Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » Penészesedik a fal évek óta...

Penészesedik a fal évek óta télen. Azt olvastam, legalábbis a leggyakoribb oka a magas páratartalom elvileg. Ha mostantól odafigyelek a páratartalomra, akkor a már megjelent penész elpusztulhat?

Figyelt kérdés

Nem tudom mi számít magas páratartalomnak, de van egy digitális óránk, ami méri azt is és állandóan 70-80 között volt mindig. Nem tudtam, hogy ez baj lehet, nem gondoltam rá sosem, hogy ettől lehet a penészesedés. Most szellőztettem, lement 50%-ra, gondolom megy majd még lejjebb.


Mi lenne az ideális páratartalom?


Illetve a penész el fog tűnni, vagy azzal nekem kell kezdenem valamit?


Ocsmány a fal tőle, igyekeztem lemosni penészölővel, már több réteg festéket lemostam, de valahol még így is látszik... Aztán igyekeztem kiszárítani hajszárítóval a falat, ne maradjon nedves. De van olyan fal felület, ahol halvány pöttyökben az egész olyan. Mit csináljak vele?


2019. nov. 18. 08:24
 1/10 A kérdező kommentje:
Egész eddig azt hittem, hogy a szigetelése rossz a panelnek. Persze az is lehet rossz, de belegondolva, hogy 70% fölött volt szinte mindig a pára, lehet, hogy a szigeteléssel semmi baj... Nagyon rossz.
2019. nov. 18. 08:25
 2/10 anonim ***** válasza:
46%

Ez nagyon durva amit leírsz, ha tényleg ilyen akkor azok a helyiségek nem is lakhatóak.


Elsö legfontosabb kérdés, hogy honnan jön a vizesedés. Szellösztetés hiánya vagy valahonnan vizesedik a fal?


Ha tehetitek hívjatok szakértöt. Az megmondja, honnan jöna vizesedés.

Ha tényleg szellösztetés miatt van akkor kikell pakolni a szobát, házat, lakást, és leverni a vakolatot. Ha a falak belül nem penészesen akkor egy sima penész ölövel átmenni rjata. 1-2 hétig hagyni mjad újra vakolni az egészet, festeni. Ezzel kiölheted telejsen.


Pl nálunk is néha elöjön külsö falakon vagy sakrokban. Pár évente egy kicsit valahol. Ilyenkor pár napig nem használjuk a szobát, penész ölövel befujom, lemosom. Majd pár nap múlva átfestem.(eddig 2 helyen volt ilyen, de nem jött vissza)

Szellöztetés mindig kitárt ablaknál legyen. Ha lehet bent soha ne teregess, és a fözésnél is legyen nyitva az ablak.

Külsö falon ne legyen semmilyen bútor, még egy kanappé mögött is bepenészedik külsö fal.

2019. nov. 18. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy csak bent tudunk teregetni.


A szellőztetésre sajnos nem figyeltünk eléggé. Mostantól fogok!


Remélem ezután nem terjed majd, s ha így lesz, akkor lekaparom a későbbiekben a falat és újrafestem. De ha a sok szellőztetés ellenére is marad a helyzet, akkor szakemberhez fordulok.


Köszi a segítséget!

2019. nov. 18. 09:10
 4/10 Alain Delon ***** válasza:
93%
Ha a fentiek mellett beszerzel egy párátlanítót, az hasznodra lesz. Nekem is van ilyen problémák miatt. Most, télen 60% alá még így sem tudom vinni a páratartalmat. De ne ilyen kis vacak tablettát vagy napi pár deciset vegyél, hanem nagyot, ami naponta akár 10-12 liter nedvességet is ki tud szedni a levegőből. Használtan is hozzá lehet jutni ilyenekhez barátibb áron.
2019. nov. 18. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Mi is kínlódtunk évekig a panel lakás külső fala miatt. Ha a fal túloldalán nincs több lakás vagy szoba, az a fal hideg, és lecsapódik a pára.

Megoldást az hozott, hogy körbe szigetelték az egész házat, mert amikor ezek a 20-30 éves panelek épültek, még nem gondoltak a szigetelésükre. Az elmúlt években sorban minden panelt "becsomagoltak" a környéken.

Azóta nyáron hűvösebb, télen melegebb van, és nem penészedik a fal.

2019. nov. 18. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Párátlanítóra is gondoltam, jelenleg lement 50% alá a páratartalom a 70 felettiről, de folyamatosan nyitva az ablak. Mínuszoknál ezt nem lehet megtenni.


A szigetelés persze jól hangzik, de ezt nem lehet csak úgy elérni.

2019. nov. 18. 11:17
 7/10 anonim ***** válasza:

Hát igen, szigetelés nélkül marad a párátlanítás. Akár automata szellőzőventilátort is lehet beépíteni. És lehetőség szerint csökkenteni a párát termelő dolgokat. A párátlanítóval az a legfőbb gond, hogy naponta több órán keresztül zúg ott neked. Emellett eltörpül az, hogy mennyi áramot megeszik.

Általában az a vélemény, hogy 40-60 % közt a legegészségesebb a páratartalom.

Láttál már harmatpont-táblázatot?

[link]

Ha lecsapódik a falon a víz, akkor lesz penész. A lecsapódást vagy úgy tudod megszüntetni, hogy nem engeded lehűlni a felületet (szigetelés), vagy úgy, hogy lecsökkented a páratartalmat.

Ha nem tűnt el a penész nyoma, akkor azért nem kell lebontani a házat, hanem - a páratartalom csökkentésén túl - a kérdéses részt lefested penészgátló festékkel.

Ez se csodaszer persze, csak akkor ér valamit, ha mellette lecsökkented a párát, vagyis csak a legnagyobb hidegekben, rövid időre nedvesedik át a fal. Folyamatos nedvesség esetén ez is ugyanúgy bepenészedik.

2019. nov. 20. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Alain Delon ***** válasza:
Párátlanító mellett is szellőztetni kell. Én azt figyeltem meg, hogy a pára nagyját kirántja a szellőztetés, a maradékot a párátlanító szedi ki.
2019. nov. 20. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Mi szereltettünk az ablakokba Aereco résszellőzőt. 2 éve vettük a lakást, első télen szó szerint folyt a pára az üvegen. Most már nem, pedig én is benn szárítok, napi szinten mosok.
2019. nov. 22. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ugyanilyen problémával küzdöttem. Nem reklámozom de a válaszom: [link] 5 éve vettem TTK 50-et lakásba, kisebbet fürdőszobába. Nem olcsó de mindent megold a ruha szárítástól a penészmentesítésen keresztül a kellemes levegőig. Persze szellőztetni ekkor is kell, de télen bőven elég pár perc kereszthuzat.
2019. nov. 24. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!