Kezdőoldal » Otthon » Kert » Kiskertben, saját célra...

Kiskertben, saját célra termeltek mákot? Elvetettétek már?

Figyelt kérdés

#mák #máktermesztés
2020. febr. 16. 16:07
 1/10 anonim ***** válasza:

Elvileg már ősszel el kellett volna,az őszi mák az igazi.

Ahogy az idő,és az időd engedi ,ültesd el.

2020. febr. 16. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Van őszi, és tavaszi.

Nincs olyan, hogy melyik az igazi.

Február-márciusban kell vetni, rövid tenyészidejű.

Az őszi sem fejlődik télen.

2020. febr. 16. 17:25
 3/10 anonim ***** válasza:

Én ugyan nem termesztettem mákot, de azt hallottam, mákot még hóra is lehet vetni.

Most 12-13 fok van napközben, gyakorlatilag március 10-15 körülinek felel meg az idő. Ha tudod vetni, ne késlekedj.

2020. febr. 16. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
57%

Ha tökig süllyedsz a sárba, akkor nem sokra mész a februári vetéssel. Akkor lehet februárban, ha alkalmas erre a talaj. Kötött földnél is előfordul, de ritkán.

Régen tényleg mondtak ilyet, hogy hóra vetni, de anno hiába kérdezgettem az 1920-as években született embereket, akik emlegették, csak hümmögtek, de konkrétan senki nem tudta, hogyan is kellene kivitelezni. Mert ha elolvad a hó, a mák meg ott lesz összevissza a föld tetején, abból nem lesz máktermelés. Nem véletlen a mondás, hogy "sora van ennek is, mint a máknak".

2020. febr. 17. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Hétvégére tervezem, elvileg szombaton lesz utoljára fagy.

Bár tudom, hogy nem árt neki, de azzal sem vagyok előrébb, ha fagyos időben vetem.

A leírások meg össze-vissza írják, januártól márciusig.

2020. febr. 17. 16:47
 6/10 anonim ***** válasza:

Ilyen 1-2 fokos fagy nem árt neki semmilyen állapotában. -4-5-öt is kibír már közvetlen kelés után. Őszi mákként, kellően kifejlődött állapotban áttelelve pedig -15-20 fokot is.

+3-4 fokon már csírázik, tehát ha a talajhőmérséklet egy bizonyos időn keresztül ezt eléri, akkor már fejlődésnek indul.

Nem is a hideg a probléma, hanem ha a saras földet összetaposod vetéskor. Kötött föld esetén megszáradva olyan lesz, mint a beton, amit semmilyen növény nem szeret.

2020. febr. 18. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Jövő hétre pedig sok esőt írnak.

Rámenni nem fogok a földre, de ugye mélyre sem vethetem, és attól tartok, hogy a sok víz majd kimossa.

De tovább már nem nagyon várhatok, a hőmérséklet megfelelő, jövő héten meg már március.

Egyszer, évekkel ezelőtt már megpróbálkoztam a mákkal, akkor is vártam a jobb időt, későn vetettem el. Szinte semmi nem lett belőle.

2020. febr. 18. 18:12
 8/10 anonim ***** válasza:

Ha ennyit gondolkodsz, most is elrontod.

Ha jövő hétre esőt mondanak, pont most kell elvetned, mert utána egy darabig rá se tudsz menni a földre.

2020. febr. 18. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Azért olyan sokat már nem gondolkodom. :D


Ma szerda van, hétvégén csinálom.

Sötétben megyek hajnalban, majdnem sötétben érek haza.

2-3 napon már nem múlik, de többet tényleg nem várok.

2020. febr. 19. 17:05
 10/10 anonim ***** válasza:

Én is gondolkodtam már párszor, hogy helikopterről kellene veteményezni a sár miatt, de aztán mégse. :) Maradt az, hogy a földön álltam, amikor épp nem volt sár.

Most egyébként azon ritka év van, amikor februárban megfelelően száraz a talaj. (Legalábbis, nálunk.) Múltkor, mikor írtam, nem gondoltam volna, hogy a tizenvalahány mm eső ilyen hamar, egy hét alatt felszárad. Márciusban persze már gyorsan felszárad eső után, de februárban általában folyamatosan sár van akkor is, mikor nem esik, mert a talaj mélyebb rétegeiből jön felfelé folyamatosan a télen leesett nedvesség. Csak most télen nem nagyon esett, ugye.

Szombatra jó időt mondanak. Holnapra meg egy kis esőt. Nem sokat, csak hogy vizes legyen minden.

Lehet, hogy a korábbi esetben április volt az a túl késői vetés.

Egy tankönyv:

"A mákot február végén, március elején kell vetni, 45 cm sortávolságra, 1,0–1,5 cm mélységben"

[link]

Egy szakmai oldal:

"az optimális vetésidő február 25-től március 15-ig terjed

(...)

A Dombegyházi Agrár Zrt. tavalyi vetési adatai:

vetésidő: 2011. március 10. "

[link]

Vagyis, a profiknak is megfelelt a március. Természetesen, a korábbi jobb, ha lehetővé teszi a talaj, és nem várható már túl nagy fagy.

Ezt most találtam, nyilvánvaló baromság. Így füvet szokás vetni, nem mákot:

[link]

Ebben meg csak jó a duma :)

https://www.youtube.com/watch?v=12uPLcJceKc

2020. febr. 20. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!