Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Lakást vettetek már hitellel...

Lakást vettetek már hitellel és CSOK-al terhelten? Mennyire hosszú és bonyolult az eljárás?

Figyelt kérdés
Természetesen ügyvédhez fordulok,de ha nagyon macerás hagyom. A CSOK-ot épülő ingatlanra vinnék át.
2018. nov. 18. 20:55
 1/6 anonim ***** válasza:
Itt a lényeg, hogy vihetik e. Mert CSOK-kal terhelt ingatlant lehet venni, ők visszafizetik azt hiszem kamattal, utána bejegyzik az új tulajdonost. Hogy lehet e újra kérni, vagy tovább vinni. Hát?
2018. nov. 18. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Első lépésben a bankhoz fordulj, tőlük függ minden!
2018. nov. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem vészes, de mindkét fél (eladó és vevő) 100%-os jelenléte és közreműködése szükséges, hogy gyors legyen az ügyintézés. Mi tavaly vettünk szocpollal (mostmár csok) és hitellel terhelt lakást. A vételár 16 millió forint volt, a szocpol 4 millió körüli összeg volt. Azt vállaltuk, hogy foglaló + előlegként ezt mi rendezzük. A maradékot pedig hitellel fizetjük.

A tulajdonos kért egy hiteles igazolást a tartozásának összegéről a Magyar Államkincstártól és a hitelező bankjától is. Ez alapján kerültek be az összegek a szerződésbe. Pontos leírásokkal, hogy ki mikor kinek mit fizet és hova. (Ezt ugye az ügyvéd szedte ráncba, mi csak az elképzeléseket tudattuk vele.)

Első lépésként mi elutaltuk az Államkincstárnak a szocpoljukat, amire azt kell mondanom, ha az eladó nem jár a nyakukra ezerszer, akkor lehet soha nem intézzük el. Az utalás után három héttel még mindig nem történt semmi (30 napos ügyintézési határidejük van egyébként). Az eladó bement személyesen tájékoztatást kérni, mire következő héten, a határidő vége felé megkapták a határozatot, hogy törölhető a teher az ingatlanról. Csak éppen a személyes adataik nem stimmeltek a határozaton, tehát újra be személyesen a központba, nyomást gyakorolni. Nem hagyta elhajtani magát, így pár napon belül megkapta a javított verziót, amiért szintén személyesen ment be.

Ehhez képest a hitel része már könnyen ment. A mi hitelező bankunk rendezte a hitelüket. A bankjuk visszajelzett, hogy a teher törölhető, ezt követően a maradék összeget átutalta az eladóknak. Bejegyzésre került a mi jelzálog terhünk és kb. ennyi is. Nagyjából két hónap alatt bonyolítottuk le, de nekünk akkor még a hitel ügyintézési határidő is 6 hét volt, így nagyjából egybevágott.

Igazából nem nekünk volt hercehurca, hisz részemről totál mindegy, hogy az eladónak utalok-e, vagy az államkincstárnak. Nekik volt szívás ennyit kutyagolni a papírok után. Mi meg baromira ráértünk a költözéssel, szóval nem volt gond.

2018. nov. 19. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm! Itt tényleg azon van a hangsúly,hogy mindkét fél odategye magát az ügyintézéshez.

Közben elküldtem az ügyvédünknek a tul.lapot, várom a visszajelzését mennyire teszi bonyolultá az ügyet ez az egész.


Mi készpénzes vevők lennénk, de magasabb a hitel jóval mint a foglaló összege lenne.

Ráadásul Budapest, ahol szerintem kevésbé személyes az ügyintézés, nehezebb rugalmasabbá, gyorsabbá tenni.

A CSOK-ot - mivel új lakást építenek- gondolom átvinnék, bár erről nem beszéltünk eddig, hiszen a tul.lap megküldése előtt tájékoztatott gyors hadarásban az értékesítő,hogy terhelt az ingatlan, de nem gond ez.


Mi szerettünk volna gyorsan költözni, az eladó nem tud, ezért ez eleve hónapokkal tolja el az egészet, sőt, még a kevesebb adó miatt maga a szerződéskötés/foglaló adás is jövő év elejére tevődik. A kiköltözés a (családi) ház átadástól függ, de persze végleges határidőt kikötünk. De mi van ha mégsem?


Most meg szembesülünk a hitellel, csok-kal...

