Kezdőoldal » Otthon » Kert » Négyzetméterenként hány liter...

Négyzetméterenként hány liter vizet szükséges locsolni zöldségtermesztésnél a veteményesre?

Figyelt kérdés

Kezdő vagyok, azt olvastam, hogy reggelente, minden nap kell locsolni -kivéve esős reggelen-, néha este is javasolt, de azt csak nyári meleg esetére írják. (Aszály esetére meg sajátos módszereket.)


Na, de kb hány liter vizet kell locsolni, négyzetméterenként? Vagy ez sok mindentől függ?


A kérdésem két esetre vonatkozik: sokan ágyásokat hoznak létre, ehhez nem is értek, tök kezdő vagyok. Történetesen más módszerrel kezdtem most, mint a többség, ezért ez esetre meg főleg vonatkozik a kérdésem, már akinek erről is van tapasztalata:

jelenleg bakhátas módszert próbáltam, a völgyben magasított humuszképzőkkel (magasabbra javasolják, mint a bakhát), a végén vékony szalmamulccsal beteríteni az egészet -később váltani fogok módszert, szakmai javaslatra, egész másra, nem megszokottra-, és előtte a bakhát tetején kialakított 1-2 centis vágásba szórtam a zöldségmagvakat, majd rá a szalmamulcs tehát, az egészre, meglocsolva azt is, aztán reggelente / délelőttönként locsolom. Csak nem tudom, túllocsoltam-e, vagy túl keveset adtam-e nekik (most még nem árulom el, mennyit, majd később, mert nem befolyásolnlék senkit a válaszadásában).


A szalma ugyebár mint mulcs (talajtakaró) elég jól örzi a nedvességet, főleg mert üreges belül. Ennél fogva kevesebb víz kell az ilyen zöldség veteményesnek. Szóval nekem az is megfelel, ha nem mulcsos és nem bakhátas módszerről vannak tapasztalataitok, majd legfeljebb veszem a felét-háromnegyedét annak, mert az enyémhez annyi kell nagyjából, arányában. Ennek aránya ilyesmi lehet. Eddig oké is, csak ugye nem tudom eleve a négyzetméterenkénti vízmennyiséget, körülbelül sem.


Előre is köszönöm a normális válaszokat. :)



2021. ápr. 3. 18:08
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon sok mindentől függ, a talaj szerkezetétől a növény víztűrő képességéig. Egy paprika/paradicsom sokkal több vizet igényel mint egy burgonya/répa pl.
2021. ápr. 3. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Értem, de úgy mégis, körülbelül, tól, ig? Négyzetméterenként egy liter? Egy deciliter? Tíz liter körül?
2021. ápr. 3. 18:18
 3/16 anonim ***** válasza:
66%

Kezdeném azzal, hogy nem igazán lehet mindent mulcsozni meg, főleg nem az elején mikor még ki sem kelt.

A zöldséget akkor szokás amikor már kikelt meglett kapálva lett föld igazgatva a tövéhet. Most képzeld el kikel a növényed a szalma mulcs alatt mi lesz vele fény nélkül?

A bakhatás modszer jó a zöldségeknek azzal nincs baj. De a szalma nem csak a párolgast gátolja a talajból hanem visszaszoritja a gyomokat mivel elveszi a fényt. Szóval ha te a kikelés előtt mulcsoztad nem fog tudni kikelni a zöldséged. Szedd le a mulcsot majd akkor mulcsozz ha 1x megkapáltad és már elég erőssek.


Ami az öntözést illeti igazából nehéz literben megállapitani mennyi kell.

A legegyszerűbb ha meglocsolod és utana kaparsz egy lyukat a földbe, hogy lásd hány cm lett beázva. Ameddig kicsi a növény elég a felső néhány centimetert beaztatni utána mar több kell, hogy lejussok a gyökeréig.

Tehát ha 3 cm mélyen van a mag akkor 4 cm legalább legyen nedves.

Meglocsolod 1x vársz egy kicsit mig felszivodik aztan átlocsolod mégegyszer majd mégegyszer. 10-15 perc mulva ásol a kezeddel egy lyukat megnezed hany cm nedves.

2021. ápr. 3. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Sok szempontból, több más témában is sokféle videót láttam a zseniális ökológustól, több órányi videót láttam tőle, Ökológiai Intézet igazgatója, permakultúrás sikeres termesztő évtizedek óta, alapítványi filmjei is vannak, íme, ő másképp vélekedik a mulcsról.


Mély mulcsot (fél méterest) javasol októberre kialakítva, de íme a video, melyben jelzi, mit tehet az, aki lekéste az októberi fél méteres mulcsos módszert, nevezetesen bakhátast...


- és rögtön ahogy ültet zöldségmagvakat, egyből lefedi néhány centi szalmával, mivel ez ideiglenes módszer; októberre viszont lehet fél méteres mulcsot RÉGETEZVE készíteni, néhány dolgot figyelembe kell venni, ha érdekel, a válazom végén két órányi tananyagát linkelem.


