Kezdőoldal » Otthon » Kert » Érdemes leszedni (gyümölcs)fák...

Érdemes leszedni (gyümölcs)fákról, bokrokról a kúszónövényeket, és az elszáradt, barna leveleket?

Figyelt kérdés

Elkezdtem leszedni ezek egy részét, de mivel kezdő amatőr kertészkedő vagyok, bizonytalan vagyok, jól tettem-e, és folytassam-e? Az alábbi négy fajta növényről kérdem, leszedjem-e, kitépjem-e a helyükről a kertben?

- indák, már ha ez inda, van fotó is, az előtérben levő fás szárú kúszónövényekre gondolok, kávébarnák és szürkék, néhányat már lehúzgáltam a gyümölcsfák ágairól, melyekre spirálisan felcsavarodtak, van, hogy 3, 4 liánszerűség egyszerre, némelyik akár hüvelyujjvastagságú, a tövénél elmetszettem, amit eddig tudtam:

[link]

- további kúszönövények mint repkény, vagy itt a fotón borostyán látható a meggyfán, ugye?

[link]

Utánaolvastam, megoszlanak a vélemények a borostyánról, USA egyetemek büszkék a falaik borostyánjaira, kertészek zöme meg mintha károsnak találná, állítólag nedvesíti a falakat amelyekre kúszik, meg talán élősködők is, szívják a fák nedveit a borostyánok, nem?

- (gyümölcs)fák tövénél levő nagyra növő gyomok, némelyik belenő a gyümölcsfák alsó ágaiba, azok közé is;

- őszről a (gyümölcs)fákon marad, megbarnult, zörgő, száraz levelek (egy részük nem hullott le a fákról).



2021. ápr. 3. 14:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ezeket mind el kell tüntetni. Jól csinálod.
2021. ápr. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, egyes, írhatnak mások is! Érdekelnek magyarázatok is, esetleg.


- KIEGÉSZÍTŐ KÉRDÉSEIM:


Azt a gyönyörű borostyánt is szedjem le, amely a meggyfámra kúszott?? Jó volna valamire, ha leszedem? Olyan szép...


Mit okozhat a meggyfának egyébként? Szívja a meggyfa nedveit, élősködik?


Mi a neve a fotón látható liánszerűségnek?


Lehetséges, hogy a fotón látható liánszerűség volt a fő ludas abban, hogy tavaly féléretten hullottak az őszibarackfámről a gyümölcsei? (Pontosabban, majdnem érettek voltak, egész jó volt a nagy részük.)


Csupán idén kezdtem kerszétszkedni á lá ámátőr (egyéb körülmények okán).

2021. ápr. 3. 15:53
 3/13 A kérdező kommentje:
* kertészkedni.
2021. ápr. 3. 15:54
 4/13 anonim ***** válasza:
76%

Nem tudom hogy hívják, mert én rendben tartom a birtokot, és nincs rajta ilyen. :D

A borostyánt esetleg valami díszítésre felhasználhatod, amíg el nem szárad.

Igen, valószínüleg ezért hullott le a barack. Idővel teljesek tönkreteszi a fát.

2021. ápr. 3. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Bizonyos szinten (bizonyos módokon és értelemben) én is rendben tartom, épp erről írtam. :) Most épp a "liánoknak" estem neki.

(Nem minden szempontból szokványos módszereket követek, hanem bizonyos szakik általiakat, ezért fogalmazok úgy, hogy "bizonyos értelemben", bár ez lényegileg nem tartozik a jelen témához.)


Más kérdés, hogy a jelek szerint az előző tulaj nem tartotta rendben, vagy más módon tartotta rendben a telket, ami most az enyém. A kúszónövényeket meghagyta nekem.


Köszi neked is a választ!


A többi kérdésemre is aki tud, szívesen olvasom és felpontozom a többi normális választ is. :)

2021. ápr. 3. 16:37
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Az első képről nem is lehet nyilatkozni egy nagy dzsumbuj bodza bokrra fut valami kuszó növény az egészet ki kellene takaritani kivágni kitisztitani nagyon elhanyagoltnak tünik.

A masodik képen arra a borostyánra ne úgy tekints, hogy jaj de szép... kár érte. Ebben az esetben az egy parazita mely gyökerei behatolnak a fa keringésébe is vizet lopnak. A gombák és a betegségek melegágya.

2021. ápr. 3. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszi!

Egyébként nem értem, miért pontozta le valaki a #4-t... Én felpontoztam.

2021. ápr. 3. 19:04
 8/13 A kérdező kommentje:

Jut eszembe, az is ér valamit, ha néhány kúszónövény darabka (borostyánlevél, vagy a másik esetén "lián darabka") ott marad és lóg lefelé? Ugyanis elég sűrű, kézzel lehúzkodtam már egy csomót, és amit tudtam, lent elvágtam a tövénél.


Gyökerestől muszáj kiszednem a kúszónövényeket? Vagy elég a talajhoz közel a tövénél elvágni?


Ha darabkák megmaradtak azokból, és himbálóznak lefelé (azaz gyökereik nélkül, mert ahol tudtam eltéptem ezeket, néhányat a talajszintnél is), az tud onnantól is élősködni a fán? Vagy már képtelelen rá az ilyen, lefelé himbálózó kúszónövény darabka?


(Más kérdés, hogy ami lóg lefelé, az legalábbis akadályozhatja sajnos a virágzást, a gyömölcsérést, takarja a fényt; épp ezért amit tudtam, leszedtem, de nincs elég hosszú létrám, így egy kevés darabkája a kúszónövényeknek a fán maradtak...)

2021. ápr. 3. 19:10
 9/13 anonim ***** válasza:
Jobb lenne, ha mindent le tudnál szedni.
2021. ápr. 3. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Az a liánszerű nagy valószínűséggel iszalag (Clematis vitalba). Hogy mit kell vagy érdemes leszedni, az tőled függ, hogy mit akarsz. Rendezett gyümölcsöst terméssel vagy romantikus ősvadont. Az iszalagnak a talajban legyökerezett felét is ki kell ásni vagy kapálni, de az ilyen területet rendszeresen meg kell tisztítani, mert a talajban maradó részek kihajtanak. Az iszalag magvai jól csiráznak és a hajtások évente több métert is nőnek. Akadályozzák a gyümölcsfák permetezését és a gyümölcs szedést is. A borostyánnál elég, ha a talajszintben elvágod, a fára felfutó rész majd elszárad, De ha a talajon otthagyod a növényt, akkor az gyorsan kihajt. Egyébként is a borostyán hajtásai métereket elfutnak a talajon, legyökereznek, aztán a szélrózsa minden irányában oldalhajtásokat fejlesztenek, amelyek szintén legyökereznek. Ha találnak a hajtások valami függőleges felületet, arra felkapaszkodnak és a virágok meg majd a borostyán termése ezeken a függőleges hajtásokon fejlődik ki, miközben a levelek alakja is megváltozik, nagyobb, szív alakú lesz. Gyümölcsösben a borostyánra sincs szükség. A le nem hullott, de elszáradt leveleket meg a fák rendszeres metszésekor el lehet ill. ajánlatos eltávolítani.
2021. ápr. 3. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!