Kezdőoldal » Otthon » Kert » Anyagilag mennyire éri otthon...

Anyagilag mennyire éri otthon zöldséget, gyümölcsöt termeszteni?

Figyelt kérdés

Az agglomerációban lakom, és azt látom hogy minden kertben csak tuja nő.

Ennyire nem éri meg senkinek gyümölcsbokrokat, gyümölcsfákat, vagy veteményest fönntartani?



2021. ápr. 15. 11:10
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
80%
Sajnos nem, anyagilag legalàbbis, sok anyagi munkabefektetés, de a minőség sokszor elmarad
2021. ápr. 15. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
80%
Kicsiben nem éri meg. Drága a vetőmag, eleve nem árt a fóliasátor amilyen kiszámíthatatlan az időjárás, és kérdés, hogy a főld is milyen.
2021. ápr. 15. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
92%
Anyagilag nem igazán éri meg, de a minöség miatt megéri.
2021. ápr. 15. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
100%

Anyagilag semennyire se éri meg, nálunk is inkább egy költséges hobbinak nevezném, de legalább tudom, hogy én termesztettem. Nincs nagy kertünk, rossz minőségű a föld - barack fa ki is pusztult - ezért magaságyásokban termesztek paradicsomot, paprikát, uborkát.

Igaz nem a legszebb és minőségű az eredmény, nem kapnak szinte semmi műtrágyát és ha lehet permetszert se használok, de volt már rá példa - így nem bio :D -

2021. ápr. 15. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
87%

Blablabla, most azt fogod meghallgatni itt a sosem veteményezőktől, hogy nem éri meg. Én csinálom pár éve, és szerintem meg rengeteget spórolok azzal, hogy júniustól október végéig alig veszek zöldséget.


Nyilván kell valamennyi kezdőtőke a dologhoz, ha nem adottak a feltételek, de szerintem ásó, gereblye alapból van minden háztartásban, szóval az nem extra költség.


Még idén is elkezdhetsz amúgy veteményezni, sok minden meg fog teremni. Ha nem akarsz idén, akkor ősszel ásd fel a földet a veteményesnek és takard le valamivel, fűnyesedékkel vagy szalmával. Vehetsz bele trágyát, akkor az lesz az első költséged, de igazából nem muszáj első évben, ha évek óta nem volt művelve a terület, lesz benne annyi tápanyag, hogy termeszthess. Következő évben még mehet már bele a saját komposztod.


A következő kiadás a vetőmag, nem tudom, miről beszélnek itt, hogy drága, miközben 180-600 ft körül árulják a vetőmagokat, és egy zacskóban sok van, én sosem költöttem még pár ezer forintnál többet vetőmagra. A boltban többet költök egy hét alatt zöldségre. A palánták kicsit drágábbak, de azokat is ki lehet fogni, tavaly 180 forintért vettem a paprika- és paradicsompalántákat, cserébe egész nyáron folyamatosan el voltam látva.


Az egyetlen nagyobb kiadást a locsolás jelentheti, ha nincs fúrott kutad. Nekem van, meg itt mindenki másnak is, szóval ingyen locsolunk.


Én permetezni, tápoldatozni nem szoktam, a tervek ellen csalánlevet használok, eddig bevált.


A munka megint olyan, hogy addig van vele sok meló, míg megtanulod, mit és hogyan kell csinálni. Én permakultúrában veteményezek, tehát nem szoktam felásni sem a talajt, max. lazítom a tetejét, ha muszáj. Év közben mulccsal takarom a földet, így gazolni sem sokat kell. A nagyobb meló tavasszal van, mikor bevetem és ősszel, mikor felszedem a dolgokat. Év közben heti 2-3 órát bíbelődöm a 100+ négyzetméteren, de szeretem is csinálni, nekem kikapcsolódás meló után pl.kisétálni a nyári estén egy pohár borral és beszedni a friss paradicsomot :)


Nyilván van olyan, hogy valami nem jön össze, valamit elvisz a kártevő, az első 2-3 év a tanulásról szól egy kertben, de utána már lényegesen kevesebb a meló vele. És rengeteg dolgot meg lehet termeszteni, mondom, nekem sokszorosa jön vissza annak, amit beleteszek.

