Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Lakásvásárlás a mostani...

Lakásvásárlás a mostani helyzetben?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szerintetek van értelme a jelenlegi helyzetben lakást vásárolni? Úgy alakult, hogy nemsokára egyedül kell majd élnem, az albérletárak elég magasak, legalább havi 150-nel számolok csak a lakbérre. Így arra jutottam, hogy talán jobban megérné egy kisebb lakást vásárolnom, nagyjából 30 nm-en már el tudnék lenni. Találtam is egy pofás kis lakást, egész jó lokációval Budapesten. Nagyjából a 30%-át tudnám megadni önrésznek, és kizárólag fix kamatozású hitelt szeretnék felvenni. Mi a tapasztalatotok? Mennyire könnyen adják meg?


Illetve még 2 dolog van, ami elbizonytalanít. Először is sok helyről hallom, hogy talán most jön egy a korábbihoz hasonló ingatlanár-zuhanás a válság miatt, és jóval olcsóbban jutnék majd hozzá, ha várok egy kicsit.

A másik az, hogy kis idő múlva talán visszább esnek a THM-ek (ugye most 10-11%, míg 2 éve 5% körül volt).

Viszont ha ezek nem következnek be, akkor mindenkepp jobban megérné most megvásárolnom. Nagyjából 600 000 a jövedelmem, ami nem túl sok, de egyedülálló vagyok, és nem is költök sokat, havi 200 000-ből megvagyok.

Szerintetek van értelme várni? Illetve a bank milyen szempontokat vesz figyelembe hitelfelvételnél?



2023. jan. 18. 10:50
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
75%

"Először is sok helyről hallom, hogy talán most jön egy a korábbihoz hasonló ingatlanár-zuhanás a válság miatt"


Laza 10 éve nyomják ezt mindenhol, mindenféle körítéssel.

Történt valami a 10 év alatt? Igen, nőttek az árak.

Ha valaki befektetési szándékkal vett ingatlant, az áron alul elfogja adni mert válságot jósolnak a GYK-n? Nem. Kivárja még elül a vihar, mert nem a napi kenyere fogja bánni.

Ha teheted vegyél lakást. Az albérlet és a törlesztő is viszi a pénzt.

2023. jan. 18. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem is van abban valami amit ír az első.
2023. jan. 18. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 anonim ***** válasza:
87%

Szerintem ha szükséged van lakásra, akkor ne spekulálj, ne próbálj meg a jövőbe látni, mert úgysem fog sikerülni, hanem vedd meg azt, ami megfelel az igényeidnek és meg tudsz venni. Ha nincs ilyen, akkor meg nincs kérdés amúgy sem.


Annyit tegyél meg, hogy ha vásárolsz, akkor agresszíven alkudj. :) Ja, és ha megvettél valamit soha többet ne nyisd meg az ingatlan.com-ot.

2023. jan. 18. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/46 anonim ***** válasza:
91%

Lakhatásra veszed, így a kérdés igazából értelmét veszti. Nem 2 év múlva akarsz túladni rajta vélhetően és ha eladod is vélhetően veszel belőle mást. A piaci értékét tartja, ennyi. Totál mindegy éppen mennyit ér. Ha befektetésként vennéd, akkor lenne értelme ezen agyalni.

Ha van pénzed, találsz olyat, ami tetszik és tudnád fizetni a hiteledet bármi is történjék, vegyél.

2023. jan. 18. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/46 anonim ***** válasza:
93%
Annyiért olcsobban nem fogsz hozzájutni, mint amennyit albira kiadsz havonta 150et.
2023. jan. 18. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/46 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Arról esetleg van infótok, hogy pontosan milyen szempontok alapján döntik el a bankok, hogy kinek adnak hitelt? Tudom, hogy számít a jövedelem és a kiadások.

2023. jan. 18. 12:05
 7/46 anonim ***** válasza:
29%

70 százalék hitelt nem fogsz kapni, az kábé borítékolható.


Plusz ügyvédi díj, vagyonszerzési illeték, berendezés, stb, milliós tételek csak az ilyen "extrák".

2023. jan. 18. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/46 anonim ***** válasza:
81%
Bankmonitor.hu oldalon tudsz kalkulálni.
2023. jan. 18. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/46 anonim ***** válasza:
92%

Van egy alap törvényi követelmény a bevételeidre, amit bármilyen kalkulátorba beírva meg tudsz nézni. Ezen felül viszont minden banknak van egy belső elbírálási folyamata, amiben bármit figyelembe vehetnek, és nem publikus, hogy pontosan mit. Amiről tudom, hogy szokták nézni az az, hogy mik voltak a költési szokásaid az elmúlt hónapokban, figyelik, hogy van-e valami rendszeres kiadásod, pl. egy magánszemélynek fizetett kölcsön törlesztése, ami a KHR-ben nincs benne. Ezen kívül nézhetik a céget, ahol dolgozol, hogy mennyire tűnik stabilnak, mióta létezik, akár azt is megnézhetik, hogy a nyilvános pénzügyi jelentésük szerint nyereségesek-e. De akár az is növelheti a kockázatot a szemükben, ha olyan ingatlanról van szó, ami szerintük a jövőben veszíteni fog az értékéből.


Ezen kívül arra érdemes még figyelni, hogy ne a törvényi minimum 20% önerőt lődd be, mert a bank nem az általad megfizetett ár alapján nézi az ingatlan értékét, hanem a saját értékbecslője által mondott ár alapján, ami szinte mindig kevesebb, vagyis az általuk mondott kisebb összeg 80%-át adják csak oda legfeljebb hitelként. Szóval érdemes minimum 30% önerővel számolnod.

2023. jan. 18. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 anonim ***** válasza:
100%
Most vettem észre, hogy eleve 30%-ot írtál. :) #7-re ne hallgass, ha a bevétel megfelelő simán adnak 70% hitelt.
2023. jan. 18. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!