Itt a 28. perctől a végéig (kb négy percben) elmondja és mutatja a lényeget az ő bakhátas módszeréről, bár itt nem fogsz mindent megtudni erről, hacska nem nézed meg az összesen két órányi filmjeit, szóval itt a 28. perctől sasolj,

időzítettem is a 28-. perc elejére:


[link]


Épp az a lényeg, hogy a bakhát völgyeibe előbb humuszképzőt kell tenni, elmagyarázza, mik lehetnek, elmondása szerint így átlósan fognak nőni a zöldséggyökerek, a völgybe tett humnuszképzők felé.


Máskülönben köszönöm a meglátásokat, de a permakultúrás szakemberek, mint ő, számos téren nem értenek egyet a szokványos mezőgazdasági módszerekkel, mégis sokkal kevesebb munkával nagy mennyiséget és bio zöldség az eredményük.


Akit érdekel mélyebben, íme, teljes filmek, fél óra + fél óra + egy óra, nagyjából a hosszaik:


https://www.youtube.com/watch?v=uHcJO88tX5E

https://www.youtube.com/watch?v=m5ZzMWQtA30

https://www.youtube.com/watch?v=a8VrjshwIOU


A vízmennyiség kapcsán viszont továbbra is bizonytalan vagyok, mert bár mondják, hogy ne tocsogjon, hanem mintavett földet ökölbe szorítve úgy kell maradjon, az a jó, na de én mulcs alá ültetek, így nem egyszerű... nem tudom, hogy födmintához felkaparhatom-e a szalmamulcsot...

2021. ápr. 3. 18:47
 5/16 anonim ***** válasza:
64%

Más az alapból szellős, puha mélymulcsba vetett mag és más a keményebb földbe vetett mag, amit lemulcsolsz. Utóbbi esetén tényleg akkor szokás mulcsolni, ha már kikelt és kicsit megerősödött a növény.


A vízgazdálkodás kapcsán az a személyes tapasztalatom, hogy semmi értelme naponta locsolni a veteményest, nem lesz annyival több a hozam, amennyivel több vizet és időt elpazaroltál. A nagy nyári meleg szárazság előtt elég heti 2-3 alkalommal, legalább a gyökerek is erősödnek, mélyebbre nyúlnak és abban a jófajta 40 fokos melegben is elegendő 2 naponta locsolni. Nem reggel, hanem este. Ha reggel locsolsz, a melegtől hamarabb kiszárad a föld a mulcs alatt is, este locsolva tovább nedves marad.

2021. ápr. 3. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Ezt literre senki nem fogja megmondani neked. Függ a csapadéktól, hőmérséklettől, talajtól. Amikor száraz, locsolod 10-20 percig, ha újra száraz, akkor újra megöntözöd. Építs ki egy öntözőrendszert, ez lehet szórófejes, de sok növénynek elég a csepegtető is.
2021. ápr. 3. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
73%

Nagyon jól ismerem ezeket a videókat.

Csak az a baj ezzek, hogy ilyen humuszréteg hosszú évek alatt alakul ki. Attól, hogy most te leraktad a szalmát nem lesz humusz, fog egy kicsit rohadni bomlanai de nem lesz tőle puha humuszos földed.

Nekem is van több éves tapasztalatom a mulcsozassal.

Tudom hogyha vastag mulcsba ültetem a káposztát karalábét a meztelen csigák felfogjak zabálni mert ugye a nedves mulcs alatt jól megvannak.

Tudom azt is, hogy hiába mulcsozok egész évben a mulcs alatt őszre beton kemény lesz a föld es ásás nélkül nem lehet majd bele semmit vetni.

Mellékesen megemliteném még hogy amikor szalmaval mulcsoztam kikel belőle milio féle mag főleg vad zab meg árpa amiket folyamatosan irtani kellett. Aztan jön a masik probléma a mélyen gyökerező gyomok atnövik majd szalmát de kapalni a mulcs miatt meg nem tudsz.


Olyan földet akarsz mint a videóban van?

Rendben első lépésben kirakod jó vastagon a szalmát aztan arra mehet fokozatosan az állati eredetű trágya következő rétegben mehet a zöld hulladék majd ismét szalma kaszált fű, bio hulladék stb. Ezt ismeteleggesd olyan 3-5 évig és utána vethetsz bele.

Ekkora kb kialakul majd egy jó vastak humuszréteg amibe a videoban látottak alapján vethetsz.


De nem értem miért akar minden kezdő tapasztalatok nélkül a legkomplikaltabb permakulturális modszerekkel kezdeni.

Maradj a hagyományos termesztésnél mert nem látsz igazán a dolgok mélyére. Videóban latva szép es jo minden de a valóság mas lesz majd a saját kertedben.


A völgyben lehet szalma de a sort nem takarhatja mert mulcs reteg alatt a zöldség NEM fog kikelni. Kell a fény.

