Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Belterületi ingatlanon szeretn...

Belterületi ingatlanon szeretnék építeni, már meglévő épülethez hozzáépíteni. Hivatalosan "kivett gazdasági épület, és udvar"? Erre építhetek engedély nélkül?

Figyelt kérdés

Telekmegosztásból keletkezett a fenti megnevezésű telek, amin egy nyári konyha-pince épület áll, amihez szeretnénk hozzáépíteni. A közművesítéssel nincs gond, az simán megy. Kérdés, hogy kell-e engedély az építéshez, kell-e hogy lakóépületté nyilvánítsuk? (hitelt nem veszünk fel rá)

Köszönöm.



2018. máj. 15. 10:17
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha nem lakóépület és így szeretnéd bővíteni akkor építési engedély köteles.

Ha először átminősítteted lakóepuletté és utána bővíted (max300m2) akkor e-napló nyitásával végezhető.

2018. máj. 15. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 xswerdy ***** válasza:
ha lakni akarsz benne, akkor lakóépületté kell minősíteni. És ha e célból építkezel, az mindenképpen engedély (vagy bejelentés) köteles. Ha gazdasági épületet építenél, az bizonyos határok között engedély nélkül is megy.
2018. máj. 15. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, átnyilvánítom lakóépületté- megterveztetem és e-napló nyitásával építhetek? Tehát nem engedélyköteles.

Építhetem saját magam?

És mi van ha megfordítom? Megépítem, és azt mondom, hogy ez a gazdasági épület állt rajta és ezt szeretném lakóépületté nyilvánítani? Nem egyszerűbb?

2018. máj. 15. 12:53
 4/8 anonim ***** válasza:

"átnyilvánítom lakóépületté"


Ezt Hatósági bizonyítvány alapján tudod megtenni.

Bizonyítani kell (építész tervező terv és műszaki leírás, energetika), hogy megfelel a lakóépület előírásainak.


"megterveztetem és e-napló nyitásával építhetek?"

Igen.


"Tehát nem engedélyköteles."

Nem engedélyköteles, de a kapcsolódó jogszabályokat be kell tartani.

Szükséges felelős műszaki vezető, műszaki ellenőr, tervezői művezetés.


"Építhetem saját magam?"

Röviden: nem.

Bővebben, amire van szakképesítésed azt elvégezheted. De a többit nem. Ebben az esetben (ha nem generálban csináltatod) szükséges műszaki ellenőr.

(festés burkolást megcsinálhatod)



"És mi van ha megfordítom? Megépítem, és azt mondom, hogy ez a gazdasági épület állt rajta és ezt szeretném lakóépületté nyilvánítani?"

Tehát megépíted (bővíted) engedély nélkül, majd fennmaradási engedélyt kérsz rá, és átminősítteted.

Csináltak már ilyet, a fennmaradási engedélyhez azt kell bizonyítanod, hogy 10 éve áll már és minden előírásnak megfelel (szintén terv).

A rizikó abban van, ha építés közben valaki felnyom, vagy véletlenül kiszúrja az ép.hat. Brutál sok a bírság.


"Nem egyszerűbb?"

Nem tudom......

2018. máj. 15. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszi a sok választ, nagyon hasznos:


"És mi van ha megfordítom? Megépítem, és azt mondom, hogy ez a gazdasági épület állt rajta és ezt szeretném lakóépületté nyilvánítani?"

Tehát megépíted (bővíted) engedély nélkül, majd fennmaradási engedélyt kérsz rá, és átminősítteted.

Csináltak már ilyet, a fennmaradási engedélyhez azt kell bizonyítanod, hogy 10 éve áll már és minden előírásnak megfelel (szintén terv).


Nem fennmaradásit kérek rá, hanem akkor nyilváníttatom át lakóépületté, a hozzáépített résszel együtt?! Tehát megcsináljuk a kivitelezést, az építést (használhatjuk a saját magunk tudását, nem kellenek számlák stb.)

Utólag okés, hogy kell terveztetni de akkor "csak" egy terv, és mit néz az építésügyi osztály, hogy megfelel-e a szabályoknak. Utcafront, tetőszerkezet magasság, beépíthetőség stb...de akkor a műszaki tartalmat már nem ellenőrzik?!



A rizikó abban van, ha építés közben valaki felnyom, vagy véletlenül kiszúrja az ép.hat. Brutál sok a bírság- azt elhiszem, de ez egy kis falu.

2018. máj. 15. 13:30
 6/8 anonim ***** válasza:

Az a baj a bővítésnél, hogy nem fog egyezni a földhivatali nyilvántartás a valósággal (a bővítés miatt ugye nagyobb lesz) ezt csak fennmaradásival tudod megoldani.

Mert a földhivatali eljáráshoz kell az ép.hat igazolása azt meg máshogy nem fogod tudni jogszerűen megszerezni.

2018. máj. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Értem, de ezek a rajzok az ingatlannyilvántartásban soha nem egyeznek, méretüket, helyzetüket tekintve. Persze az 1950-60 után épült épületeké igen, de ez száz éves épület.

Hát ezen még lehet agyalni, meg kikérni a helyi építési szabályokat. Illetve építésszel is kell még egyeztetnem.


A kivitelező viszont úgy tudom nem kötelező, az e-naplóba még új építésnél se kötelező számlákat, és kivitelezőket feltölteni? Vagy rosszul tudom? Szeretnénk sokmindent magunk csinálni. Pl. tetőcserép van, volt az udvaron- azt használnánk fel, és fel tudjuk mi tenni. De pl.gáztervet csináltatunk, mert a gázos cég másképp nem veszi át.

2018. máj. 15. 13:58
 8/8 anonim ***** válasza:

Rosszul tudod.

Szakáganként szükséges Felelős műszaki vezető + olyan akinek van szakirányú végzettsége.

Számlát nem kell feltöltened, de a felhasznált anyagok teljesítmény nyilatkozatát fel kell töltened.

+ Lakóépületnél mint ahogy írtam is kötelező a tervezői művezetés. (rögzített minimál ár ~200ezer a 6 alkalom).

Nem egyszerű.

2018. máj. 15. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!