Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mit jelent, és hogyan állapíth...

Mit jelent, és hogyan állapítható meg a magok százalékos nedvesség tartalma?

Figyelt kérdés

Azt mondják, hogy akkor lehet hosszan eltenni vetőmagot, ha annak nedvesség tartalma 10% körül van (+/- 2%). A tönkölyt meg akkor kell aratni, amikor a magok nedvességtartalma 16-20% lesz (ez utóbbi tartományra lehet, hogy rosszul emlékszem, de nem a konkrét számok a lényegesek most).


Amit nem értek, hogy én honnan tudhatnám, hogy hány % a nedvesség egy magban? Ezt valaki ránézésre meg tudja mondani? Vagy valahogy mérni lehet?


2020. júl. 6. 11:03
 1/7 anonim ***** válasza:

rá kell harapni, ha kenődik, akkor nedves


ha roppan, akkor lehet aratni


14 % alá nem nagyon megy

2020. júl. 6. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ezt jó tudni. (Én eddig úgy néztem, hogy körömmel el tudom-e vágni a szemet. Ha már nem, vagy elég nehezen, akkor lehet levágni.)


...de a kérdés igazából az, hogy ezeket a százalékokat hogyan lehet megálapítnani? Honnan tudom egy magról, hogy az hány százalékos? Pl. a fogott magokat a kertben honnan tudom, hogy 8-12%-ra szárítottam őket (és nem száradt túl, és nem is maradt benne több nedvesség), és mehetnek a befőttes üvegbe, légmentesen lezárva, hogy jövőre is ültethessek?

2020. júl. 6. 11:55
 3/7 anonim ***** válasza:
Annak idején (50-80 éve) volt egy valamilyen nevű, mezőgazdasági minisztériumhoz tartozó intézmény, ahol ilyenfajta laboratóriumi vizsgálatokat végeztek hivatalos receptúra alapján. A magvak szárítását szárítószekrényben vagy exszikkátorban végezték, a vizsgált magvak tömegét szárítás előtt és után analitikai mérlegen mérték le. Ebből állapították meg a nedvességtartalmat. Nem tudom, létezik-e még a Vetőmagtermeltető vállalat vagy annak valami utódja, ott nyilván tudnak részletesebb információval szolgálni. Annyi biztos, hogy nem lezárt üvegben kell tárolni a magvakat, mert ott bepenészedhetnek.
2020. júl. 6. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Annyi biztos, hogy nem lezárt üvegben kell tárolni a magvakat, mert ott bepenészedhetnek."

ez akkor igaz, ha túl magas a magok nedvességtartalma, de ha alacsony, akkor jobb lezárva, mert úgy nem köti meg a levegő nedvességét.



egyébként valóban szárítással lehet pontos értékeket kapni.

105 fokon valahány órán keresztül...

2020. júl. 6. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Ez azt jelenti, hogy a gyakorlatban teljesen használhatatlan egy olyan szabály, ami a nedvesség tartalomhoz köt bizonyos dolgokat (pl. aratás, vagy a szárítás befejezése), mert nem lehet otthoni körülmények között megtudni ezeket az értékeket.
2020. júl. 6. 13:28
 6/7 anonim ***** válasza:

gyakorlatban ráhagyással szokták az aratást, betárolást megoldani

aratáshoz elég, ha "törik" a szem és jól pereg


betároláshoz, ha kétséges a dolog, akkor elmész mintával a szárítóüzembe és talán ők majd foglalkoznak veled


(vagy ahol ilyennel foglalkoznak, pl táp gyár, vagy talán a falugazdász, NÉBIH is tud ajánlani valamit )



nekünk pár ezer négyzetméteren van gabona, nem éri meg a minősítés, szárítás... akkor aratunk, amikor már biztos kiszáradt (és erre jár a kombájn)

ahol nagyobb pénzekről van szó, ott már megéri utánajárni

2020. júl. 6. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Úgy lehet megtudni, hogy veszel egy nedvességmérőt. Az ilyen olcsóbbak már 100 E körül kaphatók. (De van 1 M-ért is, ami nagyon pontos.)

Viszont otthoni körülmények közt megfelel, ha úgy ránézésre, körömmel megvizsgálod a magokat, aztán tető alatt szárítod.

Mivel feltehetőleg nincs szárítód (se), ezért meg a legbiztosabb, ha szellőzve tárolod, mert abból egész biztosan nem lesz baj.

2020. júl. 6. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!