Kérdezlek kérdése:

A vályogház jo?

Figyelt kérdés

Éppen vásárlás elött állok, és sok vályogház van az országban, de sok rosszat hallani rola. Van olyan aki szerint elmossa az eső, van aki a szigetelését kritizálja, van aki a szerkezetét, de mi az igazság?

Leginkább olyan ember véleményét szeretnem kikérbi aki ilyenben él, vagy közeli ismeröse, esetleg épitett már ilyet, vagy ugy alapbol van fogalma hogy miröl is beszél és nem csak a neten olvasgatott rola, vagy csak a haver haverja meselte hogy milyen is.

Köszönöm szépen!



2017. júl. 28. 19:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
22%
A vályogház már nagyon ritka,illetve ha van is az iz inkább az ország keleti rèszèben lelhetőèh fel.Nem mindegy hogy miről beszèlünk mert a règi házak többsège nem vályog,hanem tömèsfal.Egyèbkènt hogy a kèrdèsedre válaszoljak ha annyira rosszak lennènek mint ahogy te hallottad valószinü nem birtak volna ki 80-100-vagy mèg több èvet.Nagyon jó höszogetelő falakkal rendelkeznek mivel átlagban 50-70cm-esek ezek a falak,tèny ès való ha egy polcot fel akarsz rakni az nem egy egyszerü mutatvány mert ezeknek a falakba nehezen áll meg egy tipli is,de mèg mindig sokan èlnek ilyen ingatlanokba.
2017. júl. 28. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
90%

Vannak előnyei, hátránya. A hőszigetelèse nem jó, de ezt ellenőrizheted ha rákeresel a hőátbocsájtási tènyezőjère. Mindamellett kiváló hőtároló, ezèrt marad hűvös nyáron. Elnyeli a szagokat, jól szabályozza a párát, termèszetes èpìtőanyag ami ma űjra reneszánszát èli( gyártanak).

Nagy ellensège ès hátrámya a vìzèrzèkenysège. Ezèrt vèdeni kell a talajvìztől, csapó esőtől. Vannak több mint 100 èves vályogèpületek; karbantartva sokat kibìr.

Hőszigetelni lehet termèszetes ès jó páraáteresztő anyagokkal: szalmabála,nádpadló, fagyapot,kőzet-üveggyapottal.

Règi ház felùjìtásánál ha nem csinálsz mindenhol vìzszigetelèst(règen nem volt)akkor csak règi módszereket lehet alkalmazni, mert különben 1-3èv mùlva felvizesedhetnek a falak. Ha minden falat ès aljzatot vìzszigetelsz, akkor bármivel felùjìthatod.

Találsz fórumokat, faceb oldalt is, vannak akik mèg direkt ilyen felùjìtással foglalkoznak. Nemcsak laktam vályogházban, de tèma èrdekel; sokminden összeszedhető róla, de találni ellentmondásos dolgokat is. Azèrt könyv is fellelhető.

2017. júl. 28. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
2017. júl. 28. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
42%
A házak nagy rèsze vályoh ma is. A tömès fal is vályog! Csupán a vályog falazat egy formája!
2017. júl. 28. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Én egy 60-as években épült vályogtéglából épült házban élek, és a környezetemben is több a vályog, mint a tégla. Szerintem semmi probléma nincs vele. Talán több törődést igényel kívülről, mert a nedvességre, fagyra érzékenyebb, de ha nincs elhanyagolva, akkor örök élet. És ne legyen belvizes területen.

Tipli/facsavar megáll benne, a tv fali tartó, konyhaszekrény, wc tartály és sok egyéb csavarral van rögzítve. Szöget viszont tényleg problémás beverni úgy, hogy az ott is maradjon.

Ha szigetelt nyílászárók vannak, plusz a födém is szigetelve van, akkor egész jól tartja a hőt.

Ami probléma lehet, hogy régen nem volt szokás beton alapra építeni, hanem letettek 5 sor téglát a földre, és szigetelő nélkül folytatták vályoggal, ezért süllyedhet, plusz vizesedhetnek a falak. Ha nem látsz vizesedést, és ujjnyi repedést a házon, akkor nyugodtan megveheted.


Amúgy sokan még a 80-as, 90-es években is vályogból építkeztek, de azok már teljesen rendbe vannak.

2017. júl. 28. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszokat.

Szoval akkor lenyegeben, van olyan megbizhato mint egy tegla vagy konnyuszerkezetes haz, csak szigetelni kell, meg a vizelvezetest megoldani?

2017. júl. 28. 20:28
 7/14 anonim ***** válasza:

Annyi, hogy a téglaépület magától is áll 100 évig, a vályogházat kívülről óvni kell a nedvességtől vakolattal+festéssel, akkor az is sokáig bírja.

A hőszigetelőképessége szerintem nem rosszabb a téglánál. A nyílászárókat azért írtam, mert régen elég huzatos ajtók, ablakok kerültek többségébe. Én is kicseréltem 2000 körül, azóta egész komfortos.

A vízelvezetést nem tudom, hogy lehet megoldani olyan talajon, ami tartja a nedvességet. Nekem annyiból szerencsés a helyzetem, hogy itt homok van, a talajvíz 3-4 méterrel a föld alatt van még a legcsapadékosabb hónapokban is, úgyhogy nincs ilyen probléma.

2017. júl. 28. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
drén csövezéssel tudod elvezetni a vizet a talajból közvetlenül a fal mellől.Illetve kavics ágyas kipárologtató réteget szoktak rakni körbe(van ahol ellenzik ezt). A felcsapó és külső esőtől a megfelelő eresztúlnyúlással lehet védekezni.
2017. júl. 28. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Ha még csak a vásárlás előtt állsz, akkor igyekezz olyat venni, ami kőalapon áll.

Nekünk volt vályogházunk a Tisza-tónál, 60 cm-es kőalapon állt és csontszáraz volt, a vizesedéssel soha nem volt problémánk. Ezt egyébként úgyis észre lehet venni, hogy belépsz a szobákba, megérzed azt a speciális vizes vályog szagot, akárhogy ki van festve.

Szóval, alapon állót keress, olyat, ahova 1-2 lépcsőn tudsz belépni a lakásba!

2017. júl. 29. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Koszonom. Szoval ha alapon all a haz, nem lehet vizesedes problemaja? Es akkor a futese se sokkal dragabb telen mint egy ko vagy konnyuszerkezetes haznak?
2017. júl. 29. 10:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!