2021. ápr. 15. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 mindentudó99 ***** válasza:
92%
Nem minden éri meg én inkább így mondanám. Locsolni kell az alap hogy furt kút legyen. Bab borsó krumpli hagyma saláták paprika paradicsom ezek mindíg vannak. Szőlő megy gyümölcsfák is. Pár mázsa őszi is terem mindig. Hogy ne érné meg.
2021. ápr. 15. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
100%

Megéri de nem minden növényt.

Csak a vetomagra kell költeni sok esetben. Nem szükséges mindig mindent permetezni.

Pl krumplit nem éri meg szerintem anyagilag sok helyet foglal tölteni kell szedni a bogarat ha túl sok van permetezni aztán kiásni hűvös helyen tárolni. Olcsóbb megvenni boltban de amit ott veszek 5x többet van permetezve mint az itthoni és rengeteg műtrágyát használnak mellé, szóval egészségesebb a saját.


Paprika paradicsom tök uborka zöldség stb ezeket nagyon megéri termeszteni.

Nem igazán veszünk boltban zöldségeket szóval megmarad az összeg.


Viszont ha beleszámolom a kért ásását, tavaszi előkészítést, öntözést, betakarítást, kapalast, kert letakarítását akkor biztosan nem éri meg már akiknek az idő pénz. Ez inkább hobbi azoknak akik szeretik csinálni van rá elég idejük illetve aktív pihenés is egyben.

2021. ápr. 15. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
67%

"biztosan nem éri meg már akiknek az idő pénz"


Ez így, van, csak ugye felmerül a kérdés, ki kap pénzt azért otthon, hogy háromnaponta 1,5 órányi kertművelés helyett 3 naponta 1,5 órát Facebookozik? :D

2021. ápr. 15. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, örülök hogy ennyién válaszoltak, érdekes olvasni az elérő véleményeket.

Én most tavasszal kezdtem bele, egy elvadult, elhanyagolt kertet kezdtem rendbe tenni.

Van kb 250 vessző málna, meggy, cseresznyefa, szőlő.

Mondhatni kíváncsiságból fölástam a füvet, és bevetettem borsóval, sóskával, salátával, répával. Nem tudom mire számítsak.

Konkrét excelt nem vezetek róla, de a vetőmag 3000 volt és kb 15-20 óra ment el összeadva amíg fölástam, visszavágtam, kigyomláltam mindent (évek óta nem vágott le senki semmit a kertben, lakatlan volt a ház). A szerszámok adottak voltak, de ha folyamatosan új nagyobb teljesítményű eszközöket vennék, fűrészeket, darálókat, rutakapát etc nem tudom mennyire lenne rentábilis.

2021. ápr. 15. 12:41
 10/39 anonim ***** válasza:
92%

Az 5-ös válaszoló vagyok.


Mint írtam, igen, az elején azért van vele meló, főleg, mikor első alkalommal készíted elő a talajt, azt nem lehet megúszni. Hiszen meg kell tisztítani, lazítani, veteményezésre alkalmassá tenni - viszont jó esetben többször nem kell már.


Illetve, nem tudom, miért szeretnél mindenféle szerszámokat venni, mihez?


Amit tanácsolni tudok, az az, hogy jövőre egy olyan ültetési tervet rakj össze, ami tartalmazza a legtöbb általatok fogyasztott zöldséget. Szóval kezdésnek most jó a répa meg a spenót, de azért nem a legdrágább zöldségek a boltban és nyilván nem csak ezt eszitek. Legyen vegyesen minden inkább, két sor répa, pár tő paradicsom, cukkini, édesburgonya, fokhagyma, retek, 2-3 féle saláta, néhány fej brokkoli, karfiol, ilyesmi.


A cél nem az, hogy elültess 5 csomag répamagot és legyen 30 kiló répád, hanem az, hogy vegyesen legyen minél több minden, olyan is, ami drága a boltban. Elő- és utóveteményként is vess.


Illetve, szerintem nem észtek annyi málnát, ami 350 vesszőn terem, ha nem tudod eladni, irts ki belőle valamennyit és termessz mást a helyén.

2021. ápr. 15. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!