem melegszik a kémény. Nálam is szokott aztán mikor izzik már nem füstöl. Szerintem nem lehet kéményből származó víz hisz az rég elpárolog nem jutna le odáig. Mitől éhet szét? Hát mitől a hőtől. Nem örök élet a kazán. Szétég az öntött vas és a lemez is. Nekem tavaj kanuár elseje reggelre lyukadt ki. Gondolhatod jól indult az év. Kétszázezer cakk pakk beépítve. Hsmuztam volna reggel és vizes volt a hamu. Nézem és a kazán belseje felül is vizes volt. Cseppent a víz.
2018. febr. 18. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
A tüzeléstechnikán kellene változtatni.Felül adnia a több levegőt,és az égés máris tökéletesebb lenne .
2018. febr. 18. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Előző, amit írsz, régóta egy-az-egyben tapasztalom, azonban a fűtés beindításakor egyszerűen az a helxyzet, hogy nagyon lassan melegszik fel a kazán, ha csak középen adok sok levegőt, DE HA ALUL KEVESET.


Épp ezért az első egy-másfél órában alul is sok levegőt engedek -tehát a hamuzótálcán át-, valamint középen is, tehát az égéstér ajtaján, így elég hamar felmegy a kazánhő szerencsére, tehát kb fél óra alatt eléri a kívánt 60 celsius fokot, de ennek tehát az az ára, hogy több-kevesebb füst árad középről, tehát a fűtéstér szellőzőlyukából.


De még mindig nem tudom, baj-e, hogy nincs tető a kéményemen, és technikailag hogyan kell elképzelni, hogy az eső, a pára nem jut be a kéménybe? Vagy bejut általában, ha esik az eső, na de akkor áll vajon a víz a kémény lyuk alján? Vagy hogyan képzeljem el?

Egyelőre nem nyitottam ki a kémény aljén a falon levő lyukat, mert jobb, ha ritkán nyúlok hozzá.

És ha van víz a kéménylyukban, akkor a fűtés elindításakor egy órán át vajon az a víz gőzölög a kazán szellőzőlyukából?


Van tehát összefüggés a párás-esős napok, valamint a másnapi erősebb füstölgés között? És ha van, lehet tenni ellene, vagy evvel jár és törődjek bele?

2018. febr. 18. 20:56
 6/13 anonim ***** válasza:

Az eső szerintem sosem esik pontosan függőlegesen. A kémény pedig úgy van rakva.

Tegyük fel, hogy 87 fokos szögben esik az eső. Tehát a kémény belső oldalát érinti, ami képes is felvenni a nedvességet véleményem szerint.


A lényeg az, hogy az eső miatt a kémény alján nem lesz víz, sem pedig a kazánban.


Ami vizet a kazánban találsz, az a fojtott égésnek köszönhető.

Hideg a füst, ami kilép a kazánból.

Írod, hogy nem nedves a fa? Mennyi ideje szárad?


Próbálj meg 80 fokos előremenővel fűteni, akkor már eléggé meleg lesz a füst is.

2018. febr. 19. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, az előttem szólótól kérdeznék is:

Oké, nem függőleges az eső, na de ha köd van...??


Egyébként mit jelent az, hogy bélelik a kéményeket? Ugyanis utánaolvastam, és ezt találtam.


Értem, tehát fojtott égésnek hívják, amitől csöppen olykor nedvesség. Egyébként ismét megbizonyosodtam, h nem lyukas a kazánom, nem csak végigsimítottam belül (amikor hideg volt), de változó, naponta a nedvesség. Pl tegnap semmi nedvességet nem tapasztaltam égés közben.


Mi az az előremenő?


A legalább 1-2 éve tárolt -többségében felezett, negyedelt- fával fűtök, nem lehet különösebb nedvességtartalma, a csapadék se nagyon éri, félig fedett gazdasági udvarban van, bár persze a köd, a pára érinti ezeket is, viszont ritka errefelé a köd.

2018. febr. 20. 16:01
 8/13 anonim ***** válasza:
Ha nem lyukas a kazán nem vizes a fa valami földöntúli dolog zajlik nálad. A kénébyből nem folyhat vissza biztosan semmi.
2018. febr. 20. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Kedves pufajkás, másnapra, amikor hideg a kazán, teljesen száraz a hamu mindenhol: a hamuzótálcában is, és a (kihűlt) tűztérben szintén.
2018. febr. 20. 17:02
 10/13 A kérdező kommentje:
Apropó, ismét egy kis technikai kitérő: hogyan kell elképzelni azt, amikor hókupac áll a kémény tetején? Tehát ilyen módon se áramlik be víz a kémény aljára? Mi az oka?
2018. febr. 20. 17:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!