Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Anyum fel akarja mondani az...

Anyum fel akarja mondani az ajándékozási szerződést. Ezt valamilyen módon el lehet kerülni, esetleg ügyvéd segitségével?

Figyelt kérdés
A szerződés tárgya egy ingatlan amit nekem ajándékozott. A tulajdonos én vagyok, ő a haszonélvező. A kapcsolatunk az elmult időszakban igencsak megromlott, és a napokban közölte velem a telefonon hogy fel akarja mondani a szerződést amit kötöttünk. Ebben az esetben tudok valamit tenni ez ellen, jogi úton, vagy ügyvéd segitségével? A szerződésben szerepel ilyen is: Az ajándékozott tulajdonjogát ajándékozás jogcimen jegyezze be, a bejegyzéshez FELTÉTLEN ÉS VISSZAVONHATATLAN hozzájárulást megadja.
2020. máj. 20. 23:07
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
41%
Ha o a haszonelvezo akkor kirakhat a hazbol
2020. máj. 21. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
59%
Aha, gondolom le se szarod anyádat, de a lakás/ház azért még így is kellene...
2020. máj. 21. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
0%

Anyád a te tulajdonjogodat nem vonhatja vissza, de haszonélvezőként 0-ra amortizálhatja az ingatlan értékét, kiadhatja és bevételt szerezhet belőle, megtilthatja, hogy az ingalanban élj vagy hogy eladd azt, és talán egyéb kreatív módokon is hangot adhat a csalódottságának.

Vedd fel a kapcsolatot egy ügyvéddel (mondjuk a haszonélvezettel szemben szerintem esélyed sincs), meg egy pszichológussal, mert jó lenne, hogyha meg tudnátok oldani a konfliktust. Nagyon érdekel hogyan fajultak idáig a dolgok.

Azt sem értem miért tartasz igényt a lakásra/házra ha ennyire nem vagytok jóban, ez nem fest rólad túl jó képet, bár a körülményeidet nem ismerem.

2020. máj. 21. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

Anyám csak is kizárolag magára gondol. Jelenleg a házat magamnak épitem évek óta hogy lakható legyen és oda tudjak költözni a párommal és ott együtt vele ( a párommal ) egy új életet kezdjünk. Anyám ugy döntött hogy el kezd pasizni és az apám mellöl el akar költözni. Ez igy 60 év és 38 év házasság felett. Évek alatt semmi nyoma nem volt ennek. A ház nemsokára kész és ő igy oda akar költözni. Mindig azt hallgattam tőle hogy azért van a ház hogy a gyerekemé legyen hogy tudjon majd hova menni.


2-es, 3-as. Okosabb szerintem hogyha elöbb kérdeztek minthogy valótlanúl itélkeztek.

2020. máj. 21. 06:18
 5/24 A kérdező kommentje:

3-as. A tulajdonjogot semmiféleképpen nem lehet visszavonni?


Anyám pontosan tudja hogy nehéz helyzetben vagyunk, mert jelenleg az életemben más helyzetekben is helyt kell állnom. Ettől függetlenül soha nem keresett hogy mi van velem, és igy is csak követelőzni tud minden téren. Árnyéka régi önmagának.

2020. máj. 21. 06:22
 6/24 anonim ***** válasza:
53%

Sajnálom hogy elhamarkodottan ítélkeztem, remélem sikerül megoldanod a helyzetet. Sajnos a jó szándéktól sem tudok okosabbat mondani.

/ 3-as voltam

2020. máj. 21. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
42%
Ha a földhivatalhoz be van jegyeztetve a tulajdonjog, akkor nem lehet visszavonni. Viszont ha haszonélvezeti joga van, és ő akar ott élni, akkor neki van joga ott élni. Téged ki is rakhat a házból. Haszonélvezeti jog erősebb, mint a tulajdonjog, és ha a haszonélvező akar élni a jogával - értsd: beköltözik, téged kirak - nem lehet megakadályozni. De fordulj egy nagyon jó ingatlanos ügyvédhez.
2020. máj. 21. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:
Igazából tisztában voltam azzal a részével is hogy bármikor oda költözhet, de soha nem gondoltam volna a saját anyámról hogy erre képes lenne és keresztbetesz a saját fiának. Ezt a részét valahol már elfogadtam. Engem az érdekel leginkább most hogy a tulajdonjog elveszithető ilyen esetben vagy nem? Mennyi esély van rá? Mert ő azzal fenyegetőzött hogy felmondja a szerződést. Az ügyvéd az nem kérdés, de gondoltam hogy felteszem itt a kérdést addig még el nem jutok odaáig hogy tudjak beszélni egy ügyvéddel.
2020. máj. 21. 06:44
 9/24 anonim ***** válasza:

Ha van lehetőséged, hogy elmenj egy ingyenes ügyvédi konzultációra, akkor tedd meg, mert nem lesz se házad se pénzed amíg él...