2021. ápr. 3. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

19:31-re:


Köszi, ez is egy vélemény, mindenesetre ha megnézed az ökológus szakember videóit (akár pusztán azt a kb 5-6 percet a második rész végén, linkeltem azt is), ott arra tér ki, hoyg aki elvétette az őszi mélymulcsolást, annak a rosszabb minőségű, keményebb talajra még mindig jó a vékony mulcsos bakhátas módszer. Tehát eltér a tapasztalata a tiedtől.


Olvastam ellenvéleményeket az esti locsolásról, egyesek szerint, úgymond, a gombásodásnak kedvez az esti locsolás. Abban nem tudom, kinek lehet igaza.


Az utóbbi kommentre:


Azt írod, ismered ezeket a mulcsos videókat.

Nem, nem ismered EZT a két órásat, mivel tévesen idézted EZT. Túláltalánosítasz, sajnos.


Én nem szokványos mulcsosat linkeltem.


Javaslom VÉGIGnézned a két órát.


Előző, nálad azért lehet probléma -és ezt mind elmondja az általam linkelt ökológus-, mert bizonyos hibákat vétesz a mulcsolásnál.


Kiemeltem azt is fentebb, hogy az őszi mélymulcs RÉTEGES. Ennek is mind megvan a módja, milyen rétegeléssel. (Rostos humuszképző, és másfajták stb.)


Elmondja azt is, hogy nem elég a mélymulcs, az nem fog működni, ha nem tartasz be bizonyos szabályokat, kedves előző.


Arra kérek mindenkit, NE általánosítson. Van emilyen mulcsolás, és van amolyan módszer. A mélymulcsolást se mindenki ugyanúgy végzi.


Ennek a szakembernek több évtizedes taapsztalata van -az egyik kertje önmagában is több évtizede ugyanazzal a módszerrel készült, egy része köves(!) talaj eredetileg-, és megmutatja, hogy köves talajon is működik a mélymulcs módszere -fel is ássa, megmutatja-, mivel RÁ képződik a humusz. Igen, évente csak 5 centivel.

Na de nem abban él meg az aktuális év termése, hanem A RÉTEGEKBEN.


Azaz: nem az eredeti talajba gyökerezik az aktuálisan vetett zöldség. Milyen régetek: nézd végig a 2 órát, és megérted. :)


A mélymulcs adta későbbi humusznak elsősorban inkább az az előnye, hogy NEM romlik a talaj minősége, mint a szántásos talajokon -mert nagyon is erodálódik a szántásos talaj, ausztriai és bizonyos pest megyei egyetemeken évtizedek óta mérik, van, ahol több országban-, hanem pont, hogy képződik a talaj a megfelelően kialakított mélymulcsos gazdálkodás során!


Valamint nagyon félreértettél tehát korábban, kedves előző. :)

Ezért kérlek, hoyg ne általámnosítsd az egymástól ekltérő szakemberket és az egymástól eltérő mulcsolásos technikákat.


A második videójában az olvasói panaszokra több ízben válaszol, hogy ki mit rontott el a mélymulccsal! Ahogy pl ezek szerint te is elrontottál valamit. A 2. videóban van pár magyarázat erre, de EGÉSZÉBEN kell megnézni a teljes három részt, melyek összideje kb két óra hossza!

2021. ápr. 3. 19:49
 9/16 anonim ***** válasza:
91%

Nézd, kedves kérdező, ezek a videók nem kezdőknek valóak és nem olyanoknak, akiknek szűkösen korlátozott négyzetméternyi veteményest van. A mélymulcsolás ez nehéz módszer, sok tapasztalatot igényel és nem mindegy, az ország mely részén laksz. Nálunk pl. sosincs csiga, anyósoméknál 20 km-re tőlünk egész nyáron tele a kert.


Egy kert művelését évekig tanulja az ember, sok mindent ki kell tapasztalni és a helyi adottságokhoz szabni, még a mélymulcsolást is. Ahogy az előttem szóló írja, egy kezdő kertész legyen türelmes, ne is akarjon mélymulcsolni eleinte. Sőt, ne is egyféleképpen veteményezz, az első 2-3 éved szóljon inkább arról, hogy többféle módszert kitapasztalsz, a magról vetést és palántázást is, az eltérő idejű mulcsolást, az, egyik sor paradicsomot mondjuk locsold heti kétszer, a másik sort meg naponta és vesd össze a hozamot... És így tovább.


Az első évek a tanulásról és kudarcokról szólnak, ezt el kell fogadni.

2021. ápr. 3. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
81%

Tök kezdő vagy ahogy írod mégis regényeket írsz miben tévedek én aki már évek óta csinálom.

Szerintem te alltalanositod a mulcsolást. Osztod az észt a melymulcsrol holott te sem melymulcsba vetted a zöldséged. Fingod nincs rola hogy is működik ez igazából.

Ahogy írtam elmeliteg könnyű de gyakorlatilag... Na majd az idő megtanít.

2021. ápr. 3. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!