Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Örökség elosztás ilyen helyzet...

Örökség elosztás ilyen helyzetben?

Figyelt kérdés

Olyan kérdésem lenne felétek, hogy ezt a szituációt Ti hogy oldanátok meg?

Az a helyzet, hogy nekem van 1 testvérem aki jelenleg a családi házunkban lakik, mi pedig az ő házában anyummal (nemrég apám meghalt). Nem lényeg hogy miért lett felcserélve a két ház, és az sem hogy jelenleg tesóm költ a családira mi pedig az övére.

A kérdésem ott kezdődne, ha anyám egyszer meghal majd (és ne legyen félre értés nem ezt várom és nem vagyok kapzsi, remélem sokáig fog élni), akkor ti hogy intéznétek a ház fele fizetését? Ez a ház amiben most lakunk jelenleg még hitel alatt van és nem tudom meddig, valamint tesóm kicsit pénzéhes, rafkósabb ilyen téren, ha le is jár a hitel lehet nem fog annyit érni mint a családi ház fele/ nem veszik meg itt a házat egyéb okok miatt (környezet), ilyenkor ti mit tennétek? Hogy oldanátok meg ezt a helyzetet nem bunkón de mégis lényegre törően ha oda jutnátok?



2019. szept. 11. 15:34
 1/7 anonim ***** válasza:
Kérnék egy hivatalos értékbecslőt, abba nem köthet bele, hogy de hát annyiért úgysem lehet eladni.
2019. szept. 11. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Bocsánat kicsit másképp fogalmazva:

Mennyi időt várnátok rá hogy fizessen? Mi az ami normális? Nyílván 20 évet nem várnék az örökségre ha nekem is szükségem lenne rá, de ő meg berendezte a családit már...

2019. szept. 12. 04:48
 3/7 anonim ***** válasza:
A konkrét tulajdonviszonyok jelenleg mik? (ez a lényeg) A többi a kettőtök jelleme szerint fog alakulni.
2019. szept. 13. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Édesanyád esetleges halála után az a ház öröklődne, ami az ő tulajdona tehát, amiben a testvéred él. Sejtem, hogy édesapád halála után (ha 2013 után halt meg, amikor változott az öröklési törvény), a ház a feleségére (édesanyádra) és a gyermekeire (testvéred és Te) íródott, mindenkire 1/3-1/3-ad arányban, ha nem született más egyezség az örökség letárgyalásakor. Ha született, akkor azt az eljáró közjegyző jóváhagyta, mint olyat, ami nem törvénysértő. Ha édesapád 2013 előtt halt meg, akkor édesanyád nem örökölt. Tiétek lett a testvéreddel fele-fele tulajdoni joggal.

Tehát ti az édesanyád 1/3 részét öröklitek 1/6-1/6-od részben (ha más egyezség nem jön létre az örökösök - a testvéred és Te - között és a közjegyző is jóváhagyja). A lakás berendezése a testvéredé, tehát nem képezi örökség tárgyát.

A testvéred háza, amiben most laktok édesanyáddal, a fenti örökségtől független. A berendezése azé, aki megvásárolta és most is tartja. Az esetleges - még meglevő hitel - azt terheli, aki felvette.

2019. szept. 16. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Utolsó, köszönöm a válaszod, nagyon hasznos volt de engem a fentebb említett kérdés érdekelne, azaz mivel 2013 után halt meg apám, anyám halálakor mennyi időt illik várni hogy fizessen a másik fél ha már berendezte azt a házat és eladni gondolom nem szívesen akarná ha már csinálgatja (persze ha nem tud fizetni muszaj eladni).
2019. szept. 17. 22:34
 6/7 anonim ***** válasza:
56%

A hagyaték letárgyalásakor (hivatalos kifejezéssel: "átadásakor") az eljáró közjegyző minden kérdésetekre válaszol, előtte felvilágosít arról, hogy mi az örökség tárgya, örökösként milyen jogaitok és kötelességeitek vannak. Az örökséget lehet elfogadni, nem elfogadni és visszautasítani. A két utolsó nem ugyanazt jelenti! Bármelyiket teszed, az ezzel kapcsolatos kijelentésed vonatkozik az esetleg később felbukkanó örökségre is, ami most nem lett letárgyalva azért, mert pl. nem tudtatok róla (ingatlan, bankbetét, de adósság, teher is!!!). Általában érvényes, hogy az egyszer megtett kijelentés a következő percben sem vonható vissza, nem változtatható meg.

Arra nincs szabály vagy törvény, hogy az örököstárs mennyi idő múlva köteles a másikat kifizetni és a kifizetésre sem kötelezhető. Ha az egyik elfogadja ugyan az örökséget, de el is akarja adni a maga részét, ám a másik tulajdonos nem tudja kifizetni, de vállalja a kifizetést, akkor a közjegyző elmagyarázza mit, hogyan kell az egyiknek és a másiknak tenni. Végső soron bíróságilag lesz döntés, de nem ajánlom, hogy eddig fajuljanak az események, mert viszály, harag lenne a vége sok kiadással. Ha a testvéred már berendezte a házat, bizonyára nem szívesen költözne ki belőle ezért illő, hogy az esetleges argumentumait vedd figyelembe (pl. miért nem tud akkor és annyit fizetni, amennyit kérsz tőle).

Tartsd szem előtt a jogászok által szívesen hangoztatott szöveget: "Jobb egy rossz egyezség, mint egy elvesztett jó per (más verzióban: mint egy megnyert rossz per)".

2019. szept. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! :) Ment a zöld
2019. szept. 19. 08:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!