Elméletileg van lehetősége visszavonni az ajándékot, de gyakorlatban nem fogja tudni megtenni, mivel ezen jogával nem élt évekig.

Nem vagyok ügyvéd, de tudtommal ajandékozasnál a szerződéstől függ az, hogy visszakövetelhető-e az ajándék (például volt-e az ajándékhoz kötött feltétel), mindenesetre igényt csak a szerződésben rögzített értékre tarthat, amit a te felújításod módosított.

A probléma neked nem az ajándék visszavonása, hanem anyád haszonélvezeti joga. A haszonélvezeti jog erősebb a te tulajdonjogodnál, ezzel élve visszaköltözhet amíg akar és téged kirakhat onnan amíg él.

/ 3-as

2020. máj. 21. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
81%

A Google többet ér mint az itt válaszolók, a törvény számít nem a személyes vélemények...


PK 76. szám*

I. Az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása miatt csak akkor követelhető vissza az ajándék, illetőleg csak akkor követelhető az ajándék helyében lépett érték, ha az ajándékozás összes körülményére kiterjedő vizsgálódás alapján az állapítható meg, hogy valamilyen lényeges körülményre vonatkozó feltevés indította az ajándékozót az ajándékozásra, s e feltevés nélkül az ajándékozásra kétséget kizáróan nem került volna sor. E tekintetben a bizonyítás az ajándékozót terheli.


II. Az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása miatt az általános elévülési időn belül követelhető vissza az ajándék, illetőleg követelhető az ajándék helyébe lépett érték. Ez a jog az általános elévülési időn belül is elenyészik azonban akkor, ha azt az ajándékozó megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem gyakorolja.


III. Az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása miatt az ajándék - az egyéb feltételek megléte esetén is - csak akkor követelhető vissza a megajándékozott örökösétől, illetőleg az örököstől csak akkor követelhető az ajándék helyébe lépett érték, ha e jog gyakorlása a feltevés jellegére, az ajándékozás körülményeire és az ajándékozó életviszonyainak alakulására tekintettel a társadalmi felfogás szerint indokolt.


IV. Az ajándékozó örökösét általában nem illeti meg az a jog, hogy visszakövetelje az ajándékot, illetőleg követelje a helyébe lépett értéket. Az ajándékozó által már megindított pert azonban az ajándékozó örököse a perbeli jogutódlás szabályai szerint folytathatja. Az ajándékozó örököse a saját nevében kivételesen akkor követelheti vissza az ajándékot, illetőleg akkor követelheti az ajándék helyébe lépett értéket, ha az ajándékozás okát adó feltevés az ő javára, illetőleg az ő javára is szól, s e jog gyakorlása a feltevés jellegére és az ajándékozás körülményeire tekintettel a társadalmi felfogás szerint indokolt.


V. Nem követelhető vissza az ajándék, illetőleg nem követelhető az ajándék helyébe lépett érték, ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta.



I. A Ptk. 582. §-nak (3) bekezdése szerint az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor.


E rendelkezésből következően az ajándék visszakövetelésének, illetőleg az ajándék helyébe lépett érték követelésének két feltétele van:


az egyik az, hogy az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsuljon,


a másik pedig az, hogy a feltevés nélkül nem került volna sor az ajándékozásra.


Csak e két feltétel együttes megléte alapozza meg az ajándékozó jogát arra, hogy az ajándékot visszakövetelje, illetőleg követelje az ajándék helyébe lépett értéket. Az ilyen követelés jogszerűsége kérdésében való döntésnél tehát a bíróságnak nemcsak azt kell vizsgálnia, hogy az ajándékozásnál valamilyen feltevés szerepet játszott-e, s hogy ez a feltevés véglegesen meghiúsult-e, hanem körültekintő vizsgálódást igényel az is, hogy a feltevés olyan súlyú-e, amely nélkül az ajándékozó nem kötötte volna meg az ajándékozási szerződést.

2020. máj. 21. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!