Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Mosógépen milyen prg-ot...

Mosógépen milyen prg-ot válasszak, ha vegyesen mosnák fehérből pamutot és műszálast?

Figyelt kérdés

Egyedül élek, így kevés mosnivaló gyűlik össze, ezért nem volna érdemes külön-külön mosnom típus szerint, és ezért érdekel az egyben mosása a fehéreknek, akár műszálas, akár gyapjú, akár pamut.


Bár adalékot nem szeretnék használni, hanem kizárólag mosóport, ezért jó volna 60 fokon mosnom, mert a fehérek java része alsónemű, valamint lepedő és paplanhuzat.


Na de a mosógépemben (egyébként elég jó, márkás) csak 40 fokos olyan prg van, ami vegyes. 60 fok esetére külön van a gyapjúknak, külön a műszálasoknak, és külön a pamutoknak.


Na meg amúgy se tudom megkülönböztetni, sem nincs értelme szétválogatnom anyag szerint ezeket.


Szóval melyik prg-on mossam ezeket, vegyesen? Műszálon, gyapjún, vagy pamuton?


(Egyébként az is érdekel, hogy adalék nélkül hogyan jön ki az alsóneműkből a folt? Mert 40 fokon nem vitte ki. A 60 fok elég lesz? Vagy nem a magas hőfokon műlik, hanem az adalékon, és mossam ezeket inkább 40 fok vegyes ruhanemű programon?)



2018. febr. 27. 15:28
 1/8 anonim ***** válasza:

én soha nem válogattam anyag szerint.

szinte minden mosógépen van rövid program, én pl színes ruhákat azon mosok. törölközőket ágyneműket pedig a 1,5 órás pamut programon.

2018. febr. 27. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Jó, de alsónemű plusz ágynemű? Melyik programon? Ha alsónemű is van, így is inkább a pamut programon? Valaki meg tudja válaszolni, mi az oka, hogy inkább a pamut program javasolható? Szeretném érteni, miben tér el a műszálas programtól. És hogy érdemes-e a hosszabb, 60 fokos programon mosnom ezeket, hogy kivigye a foltot az alsóneműkből, vagy adalék nélkül tök mindegy, hogy 40, vagy 60 fok?
2018. febr. 27. 16:18
 3/8 anonim ***** válasza:

Műszálas programon 60 fokon.

Ha a műszálas anyagot, pamut programon mosod magas hőfokon, nagyon gyűröttek lesznek a ruhák.

2018. febr. 27. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Gyapjút semmiképpen ne moss mással együtt, mert egészen alacsony hőmérsékleten és alig-alig mozgatva szabad, különben a gyapjúszálak összenemezelődnak, összemegy a ruhanemű, nem véletlenül van rá külön gépi program. Arra is ügyelj, hogy mosásához fehérjebontó enzimet tartalmazó mosóport ne használj, különben mállani fog egy idő után. A műszálasat és a pamutot moshatod együtt, de inkább a 40°-os programon. Fehérneműket meg időnként hipózni kell, mert a fehérjéhez kötött színanyagok erősebben kötődnek a ruhanemű szálaihoz.
2018. febr. 27. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A fehérneműket én áztatom vagy egy kis domestosos, vagy mosószappanos vízben. Elég fél óra és egy kis átdörzsölés. A pamutnak kell a 60 C,a műszálak többsége kibírja, a vacakabb elszürkül.

A gyapjút, ahogy írták csak hideg (kézmeleg) vízben és inkább csak kézzel lehet mosni, ha csak egy kis gyapjú van műszálon, az jobban bírja.


Nekem is nehezen jön össze egy adag, de van féladagos programom, főleg azzal mosok.

2018. febr. 28. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Én betolnám 90 fokra az összeset. Amelyik túléli, az pamut, amelyik meg nem, az műszálas, azokat utána kidobálnám a kukába. Már csak azért is, mert lepedőből, ágyneműből, alsóneműből és zokniból én nem használok műszálasat, ezeknél egészségtelenebb viselet nem sok van. Alsóneműt, törölközőt, ágyneműt amúgy is minimum 60 fokon mosunk a hő fertőtlenítő hatása végett, ezt a hőmérsékletet pedig a műszálasak már nem nagyon bírják.


Persze nem kell ezt tenned, én csak leírtam hogy én mit tennék, melyik programot választanám.

2018. febr. 28. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :) Mindegyiket végiggondolom. Azóta egyébként aktuális volt mosnom, ezennel kipróbáltam a 60 celsius pamut+len programot (feb.végén), és semmi probléma nem volt szerencsére, nem mentek össze stb, sőt, végre kijött a folt adalék nélkül is az alsóneműkből, legalábbis a többségéből, de a maradékon is sokat halványult. :)


Persze a mosópor típusának is köze lehet ehhez, nem tudom, bár régebben is ezt a mosóport használtam, de csak 40 fokos műszál programon, és akkoriban még foltosak maradtak az alsóneműk.


Aznap, mikor kiírtam e kérdést, mindösszesen alsóneműket és ágyneműket tettem a mosógépbe egyébként.

2018. márc. 5. 18:53
 8/8 anonim ***** válasza:

A hőfoktól függ.

40 fokon (Nyáron ilyen meleg van, meg az ember is kb. ennyin izzadja tele a ruhát) mehet egybe a pamut-műszálas, de pamutprogrammal.

Melegebbel nem igazán célszerű, mert a zokni-gatya mindenképpen tartalmaz műszálat, egészen pontosan bugyigumit és gumírozott szálakat. A meleg vízben ezek kilágyulnak, és dobhatod.


A félprogram semmi mást nem csinál, csak 1-el kevesebb öblítővizet, azaz 10 literrel kevesebbel mos. Na ez az tökönszúrás, mert nem lesz meg a tisztességes öblítés és lehet vakarózni.

2019. aug. 21. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!