Kezdőoldal » Otthon » Kert » Fogtam szőlőmagot tavaly...

Fogtam szőlőmagot tavaly ősszel. Mit lehet vele kezdeni? Mekkora eséllyel fog jó minőségű szőlőt teremni?

Figyelt kérdés

Olvastam egy másik gyakoris kérdésnél ezt,

hasonló esetre, tehát összegyűjtött magból házilag szaporítani:


"...a termés minőségére nincs biztosíték. Mondjuk, 80-90 %, hogy rosszabb minőséget fogsz kapni, mint amiből a magot szedted. A szőlőnemesítők talán 1000 magoncból találnak egyet, amit érdemes új fajtaként bejegyeztetni."


Konkrétabban az érdekel engem, hogy 100-200 fogott magot még ősszel érdemes elvetni, amikor megeszi frissen a szőlőt az ember, és ha igen: mikor, hogyan?


Vagy pedig inkább későbbi hónapokban, akár most, tavasszal jobb elvetni a magtartott magvakat?


Elsősorban vegyszermentes szőlő kapcsán érdekel, mert olyan magjaim vannak.


100-200 fogott szőlőmagból legalább egy kevés szőlő inda ki fog serkenni? Tényleg elég rossz minőségű lesz a többsége? Lesz köztük jobb fajta is?



2021. ápr. 1. 16:52
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
Semennyire. Nem v3letlenül árulnak oltványokat....
2021. ápr. 1. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

Szőlőt ivartalanul, élő hajtás dugvánnyal, vagy vesző gyökereztetéssel szaporítanak.


Soha nem hallottam, hogy szőlőt magról szaporított volna valaki, de el tudom képzelni, hogy kinőhet, ha már a természet magot rakott bele csaknem véletlenül.

2021. ápr. 1. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
20 év múlva kiderül hogy terem-e vagy sem.
2021. ápr. 1. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
És őszibarackmaggal mi a helyzet? Az szintén van, tavalyról, egy csomó.
2021. ápr. 1. 18:59
 5/21 A kérdező kommentje:
...és görögdinnye mag szintén.
2021. ápr. 1. 19:03
 6/21 mindentudó99 ***** válasza:
A szőlőt felejtsd el. Nem lesz semmi belőle. Nekem van egy magról kelt egy félre eső helyen. Tíz éve ugyan akkora. Őszi az más. De szerencse klrdése. Van hogy visszaüt és ugyan olyan vagy hasonló lesz mint a gyümölcs amiből a magot szedted. De van hogy apróbb és más szinű. De ízre az is jó meg elrakni vagy pálinkának. Nekem van vagy 15 őszim mind magról kelt. Rengeteget teremnek
2021. ápr. 1. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Köszi! :) És nekem, kezdőként nehéz volna valóban termő szőlőt továbbszaporítani? Tehát hogy indát, vagy nem tudom mit, amit dugványoznak, kivágnék belőle, stb. Elnézést, nem tudom, mi erre a szakmai terminus.

Vagy meg se próbáljak szőlőt továbbszaporítani, mert csak komoly tudásal működne?


Egyébként, előző, szobában tárolt őszibarackmag is működhet, amely tavaly augusztus óta ott figyel az egyik szobában? Hűvös, száraz, általában sötét helyen van egy csomó őszimagom mindmáig.

2021. ápr. 1. 20:07
 8/21 A kérdező kommentje:

Apropó, és mikor vetettél őszibarackmagot olyanokat, amelyek kikeltek? Melyik évszakban?


Dinnyemag kapcsán valaki?

2021. ápr. 1. 20:08
 9/21 anonim ***** válasza:

Nálunk az őszi barack abból a magból kel ki amit egy évvel korábban eldobunk vagy más úton a földbe kerül.

Szóval idén ősszel ülteted Jövő évre kikel.

A szőlő meg nem bonyolult fogsz egy vesszőt aztán elulteted persze rüggyel felfelé. De a nemes szőlőknel nem mimdig érdemes. Nehezebben fejlődnek nehezebben és nagyon keveset teremhetnek.

Nekem nem jött be a nemes szőlő dugvanyozás.


Azt is es a barackot is erdemesebb venni. Beleölsz egy csomó időt. Évek múlva fognak teremni amikor majd kiderül hogy nem jó a termés vagy nem is terem.

Szóval igazán megéri mindenből oltottat venni.

2021. ápr. 1. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, úgy tűnik, többen is írtatok, és jól jöttek a válaszaitok! :) Fel is pontoztam ezeket a válaszokat.


Az előző kapcsán azt még hadd tudakoljam meg: nagyon kezdő vagyok, és suliból nem rémlik, mi az eltérés rügy és virágbimbó között, de majd rákeresek neten. :) Tehát akkor van esély a szőlőszaporításra, amikor rügyezik? Az melyik hónapban történik?

És lefelé?? A rügy legyen a talaj felszíne alatt? Vagy ha felette, mennyivel felette?

2021. ápr. 1. 21:49
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!