Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Földtörvényben leírt elővásárl...

Földtörvényben leírt elővásárlási rangsor értelmezése?

Figyelt kérdés

A szituáció a következő:


Szeretnék megvásárolni 3 db egyenkén 1100 m2 területű szántó besorolású külterületi telket Pest megyében (nadrágszíj szélességű telkek). Én aranykalászos gazda képesítéssel rendelkezem, továbbá a földműves nyilvántartásban is szerepelek 1 éve. A telkek a lakóhelyemen találhatók. Ott éltem le 25 évet 1 év kitérővel, amikor is módosult a lakcímem. Ez azóta újra az a település, ahol a telkeket szeretném megvenni (kb. 1 éve).


A területen, ahol a telkeket szeretném megvásárolni már van egy 1446 m2-es szántóm (1 hónapja van a birtokomban, ott a rokonaimat fizettem ki), de az sajnos csak az egyikkel szomszédos a 3 közül. Úgy kell elképzelni a területet, hogy 1 ha terület fel van osztva kb. 8 telekre és abból az első az enyém és a 2-at és a 4-es 5-ös tagot szeretném megvásárolni.


Kérdésem az lenne, hogy a fentebb leírtaknak megfelelően hol helyezkedek el az elővételi jogosultak rangsorában? A kifüggesztés miatt álmatlan vagyok, ugyanis van egy-két "földműves" a településen, akik minden meghirdetett termőföldre lecsapnak.


Egy másik kérdés. A telkek leelőlegezése mennyire lehet jó megoldás? Ha jól tudom, akkor a legjobb helyzetben akkor leszek, ha minimum 3 éve helyben lakó földműves vagyok. Ahhoz még kell kb. 2 év. Ha esetleg leelőlegezem a telkeket, akár a teljes vételárat letéve, van rá bármi sansz, hogy a kihirdetés alatt elbukom az adás-vételt. Feltételezve, hogy az állam nem tart igényt a területre? Vagy tudtok bármi olyan lehetőséget, amivel biztosítani tudom az elővételi jogomat?



2022. aug. 2. 10:23
 1/2 anonim válasza:

Attól függ, hogy amikor megszakadt a "helyben lakásod", akkor az az egy éves másik kitérőd 20 km-en belül volt-e. Ha igen, akkor 18§ (1) e.)


[olyan földműves, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa az adás-vétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van]


Egyébként attól hogy állam elviszi nem kell félned, de attól hogy egy helyben lakó elviszi attól igen, mert az egy gyakori elővásárlási jog. Neked is az lenne ha meglenne a 3 éved. -sőt neked erősebb lenne, mert helyben lakó szomszédnak minősülnél.


Én lehet megvárnám a 3 évet. Az hogy előleget adsz, vagy kifizeted a teljes vételárat, az a rájelentkezőnek pont mindegy. Nem lesz visszatartó erő, mert neki mindegy hogy neked fizeti a vételárat, vagy az eladónak.

2022. aug. 2. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
+ ha nagyon kell, akkor érdemes lenne a potenciális eladókkal földhasználatot megbeszélni. Egyrészt így mehetne az egybefoglalt vételár (megbonthatatlanul, egységesen lenne kezelve) és ha még a 3 éved is meglenne, szinte verhetetlen rangsorban lennél. 18§ (1) ba.) [földet használó olyan földműves, aki helyben lakó szomszédnak minősül]
2022. aug. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!