Kezdőoldal » Otthon » Kert » A sárgarépa és az uborka...

A sárgarépa és az uborka társnövények vagy külön kell ültetni őket?

Figyelt kérdés

A talaj igényük és a helyigényük azonos vagy nem férnek meg egymás mellett? Mikre kell figyelni hogy ne bántsa az egyik a másikat? Tippem szerint többen fogják írni, hogy a jó növénytársítással.


A növénytársításoknál mire kell odafigyelni hogy az egyik ne orrolja el a másiktól a tápanyagot a helyet a fényt és stb magyarán ne manipulálja ne uralja le, hanem védjék egymást. Olvastam, hogy bizonyos növényeket nem szabad egymás mellé ültetni, mert nem szeretik egymást.


Ennek kapcsán felmerült két kérdésem is, amire az egyikre már választ kaptam, de kíváncsi vagyok, hogy ti hogy látjátok.


A növények is tudják manipulálni egymást? Olvastam ilyen könyv ismertetőt is szakember írta, ott a fák életéről írt és érdekel, hogy mi a véleményetek ezen dologról. Kíváncsi vagyok mindkét oldal véleményére. Ki hogy látja. Gondolom lesznek akik hülyeségnek gondolják, amiket írtam, de nem számít, de én szimplán ötleteket gyűjtök, hogy jobban megértsem.


Láttam ilyen jellegű kísérletet is, ahol össze volt kötve két növény és ugyanazt csinálta az egyik mint a másik. Érintésre ugyanúgy reagált, ergo hárította az érintést becsukódott, anélkül hogy a másikhoz hozzáértek volna ugyanúgy becsukódott.


A vénuszlégycsapója és a mimóza növények voltak összekötve, de a vénuszlégycsapója volt központban, a mimóza kívülálló volt. Már nem emlékszem hogy voltak összekötve,talán elektródákkal, de most lehet hogy hülyeséget írok, mert nem emlékszem, hogy voltak összekötve. Tulajdonképpen a mimózának semmi köze nem volt a vénuszlégycsapójának a reakcióihoz, csak az összekötés miatt tükrözte a vénuszlégycsapója reakcióit.

Linkelném az előadást, de most nem találom sajna.

Jól emlékszem talán TED előadás volt.


Ha így érzékeli egyik a másikat felmerült bennem a kérdés ezek alapján, hogy a növények is félretudják érteni egymást? Mert amiket olvastam azok alapján szerintem igen, de logikusnak is gondolom, hogyha különböző a környezeti igényük, akkor szinte mindig félreértenék egymást, és ami egyiknek jó, az a másiknak nem. Ti hogy látjátok ezt a kérdést? A társnövények kérdésnél tulajdonképpen ez foglalkoztat a legjobban. Szeretném jobban megérteni ezt, de objektívan, és ezért szeretném ha pro és kontra válaszokat adnátok.


Új vagyok még tanulom a kertészkedést és szeretném logikusabban átlátni a növénytársítás mikéntjét, tudom sajátos módon, de a legjobb választ akkor kapom meg, ha mindkét oldal véleményét olvasom. A szakirodalmak ajánlását nagyon szépen köszönöm. Nehogy olyat ültessek egymás mellé ami leuralja a másikat vagy manipulálja, mert az nem jó. Megszeretném érteni a fiziológiáját ennek a dolognak, hogy jobban tudjam védeni a növényeimet, ha kell egymástól is, és hogy ne ültessek két olyat egymás mellé amik félreértik egymást a különböző igényeik miatt.


Van valami jó szakirodalom, könyv vagy táblázat magyarázattal a jó növénytársításra? Nyilvánossá tett kutatói munka is érdekel amik ezekkel foglalkoznak. Külföldi irodalom is érdekel, bár tanulom a nyelvet, de később jól jöhet mikor már teljesen értem.


Olvasok én is de egyelőre csak külföldi irodalmat találtam ez ügyben az interneten, és érdekel a véleményetek azokról a dolgokról amiket láttam és olvastam.


Köszönöm szépen a segítséget.



2020. jún. 4. 09:09
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A címben feltett kérdésre a válasz: tökmindegy. Nem űzik el egymás kártevőit, de nem is csalogatják oda, és nem is nyomják tele úgy allelopatikus vegyületekkel a talajt, hogy kitúrják egymást.


Ha csak annyit beírsz keresőbe, hogy növénytársítások, kapsz egy csomó hasznos magyar találatot. Itt pl. egy tök jó mátrix ábrát találsz:

[link]


Szerintem Peter Wohlleben, A fák titkos élete c. könyvére gondolsz. Én is olvastam. Szerintem, a megfigyelései helyesek, de néha "túlgondolja" a dolgokat.


Dr. Gyulai Ivánnak vannak nagyon jó videói a youtube-on (mélymulcsos művelésre keress rá). Az ültetés a mélymulcsba c videójban arról beszél, hogy léteznek ilyen társítások, de szerinte felesleges ezekkel foglalkozni.

2020. jún. 4. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez a növénytársításos dolog humbug, nem kell vele foglalkozni.

Azzal kell foglalkozni, hogy melyik növény mekkorára és milyen módon nő, hogy ne vegyék el egymástól a vizet meg a fényt.

Uborkát meg répát azért nem szabad egymáshoz közel, mert az uborka kapaszkodó növény, felfut mindenre, amire tud, ráadásul már magában is elég magas és nagy levelei vannak, vagyis elnyomja a répát, ha a földön engeded futni. Ha felfuttatod, az úgy jó, de csak ha nem árnyékolja a répát, meg megvan a megfelelő távolság, hogy ne zavarja, tehát legalább egy olyan 60-70 cm tőtáv.

2020. jún. 4. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. jún. 8. 16:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!