Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mi történik ha lebomlik a...

Mi történik ha lebomlik a műanyag palack? Egyáltalán mi a lebomlás folyamata?

Figyelt kérdés

Az anyag szerkezetileg is szétesik vagy csak parányi részekre bomlik, vagy alkotórészeire bomlik?

Mindenhol azt olvasni, az oké, hogy valahol 1000 évet valahol 1 milliót írnak egy ásványvizes palack lebomlási idejének, de hogy mi történik a bomláskor kémiai szinten, arról nem tudok semmit.

Hogy például hogy az állatok szenvednek a szemét miatt és rengeteg élőhelyet tönkretesznek a szeméthalmok, de egy erdőben eldobott egyetlen pet palacknak mi hatása van magára a talajra?

Mérgező anyag szabadul fel?

A tengerekben probléma a parányi műanyagdarabok amik a halakba vagyis az ételbe jutnak.

Ezek szerint attól hogy x év után lebomlik egy anyag még mindig problémát jelenthet vagy a két folyamat más?


(Ilyenre szakközépben már nincs kémiám vagy bioszom, és általánosban ilyenekről nem esett szó)



2019. nov. 7. 16:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Részben leírtad. A műanyag nagy méretű molekulái szétbomlanak kisebbekre, majd kisebbekre. Amikor szétesnek más anyagok lesznek, amik lehet, hogy mérgezőek. Általában kőolajszármazékokból csinálják őket.

Konyhanyelven leírva így néz ki kb. De ha beírod, hogy műanyagok lebomlása részletesen leírják.

2019. nov. 7. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Ez egy nagyon bonyolult tárgykör, én is csak kis részleteit ismerem, de attól tartok, hogy a műanyagvegyészek is csak most kezdik megismerni a mélyebb részleteket. Annyi bizonyos, hogy fizikai és kémiai folyamatok egymás mellett zajlanak. Az elaprózódás, mint fizikai folyamat már a műanyagzacskóknál is tapasztalható, amikor hosszú évekig tárolt, vagy napfénynek kitett zacskók anyaga szinte szó szerint szétesik apró darabkákra (ennek hátterében nyilván állnak kémiai folyamatok is). Aztán vannak fizikai-kémiai folyamatok, mint pl. a diffúzió. A legtöbb műszaki műanyag nem egységes összetételű, hanem a gyártás során a kemény műgyantához folyékony halmazállapotú lágyító anyagokat kevernek (gyúrnak), így a kapott anyag puhább, alakíthatóbb lesz, pl. a pvc gyantát DEHP lágyítóval (dietil-hexil-ftalát) gyúrják össze. A kapott lágy pvc-t lehet textilre felvinni és lesz belőle műbőr. A bekevert DEHP azonban csak fizikailag elegyedett a kemény műgyantával és szép lassan kivándorol az anyag felszínére és onnan elpárolog, rákenődik más anyagokra. Az autógyárakból frissen kikerült gépkocsik belsejében gyakran érezhető a DEHP "illata", sőt az üvegablakok belső felszínén gyakran párás hatást keltő rétegként meg is jelenik. De a pvc női kézitáskák fogantyújának elkeményedése is ezt a jelenséget mutatja. A lágyítók mellett egyéb anyagok, antioxidánsok, UV stabilizátorok és egyéb öregedés-gátlók is kerülnek a műanyagokba, amelyek nem kémiailag kapcsolódnak a fő összetevőhöz. Egyes kínai boltokban, ahol sok műanyagból készült cipő stb. van, gyakran érezni egy sajátos (nem kellemes) szagot, amit antioxidáns hatású nitrogénvegyületek okoznak a késztermékekből lassan kivándorolva. A folyamat végén meg nyilván ott áll az oxidáció, ami egyes polimer makromolekuláknál elsősorban a kettős kötéseket bontja meg.
2019. nov. 7. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Nem bomlik inkább csak aprózódik. És ez hatalmas nagy baj, hogy előszőr közel molekula méretűre aprózódik és majd csak 1 millió év múlva bomlik le. Tehát ezek a kis műanyag részecskék szétszóródnak mindenütt -1 millió évig van idejük- és bekerülnek az ivóvízbe, a növényekbe és az összes élőlénybe. Egy felmérés szerint szinte már minden ember vérében kimutatható a műanyag.Ittál műanyag üvegből ettél zacskós pattogatott kukoricát vagy hungarocelt pakoltál. Sajnos akkor már te benned is ott van.
2020. aug. 24. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!