Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan hasznosíthatnám a...

Hogyan hasznosíthatnám a bozdafáimat, termését, virágát? Szörp, stb?

Figyelt kérdés

Elnézés, esetleg van, aki nem érti, miért nincs ennyire se fogalmam a bodzáról, szóval lehet, hogy furcsák lesznek a kérdéseim.


Eladni lehet vmely részét? Mikortól (virágzáskor / utána stb), melyiket és hogyan tároljam eladásig?


Házilag mit kezdhetek a bodzafáimmal, ha mégsem értékesíteném, hanem magam fogyasztanék belőle?

Életemben először vannak bodzafáim, mutatom a friss fotókat (négy darab), ez tényleg bodzafa és ehető részei vannak?:

[link]

[link]

[link]

[link]


Neten olvastam, hogy össze lehet téveszteni néhány mérgező fajtával -bár állítólag azok bokrok-, de egy közelben lakó egy hónapja megerősítette -amikor még nem volt se virága, se bimbók-, hogy ez bodzafa. De ha mégse az? A fotó alapján szerintetek ehető a virága és a termése?


Azt se tudom, lesz-e termése, zöld bogyók vannak most rajta, amint látjátok. Ezek bogyós gyümölccsé fognak alakulni? Vagy így zölden szokták enni? (Bár azt nem hinném.) Van, ahol azt írják a neten, hogy ehető a virága. Hogyan? Natúr? Csak úgy lenyelem a fehér virágokat, ahogy van? Vagy pedig teát szoktak a virágokból csinálni?

Gyógyteaként mely része elkészíthető?


A bodzavirágokról ezt írják a neten:

[link]

"Vannak azonban külön erre a célra szakosodott virágosok, akiknél „bio”, ehető virágokat szerezhetsz be, de a vidéki kertek, erdők, mezők is tökéletesen megteszik."


Sokan szörpöt készítenek belőle, bár én avval talán nem vacakolnék, egyszerű megoldást keresek.

Nem szeretném elszalasztani a lehetőséget, hogy miközben vannak bodzafáim, lehullana az összes termése, elvirágzana, vagy a madarak mind megennék a bogyókat (bár ők is nyugodtan hadd csipegessenek belőle).



2020. máj. 1. 16:37
1 2
 1/20 mindentudó99 ***** válasza:
A zöld bogyóból lesz a virág. Ha elvirágzott akkor meg lila fekete bogyó. Gyógynövény tehát ha a környéken van aki átveszi le tudod adni. Vagy szörpöt csinàlsz. Esetleg pálinkát.
2020. máj. 1. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
47%

Volt idő, amikor egyszer csináltam az érett termésből bodzalekvárt. Inkább játék volt, mint "gazdaságos" felhasználás, mert a bogyók leszedése majd főzést követően a magok különválasztása miatt rendkívül macerás a dolog. Tagadhatatlan, hogy a szederlekvárhoz hasonló kellemesen kesernyés íze van, de nem éri meg a munkaráfordítást. A freccsenő folyadék mindent befest, állandóan mosogatni kell, a felhasznált mosóvíz többe van, mint az elkészült végtermék. Persze ételszínezéshez is felhasználható.

Nagy hátránya a fának (bokornak), hogy nyáron elszaporodnak rajta a levéltetvek, amiktől nem lehet megszabadulni, mert ugyebár az ember nem permetezi, ha élelmezési célokra akarja használni a bogyókat.

A madarak előszeretettel eszik az érett bogyókat, de a környéket tele is potyogtatják a magokkal, így sűrűn terjesztik is.

Pár év után úgy döntöttem, hogy házikertbe nem valók és megszabadultam tőlük.

2020. máj. 1. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) Esetleg részletesebben a kérdéseimre tud valaki? :) Például melyik részéből lehet gyógyteát készíteni? És tényleg van, aki megeszi a fehér virágját? A zöld bogyókhoz nem érdemes nyúlni, leszedni, semmire se alkalmas? A sötétlila (leendő) bogyó ehető? Mikor lesz rajta sötétlila bogyó? Az én fámon a bogyók, virágok nem mérgezőek? (Ld fotók.) Majd a többi -fent olvasható- kérdéseimre is írjon valaki, légyszi! :)
2020. máj. 1. 16:55
 4/20 anonim ***** válasza:

Igen, ez az a bodza.

