Kezdőoldal » Otthon » Kert » Telken kívüli előkert kihez...

Telken kívüli előkert kihez tartozik?

Figyelt kérdés

Pár hónapja vásároltam egy házat, azonban egy dolog aggaszt.

Az utca keresztmetszete:

ház utcafrontja-járda-"előkert"-árok-útpadka-úttest

Az előkertembe az invitel telepített valamilyen szerelvényt még régebben. Kérdés, hogy ezt megteheti-e, ugyanis a környéken (70 ház távolságban) csak itt van az előkertben, mindenhol máshol távközlési oszlopra tették a dobozukat.

Tehát én dönthetek-e úgy, hogy az egészet sövénnyel körbeveszem, úgy hogy a dobozhoz nem férnek hozzá. Azt gondolom, hogy minimum egy hivatalos iratnak kellene erről lennie. Invitelnél még nem érdeklődtem.



2019. nov. 24. 23:35
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
95%

Hát, ha még a járdától is kijjebb van, akkor egyértelmű, hogy közterület. Akkor pedig senkitől nem kérnek engedélyt.

Ha körbeülteted sövénnyel, legjobb esetben levágják az invetelesek, hogy hozzáférjenek a maguk dolgához. Rosszabb esetben téged köteleznének arra, hogy tedd rendbe (vagyis takarítsd el, amit ültettél), és ha nem tennéd meg, meg is bírságolnának.

2019. nov. 25. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
13%

Persze, lehet itten közterületet kiabálni pesti lakásokból, de az ezer éves szokásjog vidéken nem így működik. Ha széttúrnák egy faluban az emberek előkertjét, akkor következő választásnál garantáltan olyan önkormányzati testület ül össze, ami visszavonja az engedélyeket az efféle kábelfektetésektől, mert azért az nem úgy működik, hogy mennek a közművesek a kedvük szerint lakossági egyeztetés nélkül azon a "közterületen". Arra a lakosság képviselője adja ki az engedélyt, és megsúgom, hogy annak is van előkertje.


Azért úgy rakd azt a sövényt - pár közeli ág ráhajlik, az egy dolog - hogy legalább félre lehessen hajtani, ha tényleg hozzá kell majd férniük. Előbb-utóbb kell majd. Ne keresd a konfliktust, neked se hiányzik. Ha egy méterrel odébb ülteted a bokrot, előbb-utóbb az is ráhajlik, és eltakarja, de ha szerelni kell ott, nem kell majd gyökerestül kiirtani az egész bokrot, elég csak pár ágat félrehúzni. Ezt ajánlanám kompromisszumos megoldásnak, de ha gondolod, hát járjál évekig vitára hozzájuk, hogy rakják már át a szomszéd ablaka alá azt az izét…

2019. nov. 25. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
86%

"Arra a lakosság képviselője adja ki az engedélyt"

Álmodik a nyomor.

2019. nov. 25. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
92%

A helyzet az, hogy mivel közterület, valószínűleg engedélyt kaptak az önkörmányzattól.Megreklamálhatod a jegyzőnél, vagy az illetékes osztálynál.

Sövényt hiába ültetsz, kiirtják.

Optikai kábeltől ha egy fa ága 1m távolságra nyúlik, télen levágják, de tő alatt. Nálunk gyümölcsfákat csonkoltak úgy, hogy otthon se voltam. Ha egy méterre megközelíti a gally, vágnak.

2019. nov. 25. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 mindentudó99 ***** válasza:
86%
Kerdező. Semmi közöd ahoz a területhez. Hogy is lenne nem a tiéd.
2019. nov. 25. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
81%
Elvileg közterület, de mivel a Te házad előtt van, ezért annyiból a tiéd, hogy a füvet magadnak kell nyírni/nyíratni, és nem kell hozzá engedély, senki nem tilthatja meg, hogy oda parkolj!
2019. nov. 25. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
84%

Kedves Kérdező, az nem a te "előkerted", hanem közterület.

Előkerted az a rész, ami a házad fala és a járda között terül el, ha be van kerítve, ha nincs.

Ahol a telekhatárra, a járda mellé épültek a házak,(utcafrontiak) ott egyáltalán nincs előkert, még ha az úttestig 100 m is van.

Viszont ahogy a 6-os leírta, a te feladatod rendben tartani.

2019. nov. 25. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
91%

"Arra a lakosság képviselője adja ki az engedélyt, és megsúgom, hogy annak is van előkertje."


Hogy mi? 15 éve építek csatornákat, de még ilyennel sosem találkoztam. Pedig pár ezer előkertet már mi is "feltúrtunk". Igen, szokott lenni mikor rendőrt kell hívnunk mert nem akarja az ott lakó hogy a háza előtti közterülethez hozzáérjünk és részegen egy bicskával elkezd kapálózni.