Semmi sem egyszerű.

Ráadásul köztünk távolságok vannak, dolgozunk, az eladók is, sőt, ebben is mi alkalmazkodunk totálisan.

Nagyon "jól jön", ha még +-ban kell noszogatni, szaladgálni, és gondolom az ügyvédi s többet kér a bonyolultabb ügyintézésért.


Mivel a vételár rendelkezésünkre áll, szeretnénk költözni, nem biztos,hogy mindezek tudatában érdemes ehhez a lakáshoz ragaszkodunk. Kivéve ha nem találunk másik megfelelőt.

2018. nov. 19. 10:24
 5/6 anonim ***** válasza:

Mi is Budapesten vagyunk. Megy itt is az ügyintézés, csak nem szabad hagyni, hogy lepattintsanak. Erőszakosnak kell lenni és rámenősnek. Sajnos ezt tapasztaltuk a banknál is, de nálad ez ugye nem játszik.

A mi ügyvédünk nem kért többet, ez csak nekünk bonyolult, nekik hétköznapi eset. :) Csak egy egyeztető megbeszélést hívott össze, ahol tisztáztuk ki mit akar, mi szerepeljen a szerződésben. Két nappal később már küldte is áttekintésre a tervezetet.

Nekünk a megállapodás is húzódott 2-3 hétig, mert a szocpol kifizetésén felül igényt tartott még 10% foglalóra a tulaj, amire mi közöltük, hogy nincs. Vagy így vesszük, vagy sehogy, nincs több pénzünk, ez van. Itt az ingatlanosnak volt köszönhető, hogy egyengette a szálakat közöttünk. Belátták, hogy akkor van esélyük az újat megvenni, ha ezt most eltudják adni és más komoly vevőjük nem akadt.

A mi eladóink egyébként úgy kapták meg a 3 gyerek után a 10+10 milliót az új építésű házukra, hogy mi kifizettük erre a lakásra a szocpol terhüket. Ebben komolyabban nem ástam bele magam, nekik kell képben lenniük az ügyben. Mi csak teljesítettük a szerződéses feltételeket.


Azért sem volt sürgős az ügyintézés nekünk, mert az eladó már az elején közölte, hogy október 31-ig tart igényt a pénzre, viszont csak november végén adja birtokba a lakást. Az egy hónapos különbségért nem fizet, viszont cserébe otthagy pár bútort. Belementünk, de mivel addig párhuzamosan fizettük a bérleti díjunkat a hitel törlesztővel, nekünk nem vált érdekünkké, hogy október vége előtt ők pénzt lássanak és ezért mi tovább fizessük a két kiadást párhuzamosan.

Még november végén is ment a nyűglődés, hogy nem biztos, hogy kész lesz a ház mire birtokba kell adniuk nekünk a lakást. Mi többnyire nem szóltunk semmit. A szerződésünkben napi 8 ezer forintos kötbér szerepelt arra az esetre, ha nem adják át időben a lakást. Ha egyezkedni akartak volna, mi egyébként vevők lettünk volna erre alacsonyabb havi díj mellett is (hogy a mi bérleti díjunkat kifussa), de nem akartak, inkább elmentek.

Ezzel áthidalható ez is.

El kell dönteni, hogy nektek ér-e ennyit, esetleg nézelődni közben és majd alakul. Lehet találtok sokkal jobbat, kevésbé nyűgöset, viszont az is lehet hogy rájöttök ezzel még mindig sokkal jobban jártok, mint sok másikkal.

2018. nov. 19. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat, és azt,hogy ilyen részletesen, ennyi időt szánva rá leírtátok! Sokat segítettetek!


Azóta már beszéltem az ügyvéddel is.

A CSOK-ot az Államkincstárnál kell megbeszélni az eladónak. Több verzió van, meg kell beszélniük, és az ügyvéd eszerint rögzíti a szerződésbe.


A hitelt majd mi utaljuk át a vételárból.

Mindkettő után menni kell, főleg az eladónak, hiszen Neki kell beszereznie az igazolásokat.


Kissé macerás ez így, ráadásul a foglalóból kellene rendezni a hitelt ami nagyobb összeg, de reméljük menni fog.

Nekik muszáj határidőre eladni mert épül a másik lakás, ezért kell a vételár.

2018. nov. 19. 18:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!