A gugli sokat tud ám, kérdezgesd...

Sokfelé vannak átvevők, akik a feketére érett bogyót felvásárolják, nem túl magas áron, mondjuk 50-100 közt. Érdeklődj, feléd van-e ilyen. Cigányok szokták tudni, sokuk foglalkozik gyűjtéssel. (A közterületen lévő bokrokról letördelik az ágakat, és úgy szedik le, tisztelet a kivételnek...) Lehet, hogy ebben is segít a gugli. A termesztett nemesbodzának van csak 100 fölötti ára, szerintem.

Szörpöt magának szokott csinálni az ember, pár virág elég hozzá, elég jó hashajtó. A szörpnek a cukor a lényege, virág csak ízesíteni kell. Eladni nem lehet.

Van pár bodzavirágos recept (lásd gugli), de bárhogyan elkészítve inkább érdekesség, mint finomság.

A bodzabokor nem érték, ez a lényeg.

2020. máj. 1. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

Nincs egyszerű megoldás a bodzára. Illetve egy van, ha eladod, akkor semmi más dolgod nincs mint leszedni.

Virágjából szörpöt készíteni időigényes. Terméséből lekvárt, pálinkát készíteni szintén időigényes, le kell bogyózni, nem kerülhet bele szár, a legcsekélyebb mértékben sem.

Gyalogbodza mérgező, de az nem fa, az csak áll a lábán, mint egy napraforgó.

Én pálinkát szoktam belőle készíteni minden évben (a bogyójából, az meg akkor érett, ha fekete...), a szedése gyors, de a feldolgozása időigényes, viszont megéri. Aki szereti a bodza ízét, az nagyon tudja szeretni a bodzapálinkát is, mert nagyon jól hozza ízben és illatban is annak tulajdonságait. Azt viszont tudni kell róla, hogy 100kg 1-2 liter pálinkát ad csupán s azt is, hogy jobb ha magad főzöd, a legtöbb szeszfőzde elzavarna vele, mert olyan, mint a tinta.

2020. máj. 1. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
47%
A kinyílt és megszárított virágzat használható gyógyteának télen hurutos időben. A nyers friss virágzatból készíthető szörp, az érett sötét lila-fekete bogyótermésből lekvár, ételszínezék, erjesztve pálinka. A vastagabb ágak beléből lehet játék nyílpuska golyót készíteni ill. régebben botanikai kutatásnál használták metszetkészítéshez. A levelek és a zöld termés (enyhén mérgező) hashajtó hatású. Száraz ágai kályhába gyújtósnak használhatók, a megszárított törzsből tüzelőfa lehet. Az érett bogyókat kedvelik a kalitka madarak.
2020. máj. 1. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 mindentudó99 ***** válasza:
Úgy làtszik el sem olvastad a vàlaszom ott leírtam mi micsoda. Aztán megkerdezted mégegyszer.
2020. máj. 1. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, mindegyiknek örülök! :) Kedves előző, dehogynem olvastam, nézd csak vissza a kommentemet! :) Legfeljebb az számíthat felesleges kérdésnek, hogy mérgező-e a virága, mert arra tettél utalást, hogy el szokták adni.


Még az érdekelne tehát (megkérdezem újra), hogy amikor lilás termés lesz, embernek való, vagy csak a madaraknak?


Egy dolog bizonytalanít csak el, hogy általában a fás bodzáról írtatok-e, vagy meg is néztétek a fotóimat vajon, hogy NEKEM tényleg nem mérgező fajtám van-e? Mivel ezért fotóztam le. :) Oké, látom, hogy az enyém fa, és nem bokor, de tényleg bizonytalan vagyok, hogy mindegyik fa jellegű bodza virága és lila termései ehetők-e?

2020. máj. 1. 19:48
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Ehető. A termését veszik át. Az is ehető, abból készül lekvár is, pálinka is. Tiéd is ehető.
2020. máj. 1. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Meggazdagodni nem fogsz belőle az biztos. Ebbe ne is gondolkozz. Saját felhasználásra lehet haszna
2020. máj. 1. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!