2019. nov. 25. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
89%

Még jó hogy a "ezer éves szokásjog" csak a fogalmatlan válaszadó fejében létezik. Nincs ilyen. Az "előkertem" megfogalmazás is helytelen. Előkertnek a telekhatáron belüli, a ház és a telekhatár közötti jellemzően 3-4 méter széles sávot szokták nevezni.

Magánterület a telekhatárig. Azon kívül közterület, és az önkormányzat rendelkezik vele, a telek tulajdonosának megkérdezése nélkül adhat engedélyt szolgáltatóknak akna, elosztó, bármi létesítésére.

2019. nov. 25. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
82%

Azt, hogy kinek a tulajdona, már többen megválaszolták, helyesen.

Más irányból közelítem meg: szolgáltatónál dolgozom. A szekrény, amit telepítettek, a hálózat része, a hálózat maga pedig vagy a föld alatt, vagy a levegőben, oszlopokon halad.

Ezekre a szolgáltatóknak vezetékjoga, vagy szolgalmi joga van bejegyezve az adott helyrajzi számra.

Ők minden esetben hivatalosan helyezik el ezeket, hosszú folyamat után.

Minősített tervező, hatósági engedélyek, stb.

A tervezés során gondoskodniuk kell arról, hogy a hálózat elemei közterületen megközelíthetőek legyenek.

Ők ezt biztosították. Ha te szándékosan megakadályozod őket abban, hogy egy esetleges üzemzavar során hozzáférjenek a saját tulajdonukhoz, akkor az akadályoztatásért büntetőjogi felelősséggel tartozol.


Nem tudom, mivel foglalkozol, de azt próbáld belátni, hogy bizonyos szerelvényekre, építményekre csak bizonyos távolságok után van szükség. Pl. egy elsoztószekrény vagy jelerősítő, nem kell minden ház elé, de a tiéd elé kellett, nyilván a tervezőmérnök pontos számítások során jutott erre.

Ha nem teszik le azt a szekrényt, akkor vagy az utcában az utánad lakóknak nem lenne szolgáltatása, vagy állandóan hívogatnád őket, hogy gyenge a jel, nincs internet, nincs kábeltévé, stb. Akkor meg az lenne a baj.


Szóval a válasz határozottan igen, teljesen szabályosan és törvényesen jártak el, és te nem formálhatsz jogot a közterületre, csak mert előtted van. Jól néznénk ki...


Évekkel ezelőtt, mikor a kis falunkban épültek a buszmegállók, az egyik kiskert-tulajdnos megpróbált mindent elkövetni, hogy ne előtte legyen. Ment mindenhova, hívogatott mindenkit. Én akkor beszéltem a tervezővel, már nem él szegény. Elmondta, hogy mindig, mindenhol ez van, de nem tud mit csinálni, sehova máshova nem tudta tervezni a megállót, csak itt volt hely, illetve így volt értelme. Ha nem ide teszi, akkor a másik mellett lett volna, utána meg 2 km-en semmi.

Az a kiskert-tulajdonos pedig amúgy nem is lakott itt, csak néha kijött a kertbe. Azzal érvelt, hogy micsoda zaj meg szmog lesz, meg milyen szemét lesz, mindent ott fognak eldobálni. Falu, azt a megállót 5-10 ember használja, abban az oldalban ráadásul jellemzően leszállnak, és nem fel, tehát ott várakozni sem nagyon szoktak.

Ezzel azt akartam mondani, hogy nagyon sokan azt hiszik, joguk van beleszólni, hogy mi történik a közterületen, de nincs.


Még egyikőtök említette, hogy gallyaznak. Bizony, és nem árt tudni, hogy ezt a szolgáltatók jófejségének köszönhetitek, mert amúgy a törvény szerint a tulajdonosok dolga. Akár meg is tehetné akár az Invitel, akár az áramszolgáltató, hogy ezt kiszámlázza, mert törvény írva elő, hogy a vezeték védőövezetébe mit lehet ültetni.

Nektek kéne gondoodni arról, hogy a fa ne nőjjön rá a vezetékre. Ezzel senki nem foglalkozik, de ha egyszer kiszámláznák a darus kocsit meg a munkások munkadíját, lenne nagy sírás-rívás.

Aztán ha az odaültetett akácfa 3 év alatt megnő, egy viharban leszaggatja a vezetéket, akkor is ki a hibás, ha nincs 10 percen belül helyreállítva a szolgáltatás? Természetesen a szolgáltató! A jogait mindenki nagyon jól tudja, a kötelességeivel meg nem foglalkozik.

2019. nov. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!